Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… - 6. díl - exekuce pozastavením řidičského oprávnění

Hlavní stránka / Poradna / Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… - 6. díl - exekuce pozastavením řidičského oprávnění

2.12.2012

Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… - 6. díl - exekuce pozastavením řidičského oprávnění PRAHA - Odebírání řidičáků neplatičům výživného má umožnit novela exekučního řádu, která bude účinná od 1. ledna 2013. Jak bude tento režim vypadat v praxi?. To je námětem pro další díl seriálu, který realizujeme ve spolupráci s Exekutorskou komorou ČR.

Soudní exekutor bude moci vydat exekuční příkaz k pozastavení řidičského oprávnění pouze v určitých typech případů. Postižitelní budou jen dlužníci, kteří svému nezletilému dítěti nezaplatili výživné. „Exekuční vymáhání alimentů je jednou z významných skupin pohledávek, jež soudní exekutoři vymáhají. Věřím, že v některých případech bude možnost pozastavit řidičské oprávnění účinným prostředkem, kterak dohnat dlužníka a přinutit ho k povinnosti platit výživné,“ říká Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR.
Nový způsob exekučního postihu neplatiče výživného nebude sloužit k přímému zpeněžení majetku. Záměrem zákonodárců je motivovat dlužníka k zaplacení nedoplatků na alimentech. Pokud soudní exekutor zjistí, že dlužník disponuje řidičským průkazem, vydá exekuční příkaz, který doručí nejen dlužníkovi a věřiteli, ale i příslušnému obecnímu úřadu, který vede registr řidičů. Oprávnění řídit motorové vozidlo se pozastavuje ke dni, k němuž byl příkaz doručen dlužníkovi, a to do vlastních rukou.
Dlužník na základě tohoto rozhodnutí nesmí řídit auto a musí odevzdat řidičák. „V registru řidičů je exekuční příkaz evidován. Pokud dlužník řidičský průkaz neodevzdá, může mu ho odebrat policie, která například provádí silniční kontrolu,“ doplňuje Jiří Prošek. Příslušný obecní úřad s rozšířenou působností vrátí řidičák dlužníkovi poté, co exekuční příkaz přestane platit – tzn., že exekuce bude provedena nebo zastavena, nebo že exekutor příkaz zruší.
Prezidium Exekutorské komory ČR se nyní setkalo s vedením Slovenské komory exekutorů, jejíž členové už mají s odebíráním řidičáků několikaletou zkušenost. Ačkoliv matky či otcové, kteří zastupují zájmy neplnoletého dítěte ve vymáhání alimentů, často požadují zabavení řidičského průkazu neplatícímu rodičovi, slovenští soudní exekutoři tohoto instrumentu využívají obezřetně.
Exekuční příkaz pozastavením řidičského oprávnění bude možné zrušit, pakliže dlužník prokáže, že řidičák nezbytně potřebuje k uspokojování základních životních potřeb nebo pakliže zaplatí dlužné výživné. Exekuce pozastavením řidičského oprávnění bude sloužit jen k vymáhání dlužného výživného, nikoliv běžného výživného. Podrobnosti o odevzdání řidičského průkazu upravuje vyhláška č. 31/2001 Sb., o řidičských průkazech a o registru řidičů, ve znění pozdějších předpisů.
Příště se v rámci seriálu Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat…, na kterém spolupracujeme se Exekutroskou komorou ČR, zaměříme na správu nemovitosti.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

что такое инвестиционный фонд

also read best-cooler.reviews

接触 xn--48jm9l298kivk3xn9wl.com
Všechna práva vyhrazena © 2018