Byty v brněnských novostavbách začaly opět zlevňovat

Hlavní stránka / Regiony / Byty v brněnských novostavbách začaly opět zlevňovat

8.8.2013

Byty v brněnských novostavbách začaly opět zlevňovat BRNO - Na konci druhého čtvrtletí letošního roku nabízeli brněnští developeři celkem 785 neprodaných bytů v novostavbách, průměrná cena těchto bytů se po růstu na počátku letošního roku opět vrátila na loňskou úroveň 3,2 milionu korun (včetně DPH). Oproti prvnímu čtvrtletí 2013 klesla průměrná cena za metr čtvereční z 55 tisíc korun na 49 tisíc. Podle průzkumu realizovaného společností Trikaya je to dáno hlavně tím, že se na trhu objevilo velké množství levnějších bytů v okrajových částech města, které průměrnou cenu za metr táhnou směrem dolů.

Do prodeje se v uplynulém čtvrtletí dostalo více než 200 nových bytů – oživení nabídky se projevilo v nárůstu prodejů v červnu, kdy se prodalo více než 50 bytů. Celkem se za druhé čtvrtletí letošního roku prodalo přes 100 bytů, jejichž průměrná cena činí 2,4 milionu korun s cenou za metr čtvereční 41 tisíc korun včetně DPH. Tato čísla ukazují, že lidé častěji volí levnější a také dispozičně menší bydlení. Průměrná velikost prodaných bytů činí 60 metrů čtverečních. „Částečně stojí za poklesem cen také zlevnění některých velmi drahých bytů v centru, protože o ně nebyl za vysoké ceny příliš zájem. Právě u drahých projektů v centru města developeři zpravidla nasadí vyšší ceny a když o byty za tuto cenu není zájem, začnou zlevňovat,“ říká výkonný ředitel developmentu společnosti Trikaya Alexej Veselý.
 
Nejlépe se prodávají byty na okraji Brna
 
Mezi lokality, v nichž se prodalo nejvíce bytů, patří městské části Komín, Černovice, Brno-střed a Bystrc. Nejedná se přitom o lokality s největším počtem volných bytů ani s nejnižší cenou. „V nejbližších měsících se budou i dál nové byty v Brně prodávat velmi dobře, rostoucí prodej stimuluje rostoucí nabídka novostaveb. Lidé budou kupovat hlavně levnější byty na okraji Brna. Hodně se budou prodávat také byty v Žabovřeskách v Králově Poli, kde je aktuálně největší nabídka nových bytů za velmi dobré ceny,“ pokračuje Alexej Veselý. Tradičně velký počet volných bytů a dobré prodeje neminou ani městskou část Brno-střed, která je i přes nejvyšší ceny dlouhodobě žádanou lokalitou. Kvalita této lokality je pro klienty natolik přitažlivá, že jsou ochotni si za bydlení v centru města připlatit.
 
Nejvíce přitahují byty o velikosti 2+kk
 
Nejvíce se i v minulém čtvrtletí prodávaly tradičně byty 2+kk, které tvořily 42 procent všech prodaných nových bytů. Byty 3+kk představovaly 29 procent, 1+kk pak 25 procent z nich, zbylá čtyři procenta připadala na větší byty. Tomuto trendu se snaží přizpůsobit se také developeři. V novostavbách, které dokončili, tvoří byty 2+kk více než 60 procent nabídky. „Do budoucna zůstává otevřenou otázkou, zda bude s narůstající nabídkou bytů 2+kk růst také poptávka po těchto bytech. Pokud by tento trend pokračoval a developeři stavěli skutečně hlavně byty 2+kk, mohlo by se stát, že budou na trhu scházet malometrážní či naopak velkometrážní byty. V uplynulém čtvrtletí totiž evidujeme nepoměr mezi produkcí bytů o dispozici 1+kk a poptávkou po nich. Prodávají se hodně, ale staví se jich málo,“ dodal zástupce společnosti Trikaya.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Regiony | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

билборды днепропетровск

profvest.com
Všechna práva vyhrazena © 2018