Ceny bytů ve Zlínském kraji dlouhodobě klesají

Hlavní stránka / Regiony / Ceny bytů ve Zlínském kraji dlouhodobě klesají

27.4.2012

Ceny bytů ve Zlínském kraji dlouhodobě klesají BRNO - I přes výrazné zlepšení dopravní dostupnosti zejména západní části Zlínského kraje ceny bytů v tomto regionu dlouhodobě klesají. V posledním čtvrtletí loňského roku klesly ceny o 6,7 procenta, mezi roky 2010 a 2011 pak o 7,6 procenta. Současná průměrná cena bytu ve Zlínském kraji se pohybuje na úrovni 1, 222 milionu korun. Vyplývá to z pravidelně zveřejňovaných regionálních zpráv Institutu pro regionální rozvoj (IRI), který se zabývá mimo jiné vývojem cen starších bytů a tržního nájemného.

I když dobudování dálnice D1 a rychlostní silnice R55 nesporně přispělo k ekonomickému i sociálnímu rozvoji regionu, na zastavení poklesu cen bytů se tento fakt nijak výrazně neprojevil a zjištěný pokles cen je obdobný jako v jiných regionech, kde ke zkvalitnění silniční sítě nedošlo. „Ukazuje se, že atraktivnost lokality ovlivňuje rozdíly v cenách bytů víc na lokální úrovni, celkový vývoj je však vázán na vývoj ekonomiky v rámci celé České republice,“ říká jednatelka IRI Milada Kadlecová.
 
Vysoký rekreační potenciál tohoto regionu se promítá do cen bytů. I když průměrné ceny starších bytů v převážné většině měst Zlínského kraje výrazně přesahují hranici jednoho milionu korun, ceny starších bytů v lázeňských Luhačovicích dokonce dosahují výše 1,5 milionu Kč, čímž převyšují ceny srovnatelných bytů v samotném krajském městě Zlíně a to zhruba o 150 tisíc Kč.
 
Stagnace cen bytů během posledních dvou let byla zaznamenána pouze v regionu Rožnovska, kde v městech Zubří a Rožnov pod Radhoštěm klesly ceny bytů jen o několik desetin procenta. V ostatních regionech pak klesaly ceny standardního bytu rychleji, s největším dvouletým propadem se potýkají města Uherský Brod (-25,5 %) a Otrokovice (-24 %).
 
„V roce 2012 lze očekávat zpomalení poklesu cen bytů, případně jejich stagnaci. V západní části kraje by mohlo ceny bytů pozitivně ovlivnit napojení na dálniční síť,“ pokračuje Milada Kadlecová. Dopravní dostupnost se začíná zlepšovat i v severní části kraje, zejména na Valašsku, kde by mohly ceny začít oživovat a zúročit k tomu i vysoký rekreační potenciál a kvalitní životní prostředí. V ostatních částech kraje budou ceny starších bytů v příštím roce s nejvyšší pravděpodobností ještě dále mírně klesat.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Regiony   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Гидроизоляция для бетона unc-mps.com.ua
www.avtomaticheskij-poliv.kiev.ua

www.magazinpoliva.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018