Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat - 8. díl – omezení dvojkolejnosti

Hlavní stránka / Poradna / Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat - 8. díl – omezení dvojkolejnosti

9.1.2013

Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat - 8. díl – omezení dvojkolejnosti PRAHA – Jednou ze zásadních novinek, které přináší novela exekučního řádu, je úprava režimů exekucí, respektive výkonů rozhodnutí, které provádějí soudy. Právě o tomto problémů hovoří další díl seriálu, který realizujeme ve spolupráci s Exekutorskou komorou ČR.

V současné době běží soudní exekuce ve dvou základních dimenzích. Mohou je provádět soudní exekutoři na základě pověření soudu, ale vykonávají je i samy soudy. Této dvou vrstevnatosti se říká dvojkolejnost výkonu rozhodnutí.
 
Výkon rozhodnutí je režimem, který v tuzemsku existoval už před rokem 2001 (před vznikem soudních exekutorů) a existuje dosud. V rámci přípravy novely se uvažovalo o tom, že tento neefektivní způsob vymáhání bude až na několik výjimek zrušen a fungovaly by jen exekuce prováděné soudními exekutory. Nakonec se tak stalo jen částečně.
 
V rámci snah o zrušení dvojkolejnosti došlo k poněkud neúplnému provedení řezu. Některé povinnosti tak bude nadále možné vymáhat prostřednictvím výkonu rozhodnutí realizovaného soudem. Výkon rozhodnutí však již nebude nařízen u rozhodnutí, která lze vykonat cestou správní nebo daňové exekuce. To se týká například rozhodnutí obcí, krajů, ale i dalších orgánů veřejné správy. Průběh řízení se tedy bude odlišovat u nových řízení, která budou zahájena až po účinnosti novely občanského soudního řádu a exekučního řádu, a u řízení, která již u soudů probíhají.
 
Pokud jde o řízení zahájených po účinnosti novely, změny se dotknou zejména správních orgánů, mimo jiné obcí. Doposud měly možnost volit mezi třemi způsoby vymáhání své pohledávky – soudní výkon rozhodnutí, exekuce prováděná soudním exekutorem, správní exekuce (prováděná daňovými nebo správními orgány). Po Novém roce mohou volit jen mezi exekucí prováděnou exekutorem a správní exekucí, neboť soudní výkon rozhodnutí byl nejnákladnějším a nejméně efektivním postupem.
 
„Podstata této změny spočívá v tom, že úřady, které si mohou vést správní nebo daňovou exekuci samy, nebudou moci do budoucna vést výkon rozhodnutí přes soud a buď si budou muset provést exekuci samy, nebo případně pověřit soudního exekutora. Je totiž logické, aby exekuce prováděli úředníci, kteří jsou podstatně levnější než soudci placení z peněz daňových poplatníků,“ vysvětluje prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.
 
Řízeními, kterými se soudy zabývaly před účinností novely, budou pověřeni soudní exekutoři místně příslušní danému soudu. „Soud tedy takové exekuce nebude dokončovat sám, ale pověří jejich provedením soudního exekutora. Očekáváme nezanedbatelný vliv na počet exekucí. Soudy totiž mají s ohledem na svoji přetíženost nemalý počet nedodělků v oblasti výkonu rozhodnutí,“ dodává prezident Jiří Prošek.
 
Příště se v rámci seriálu Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat,  který realizujeme ve spolupráci s Exekutorskou komorou ČR, zaměříme na zákaz nakládání s majetkem a jeho platnost v případě státu, obcí a krajů. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Poradna | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

progressive.ua

top metal coolers

http://pharmacy24.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018