V Brně je menší podíl prázdných kanceláří než v Praze

Hlavní stránka / Regiony / V Brně je menší podíl prázdných kanceláří než v Praze

9.9.2015

V Brně je menší podíl prázdných kanceláří než v Praze BRNO - Nepronajatost kanceláří v Brně meziročně klesla na 16,5 procenta. Přitom loni v pololetí dosahovala 19,6 procenta. Brno má tak dnes nižší podíl volných kancelářských ploch než Praha (16,8 procenta). Celková kancelářská plocha v Brně zahrnuje 482 900 metrů čtverečních, z toho 80 procent tvoří moderní budovy třídy A.

„V Brně jsme v posledních několika letech pozorovali slabší poptávku po kancelářských budovách. Majitelé se snažili motivovat nájemce k vyšší aktivitě nízkým nájemným a výhodnými nájemními pobídkami, například nájemními prázdninami. Předpokládáme, že v tomto ohledu dojde k významnému zvratu,“ říká Lukáš Netolický z kancelářského týmu Cushman & Wakefield.

Podle jeho slov nelze v následujícím roce v Brně očekávat výrazný přírůstek kancelářské plochy, proto dále klesne nabídka volných prostor. „To povede nejen k méně výhodné situaci pro nájemce z hlediska podmínek nájmu, ale i k omezenému výběru volných kanceláří,“ tvrdí. „Aktuální situaci lze proto z pohledu nájemců vyhodnotit jako ideální pro změnu kancelářských prostor, nebo změnu nájemních podmínek. Realitní poradci jsou díky znalosti trhu a jeho možností schopni zájemcům vyjednat výhodnější smluvní podmínky,“ dodává Lukáš Netolický, specialista na brněnský trh.
 
Trendem posledních měsíců je přesun z druhořadých budov. Do nového jdou především nájemci, kteří sídlili ve starých budovách, zrekonstruovaných v průběhu 90. let. Starší budovy nabízí nízké nájemné včetně servisních poplatků, úspora na nájemném je však vykoupena omezeným seznamem služeb, nízkou reprezentativností prostor a komfortem pracovního prostředí.
 
V Brně je nyní ve výstavbě zhruba 39 tisíc metrů čtverečních a k dokončení většiny z nich dojde pravděpodobně na přelomu roku 2016 a 2017. Další projekty jsou ještě na papíře. Ve stejně výhodné pozici se nájemci tedy pravděpodobně znovu ocitnou až na přelomu let 2017/2018.

 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Regiony | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

ссылка imr.net.ua

источник www.xn----7sbajornvhu8c.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018