Brněnská Otevřená zahrada získala další ocenění

Hlavní stránka / Regiony / Brněnská Otevřená zahrada získala další ocenění

14.11.2013

Brněnská Otevřená zahrada získala další ocenění BRNO - Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství získalo další cenu. V pondělí 11. listopadu proběhlo v Betlémské kapli v Praze slavnostní vyhlášení soutěže Český energetický a ekologický projekt 2012 a Otevřená zahrada získala titul v kategorii Stavba. Za poslední měsíc se tak jedná o druhé prestižní ocenění. V říjnu to byla Cena ministra životního prostředí za energeticky úspornou stavbu v soutěži Stavba roku 2013. Kromě toho má Otevřená zahrada Nadace Partnerství na svém kontě Cenu Nadace ABF a Centra pasivního domu.

Unikátní pasivní budova se zelenou střechou patří k nejlepším ukázkám zeleného stavění v České republice. Využívá nejmodernějších technologií, je vytápěna a chlazena pomocí tepelných čerpadel napojených na osm hloubkových vrtů, recykluje dešťovou vodu ze střech i ze zpevněných ploch zahrady a po „odladění“ v prvním roce provozu bude dosahovat nejnižších spotřeb energií na jednotku plochy ze všech administrativních budov v ČR.
 
Budovu, která vrůstá do špilberského svahu, navrhl pro Nadaci Partnerství pražský ateliér Projektil architekti (Ing. arch. Adam Halíř) a postavila společnost Skanska. Energetický koncept navrhl Jan Tywoniak z ČVUT ve spolupráci s projektanty z Techorg. Slouží jako vzdělávací a poradenské centrum a sídlo hned několika neziskových organizací.  Dům obklopuje zahrada (autorkou je Lucie Komendová) s 12 hravými stanovišti určenými pro vzdělávání žáků a studentů, které vytvořili brněnští výtvarníci Petr Korecký, Ondřej Slavík a David Fišer. Celý tento areál, nazvaný Otevřená zahrada, zpřístupnila Nadace Partnerství v dubnu 2013 a od té doby jej navštívilo téměř šest tisíc obyvatel i návštěvníků Brna. Na projekt obdržela Nadace Partnerství spolufinancování z Operačního programu pro životní prostředí.
 
Pasivní budova má v těchto dnech za sebou desetiměsíční zkušební provoz s detailním sledováním spotřeb. „Měření spotřeby energie odpovídají projektovým předpokladům pasivní budovy, i když čísla z počátku roku byla hodně ovlivněna zráním čerstvé stavby a vylaďováním řídicích systémů. Navíc už nyní vidíme, že díky důslednému jímání dešťové vody a jejímu využívání ke splachování a zalévání zahrady máme 60 procentní úsporu pitné vody. Opravdu reprezentativní měření bude ale až třetí rok provozu,“ uvedl Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.
 
Funkční náplní domu je poradenské, vzdělávací a konferenční centrum. Poskytuje zázemí pro více než 60 pracovních míst odborníkům z neziskových organizací a nabízí k pronájmu konferenční sál a jednací místnosti pro dalších 90 lidí. Interiér pasivního domu zdobí informační biosystém, který vytvořili grafici Studia Pixl-e pomocí trávy, listů a zvadlých květin z brněnských květinářství.
 
Součástí hlavních komunikací je foyer s možností instalace výstav. V těchto dnech je například k vidění výstava Centra pasivního domu nesoucí název „Poznejte pasivní domy – očima i dotekem“. „Od nového roku chystáme ve spolupráci s Domem umění také galerijní program, který ještě v listopadu předznamená výstava brněnského malíře Rostislava Pospíšila“, doplňuje její produkční, Monika Urbášková z Nadace Partnerství.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Regiony | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Otevrena-zahrada-Brno-Dum-a-zahrada.jpg

Otevrena-zahrada-Brno-Dum-a-zahrada.jpg

Otevrena-zahrada-Brno.jpg

Otevrena-zahrada-Brno.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

maxformer.com

автополив

источник chemtest.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018