Ceny bytů může zvýšit i komplikovaná příprava nových projektů

Hlavní stránka / Rozhovor / Ceny bytů může zvýšit i komplikovaná příprava nových projektů

26.9.2015

Ceny bytů může zvýšit i komplikovaná příprava nových projektů PRAHA - Jedním z faktorů, které mohou zvýšit ceny nových bytů v Praze, může být vedle rostoucích sazeb hypotečních úvěrů i stále komplikovanější příprava nových projektů způsobená špatnou legislativou. Nejde přitom jen o spory kolem pražských stavebních předpisů. Ulehčení situace developerských firem pravděpodobně nepřinese ani novela stavebního zákona, kterou připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. „Reálně hrozí, že vznikne jedno velmi dlouhé a velmi drahé řízení, které rozhodně nic nezjednoduší,“ říká generální ředitel a předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

Podle statistik i v letošním roce výrazně roste počet prodaných nových bytů na pražském trhu. Bude tento trend ještě pokračovat, je ještě prostor pro další růst?

Za první polovinu letošního roku se prodalo v Praze celkem 3550 nových bytů, což je opět překonání historického rekordu. Prodeje určitě pokračují velmi dobře. Odhadujeme, že se letos prodá v Praze něco těsně pod hranicí sedmi tisíc bytů. Osobně to vidím na rozmezí 6800 až 7000 bytů. To bude opět velký úspěch a meziroční růst o 10 až 15 procent. Více napoví výsledky za devět měsíců, které zveřejníme v polovině října. Pokud jde o vývoj v dalších měsících a letech, lze těžko předpovídat. Akcelerátorem jsou hypotéky, které jsou v současné době mimořádně levné. Uvidíme, jak se budou hypoteční sazby vyvíjet dále. Pokles sazeb se již zastavil a některé banky je již mírně zvýšily. Rozhodující budou příští měsíce. Mezi lidmi postupně upadá strach z investic ze zadlužování, hospodářství se daří, ekonomika roste a roste i poptávka po nových bytech.
 
Mění se nějak trendy, pokud jde například o velikost bytů?
Toto zůstává prakticky stejné. Je to hodně dané tím, že se nyní hodně nakupují investiční byty. Ideální investiční byt je 2+kk. Dá se velmi dobře a jednoduše pronajmout za rozumné peníze například mladým lidem. Takto velký byt je hlavním hybatelem trhu.
 
Dá se říci, kolik bytů prodává Trigema právě jako investičních?
Záleží hodně na lokalitě. Když jsme testovali náš druhý velký projekt 2Barevné Letňany, zaregistrovali jsme, že o bydlení v Letňanech mají zájem hlavně rodiny s dětmi, které chtějí v této lokalitě bydlet. Investičních bytů tam bylo zhruba 10 procent. Pokud jde o projekt SMART byty v Nových Butovicích, jedná se o projekt, který je zhruba jen 150 metrů od stanice metra a do centra to je okolo 15 minut. Jsme tedy v širším centru Prahy a investičních bytů je zde proto také přibližně kolem 30 až 40 procent.
 
Jak se budou dále vyvíjet ceny nových bytů?
My jsme v polovině roku překvapivě zaznamenali pokles průměrné ceny prodaných nových bytů na pražském trhu. Přitom pokud rozebereme ceny nabízených zhruba sedmi tisíc nových bytů, vyšlo nám mírné zvýšení průměrné ceny. Pokles průměrné ceny prodaných bytů jednoznačně ovlivnil pouze jeden projekt, který se začal za velmi nízké ceny prodávat na Praze 10. Ten poněkud zkreslil celkové výsledky. Když jsme jej z celkových prodejů vypustili, tak i prodejní ceny mezikvartálně opravdu mírně vzrostly. Jelikož poptávka po nových bytech je stále vysoká, je tu prostor pro růst cen. Do toho se bude promítat i to, že se nám nové stavby špatně připravují. Teď je dobrá příležitost pro nákup bytu jako investici, což je další tlak na poptávku. Pokud se bude dále zvyšovat poptávka, bude klesat nabídka a poroste cena. Kdy se to zastaví, uvidíme.
 
V rámci projektu SMART byty jste nabídli nový produkt modulové bydlení. Jaký byl o něj zájem?
My máme tento produkt schovaný pod značkou Chytré bydlení. Parametrů chytrého bydlení je víc, jeden z nich je modulové bydlení. Abych řekl pravdu, zatím tento typ bydlení není příliš využívaný. Je to na další osvětě, lidé by měli pochopit, proč tento produkt nabízíme a jaký jim to přináší užitek.
 
Monitorujete nejen pražský, ale i brněnský trh. Jak se obecně vyvíjí bytová výstavba v regionech?
V Brně je akcelerace trhu ještě větší než v Praze, což je dáno především cenou. Vždycky platilo pravidlo, že průměrné ceny v Praze jsou kolem 60 tisíc korun za metr čtvereční a průměrné ceny v Brně 50 tisíc korun. Nyní se i v Brně prodávají byty za průměrnou cenu kolem 56 tisíc korun za metr čtvereční. To je na Brno hodně. Někteří developeři začali v centru Brna stavět projekty, které jsou kvalitativně na jiné úrovni, než se zde dosud  stavělo. Patřičně vyšší je také cena těchto bytů, jsou na úrovni 70 až 80 tisíc za metr čtvereční. Tyto projekty pak ovlivní průměrnou cenu bytů. Brno nás určitě zajímá, je tam potenciál pro další projekty. Kromě něho je zajímavá ještě Plzeň, kde momentálně připravujeme jeden projekt. Ještě před koncem roku bychom rádi dali tento projekt do prodeje.
 
Nedávno jste prohlásil, že český trh je pro Trigemu již malý a že plánujete nějaké investice v zahraničí. Kde konkrétně?
Samozřejmě se přímo nabízí Slovensko, to je nejjednodušší. Na Slovensku se staví byty v Bratislavě. Je to tam však komplikované. Máme i přesto zájem tu investovat a sháníme informace. Jedná se ale zatím spíše o takový průzkum trhu, nejde v tuto chvíli ještě o žádný konkrétní projekt.
 
Oznámili jste prodej nového projektu v Praze a chystáte se na další, o jaké konkrétní projekty jde?
Zahájili jsme předprodej projektu bytového domu Bolevecká na Praze 10 v Hostivaři a Čistovická v Praze 6. V současnosti sbíráme zájem potenciálních kupců. Další projekty chceme uvolnit do prodeje ještě do konce roku.  Budou to bytové projekty v Kobylisích, Letňanech, Řepích a již zmiňované Plzni.
 
Je v Praze ještě dostatek pozemků na poměrně velké rezidenční projekty?
Překvapivě ano. Dnes se hodně investorů soustředí na využívání brownfieldů. To je vidět v řadě lokalit. Otázka není o tom, zda je dost pozemků, otázka je, zda má vůbec vedení Prahy vůli, aby se stavělo.
 
To je především problém pražských stavebních předpisů. Jak moc vám spory kolem nich komplikují přípravu staveb?
Neskutečně hodně. Nyní jsou předpisy pozastaveny. Mají lhůtu do dubna 2016, aby byly nějak upraveny. Na magistrátu však došlo k nepochopení. Nejdřív tam pracovali s takzvanou technickou novelou. To znamená, že se do stávajících předpisů měly jen doplnit výtky ministerstva pro místní rozvoj, což se ale nějak nepovedlo, a proto se projednávala takzvaná věcná novela, tady zásadní změna celého předpisu. To ale ministerstvo nechtělo. Na poslední chvíli se opět vše vrátilo ke skoro technické novele, která byla magistrátní radou schválena a zaslána na ministerstvo. My se teď obáváme, že ji ale ministerstvo neschválí a v tom okamžiku nám nikdo není oficiálně schopen říci, co bude potom. My tušíme, co bude. Budou bohužel platit celostátní předpisy, podle kterých se ale může v Praze stavět jen velmi komplikovaně. Někdy padají argumenty, že i Brno staví podle celostátních předpisů, ale to má výjimky. Reálně hrozí to, že tedy budou platit celostátní předpisy a bude trvat několik měsíců či let, než se výjimky vyjednají i pro hlavní město. Bude tady stále období nejistoty, kdy nebudeme schopni připravovat nové projekty, protože je nebudeme mít podle čeho připravovat. A pokud ano, tak podle špatného předpisu, což způsobí, že nám nebudou projekty ekonomicky vycházet.
 
Podle čeho se nyní připravují nové stavby?
Nyní je to buď podle celostátních předpisů, nebo v rámci pozastavených pražských stavebních předpisů platí přechodné ustanovení. To říká, že projekty, které mají razítko od architekta starší než je září 2014, se projednávají podle staré vyhlášky číslo 26.  Uvedené přechodné ustanovení je platné dva roky. Všichni teď proto mají možná jen čirou náhodou razítko od architekta právě s datem do září 2014.
 
O špatné legislativě se hovoří stále, kde jsou podle vás ty největší problémy?
Je to všechno strašně komplikované. Začíná to již novelou zákona o EIA, která s na větší stavby spouští obrovský administrativní moloch. Tato novela se hodně nepovedla. Vláda se odvolává na tvrzení, že po nás Evropa tyto změny chce, ale ono to není ve skutečnosti pravda. Potom je zde stavební zákon. Ministerstvo má za úkol připravit jeho novelu, zejména výrazně zjednodušit stavební řízení. Projednávaný návrh počítá se sloučením řízení EIA, územního řízení a stavebního řízení do jednoho. Výsledkem ale bude, že se žádné z nich ve skutečnosti nezjednoduší. Vznikne jen jedno obrovské řízení, které bude neuvěřitelně nákladné a dlouhé. K předložené novele je nyní kolem 1700 připomínek a z toho je 1450 závažných. Nevypadá to moc dobře.

 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Rozhovor | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

SMART byty

SMART byty

2Barevné Letňany

2Barevné Letňany

Horní Měcholupy

Horní Měcholupy

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

личный кабинет альпари

biceps-ua.com

https://pharmacy24.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018