Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat - 7. díl - správa nemovitosti

Hlavní stránka / Poradna / Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat - 7. díl - správa nemovitosti

17.12.2012

 Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat - 7. díl - správa nemovitosti PRAHA - Novela exekučního řádu, kterou v říjnu podepsal prezident Václav Klaus, zavádí nebývalé množství novinek. Jednou z nich je správa nemovitosti. Právě tou se zabývá další díl seriálu, který realizujeme ve spolupráci s Exekutorskou komorou ČR.

„V případě vymáhání peněžitého dluhu bude moci exekutor postihnout nemovitost správou. Dosud mohl na dům či byt vydat pouze exekuční příkaz k prodeji nebo ke zřízení exekutorského zástavního práva. Nový způsob provedení exekuce správou nemovitosti bude šetrnější a vůči dlužníkům bude méně invazivní,“ říká viceprezident Exekutorské komory ČR David Koncz.
 
Správu nemovitosti bude vykonávat soudní exekutor. Bude činit taková opatření, aby byl objekt řádně a úspěšně hospodářsky užíván. V první řadě zakáže nájemníkovi, aby nájem nadále posílal dlužníkovi v exekuci, a přikáže mu, aby jej zasílal na účet soudního exekutora. Dále může vypovědět a uzavřít nové smlouvy, kterými jsou zajištěny dodávky energií, nebo pojistné smlouvy. „Stávající nájemníci nemovitosti se nového prostředku obávat nemusejí. Nařízení správy nemovitosti nemá na jejich nájemní smlouvy vliv, soudní exekutor je může měnit pouze za stejných podmínek jako vlastník,“ doplňuje David Koncz.
 
Příjmy, které soudní exekutor získá správou nemovitosti, se odevzdají věřiteli k uspokojení vymáhané pohledávky. Odečtou se od nich jen náklady, jež byly použity na správu nemovitosti, prostředky, které vyplývají z pojistných smluv a smluv na dodávky energií, či peníze, jež byly vynaloženy na udržování a nutné opravy nemovitosti.
 
„Nový institut správy nemovitosti tedy bude alternativou k jejímu prodeji v exekuční dražbě. Smyslem je uspokojit pohledávku věřitele z užitků plynoucích z nemovitosti. Je však třeba podotknout, že daný způsob vedení exekuce bude vhodný a využitelný jen pro určité typy nemovitostí, u nichž je reálná možnost užitku. Mluvím například o pronajatých nebytových prostorách. V opačném případě by totiž neúměrně rostly náklady exekuce a případné náklady věřitele,“ dodává viceprezident David Koncz.
 
Příště se v rámci seriálu Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat…, na kterém spolupracujeme se Exekutorskou komorou ČR, zaměříme na konec trojkolejnosti. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.progressive.ua

www.lkredit.com.ua

https://onlyyou.od.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018