V Brně bude letos poprvé dokončeno více nových kanceláří než v Praze

Hlavní stránka / Regiony / V Brně bude letos poprvé dokončeno více nových kanceláří než v Praze

8.1.2016

V Brně bude letos poprvé dokončeno více nových kanceláří než v Praze V Brně bude v roce 2016 dokončeno celkem pět nových kancelářských budov s kapacitou 51 550 metrů čtverečních. Půjde o největší přírůstek od roku 2007 a jihomoravská metropole zároveň ve výstavbě poprvé předstihne Prahu. Aktivita developerů je podložena rostoucím zájmem nových nájemců i expanzí těch stávajících. I díky tomu neobsazenost v druhém pololetí 2015 klesla na rekordní minimum - 16,5 procenta.

Přitom situace na začátku loňského roku naznačovala, že výstavba v roce 2016 bude v Brně poměrně nízká. „Téměř všechny kvalitní projekty v Brně jsou skoro obsazené. Firmám se v tomto městě velmi daří a nebojí se nabírat další zaměstnance a rozšiřovat prostory. U některých kancelářských objektů vznikají dokonce pořadníky zájemců o pronájem a stávající nájemci mají omezené možnosti expanze. Zároveň skvěle fungují předpronájmy v případě nových projektů," říká Lukáš Netolický, specialista na brněnský trh poradenské společnosti Cushman & Wakefield. A dodává, že i rozestavěné projekty jsou již z velké části obsazené.
 
Hlavním tahounem poptávky jsou v Brně firmy z oblasti IT a navázaných oborů. Pověst „výpočetního centra České republiky" jihomoravská metropole dokazuje i na číslech. „Podle statistiky Cushman & Wakefield zaujímají společnosti ze sektoru ICT dominantní 58procentní podíl na všech uzavřených pronájmech. Vzhledem k poptávce a synergickému efektu, kdy velké firmy následují i menší, včetně start-upů, se tento údaj může v roce 2016 ještě zvýšit,“ říká Michal Soták, vedoucí oddělení průzkumu trhu v Cushman & Wakefield.
 
V druhé polovině loňského roku činila celková kancelářská plocha v Brně přes 483 tisíc metrů čtverečních, z toho 80 procent tvořily moderní budovy třídy A. Poměrně vysoká neobsazenost vznikla díky výstavbě v době hospodářského zpomalení.  V roce 2016 přibude na brněnském trhu další konkurence v podobě pěti dokončených budov. Areál Slatina se rozšíří o další budovu „O“, která nabídne 15 200 metrů čtverečních. Dále by měl být dokončen projekt Campus Science Park C (12 750 m2), T Dorn (7 100 m2) a CTP vystaví druhou kancelářskou budovu v projektu Ponávka (8 000 m2). Rekonstrukcí projde kancelářský komplex Smetanova 35 (8 500 m2). V každé z výše uvedených budov evidujeme ve větší či menší míře předpronájem kancelářských prostor.
 
„I přes nárůst nabídky a zahájení výstavby nových kancelářských objektů nastane v Brně záhy situace, kdy nebude možné uspokojit v centru města poptávku větších nájemců. Naopak se vytváří prostor pro pozvolný růst nájemného u kvalitních projektů v této části města,“ uzavírá Lukáš Netolický.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Regiony | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

анавар купить

lkredit.com.ua/page/kredit-bez-zaloga

читать дальше
Všechna práva vyhrazena © 2018