Evžen Korec: Mým cílem je posunout EKOSPOL na pozici tržní jedničky

Hlavní stránka / Rozhovor / Evžen Korec: Mým cílem je posunout EKOSPOL na pozici tržní jedničky

27.12.2013

Evžen Korec: Mým cílem je posunout EKOSPOL na pozici tržní jedničky PRAHA – Pražský rezidenční trh hlásí v letošním roce opět rekordní prodeje nových bytů. Je to především zásluhou čtyř největších developerů, z nichž první dva svádějí velmi těsný zápas o pozici jedničky na trhu, pokud jde o podíl na počtu prodaných bytů. EKOSPOL je zatím druhý, cílem Evžena Korce, generálního ředitele a předsedy představenstva této developerské společnosti však je nejpozději v příštím roce úspěšně atakovat první místo.

Letošní rok přinesl poměrně značné oživení prodeje bytů, developeři hlásí rekordní prodeje. Co podle vás nejvíce ovlivnilo tento boom a je rezidenční trh z nejhoršího venku?
 
Statistiky o prodejnosti všech developerských projektů v Praze monitorujeme nejdéle na českém trhu, již sedmým rokem. A podle nich prodali pražští developeři letos již během listopadu více bytů, než za celý loňský rok. K 30. listopadu totiž developeři prodali celkem 4531 bytů, což je o 12,9 procenta více, než za celý loňský rok. Celý prosinec přitom mají ještě k dobru. A i když bývá prosinec tradičně slabším měsícem, je velmi pravděpodobné, že původně predikovanou hranici 4800 prodaných bytů letos pražští developeři překročí. A to je velmi dobrá zpráva – trh vzroste nejméně o pětinu, ale především – vzroste již čtvrtým rokem v řadě. Na letošní vynikající prodejnosti má přitom zásluhu více faktorů či spíše dlouhodobých trendů.
 
Jaké trendy máte konkrétně na mysli?
 
Za relativně vysokým meziročním nárůstem prodejů nových bytů stojí souhra několika klíčových faktorů, které získávají na stále větší důležitosti již od podzimu loňského roku. Těmi nejzásadnějšími jsou:
- dlouhodobě nízké a stabilní úroky z hypoték
- neustále doplňovaná nabídka bytů v tak zvaných superlevných projektech, kde se realizuje většina skutečné poptávky (do zhruba 45 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH, počítáno metodikou konečná cena bytu vč. DPH bez garáže či sklepa / podlahová plocha bytu + ½ plochy balkonu),
- fenomén nákupu bytů jako investice a prostředku zajištění na stáří, případně ochrany úspor před inflací – konkrétně u našich projektů představují investiční nákupy bytů zhruba čtvrtinu všech prodejů.
 
V minulých letech ovlivňovaly prodeje bytů před koncem roku hrozby zvýšení DPH od ledna následujícího roku, má letos stejný efekt hrozící vyšší DPH za pozemky?
 
I když i letos musí developeři bojovat s již tradičním podzimním „legislativním Kocourkovem“, kdy opět měsíc před koncem roku není jasné, jaká DPH se bude u pozemků uplatňovat od ledna, vliv na poptávku po nových bytech je v porovnání s předchozími roky výrazně menší. Zaznamenali jsme spíše urychlení rozhodnutí u těch, kteří již o novém bydlení delší dobu přemýšleli, a vyšší DPH byla nakonec posledním impulsem, který je přiměl k rozhodnutí ještě letos. Silnou vlnu jsme pak zaznamenali u předplateb, kdy klienti, kteří by například splátky bytu hradili za normálních okolností až během příštího roku, chtějí mít nově maximum zaplaceno již do silvestra. Takže dramatický nárůst poptávky se konat nebude, mírný s největší pravděpodobností ano.
 
Jak obecně vidíte dopady nového občanského zákoníku na realitní trh od příštího roku?
 
Nový občanský zákoník přinese v prvním roce své účinnosti jak výhody, tak i nevýhody. Jednoznačným kladem je fakt, že nový občanský zákoník je mnohem více dispozitivní, tedy upravuje pouze obecné rámce právních vztahů a umožňuje větší smluvní volnost, která lépe vyjadřuje vůli smluvních stran. Pozitivní je i to, že z pohledu nemovitostního práva bude posílena ochrana klientů například tím, že prodat nemovitost na cizím pozemku bude právně mnohem složitější. Zápory nového občanského zákoníku mohou plynout především ze situací, které dosud byly nedostatečně právně upraveny, nebo nebyly upraveny dokonce vůbec. V takovém případě je těžké odhadovat, jak se soudy sžijí s novou judikaturou, a lze předpokládat, že některá soudní rozhodnutí budou do značné míry precedentní. Hodně diskuzí vzbudilo také posílení práv nájemců vůči pronajímatelům, kdy například nebude možné smluvně zakázat v pronajatém bytě chov zvířete či nebude možné dát nájemci výpověď proto, že si například v bytě zapálil cigaretu. Což může pro realitní investory znamenat zvýšení rizika jejich investice a já osobně to nepovažuji za příliš šťastné. Pronájem soukromých bytů je stejná tržní aktivita, jako poskytování jakékoli jiné služby, nikoli sociální povinnost majitelů nemovitostí. Ale teprve čas ukáže, jak na vztahy nájemců a pronajímatelů dopadne NOZ v praxi.
 
Máte za sebou celou řadu veleúspěšných projektů, jaký považujete v celé historie EKOSPOLU za vůbec nejúspěšnější a proč?
 
Nemám jediný oblíbený projekt, různé naše developerské projekty mají totiž hned několik „nej“. Z poslední doby mě ale určitě nejvíce potěšil náš developerský projekt Nové Měcholupy, kde jsme dokázali za tři roky prodat téměř 600 bytů a všechny dlouho před dokončením stavby. Stal se tak jednoznačně nejprodávanějším developerským projektem české historie. Pokud bych měl zavzpomínat dále, pak nejoceňovanějším projektem je asi bytový areál Viladomy Uhříněves, který získal hned dvě prestižní ceny – cenu Porothermu a ocenění Fasáda roku. Náš projekt parcel, rodinných a bytových domů, který realizujeme v Roztokách u Prahy na půl milionu metrech čtverečních našich pozemků je zase největším realizovaným projektem bydlení v České republice po roce 1989.
 
V letošním roce dokončil EKOSPOL stovky dalších bytů, co chystáte na příští rok?
 
Jednak budeme pokračovat v dalších etapách našich superlevných projektů v Kyjích a v Měcholupech, kde máme již připraveny pozemky. Nabídku bychom ale rádi doplnili také o nové projekty, ať již o Slunečné terasy v oblasti Stodůlek nebo úplně nové projekty například v Michli či v Uhříněvsi. Zahájení prodeje nových projektů očekáváme v prvním čtvrtletí příštího roku.
 
EKOSPOL v minulých měsících sondoval investiční možnosti v Číně a zejména v Rusku. Rodí se už nějaký projekt, který byste realizovali v zahraničí? Které země by pro vás byly případně zajímavé?
 
Rusko a Čína jsou dnes z pohledu developmentu nejperspektivnější trhy, protože je tam obrovská a nenasycená poptávka po novém bydlení západoevropského typu. To, čím jsme zajímaví pro ruské, ale například i čínské developery, je naše dvacetileté know-how v oblasti výstavby vysoce kvalitních rezidenčních projektů, které snesou srovnání s evropskou špičkou. A zároveň jsou cenově dostupné, což je druhou nedílnou součástí úspěchu. V současnosti analyzujeme různé možnosti spolupráce. Co se týče Ruska, jedná se o tři velké developerské projekty s celkem 100 tisíci metrů čtverečních prodejní plochy. Všechny se nacházejí v metropoli Tyumenské oblasti na západní Sibiři, což je centrum těžby ropy a zemního plynu. Právě proto je zde tak velká koupěschopná poptávka. Zatím jsme diskutovali možnosti spolupráce od sdílení know-how v oblasti výstavby, prodeje a marketingu až po možnosti přímých investic do některých projektů. Je ale třeba zdůraznit, že při vstupu na neznámý trh je klíčová role lokálního partnera a mezi oběma partnery musí být absolutní důvěra. Navíc to znamená řídit projekt na místě, tedy poslat některé velmi kvalitní lidi do Ruska. Což nejsou otázky, které lze vyřešit ze dne na den. Neříkám tedy, že na ruský trh vstoupíme hned příští rok, časový horizont bude delší.
 
Nedávno jste prohlásil, že cílem EKOSPOLU je stát se jedničkou na českém trhu. Co k tomu schází, jak toho chcete dosáhnout?
 
Jen doplním, že naším cílem je stát se jedničkou z pohledu tržního podílu prodaných bytů. Letos nám k tomu podle našich propočtů chybí zhruba 20 až 30 bytů, prodali jsme jich zatím 640 a náš největší konkurent necelých 670. Třetí hráč na trhu už se nedostal ani přes 500 prodaných bytů, takže za vedoucí dvojicí se již formuje znatelná mezera.  Cílem pro letošní rok pro nás byl prodej alespoň 500 bytů, tuto hranici jsme překonali již během třetího čtvrtletí. Pro příští rok budeme chtít prodat 700 bytů a dlouhodobým cílem je prodávat 1000 bytů ročně. Až tohoto cíle dosáhneme, budeme jedničkou na trhu.
 
Co očekáváte od příštího roku, co očekáváte od nové vlády?
 
Věřím, že nově zvolení politici poslechnou volání občanů, kteří dali volbou nových uskupení jasně najevo, že již mají dost korupčních kauz a přejí si v české politice změnu způsobů. Co se týče podnikání, tak transparentní a rovné podmínky pro podnikání jsou základem a nutnou podmínkou dobře fungující ekonomiky. Doufám, že ve světle volebních výsledků začnou politici skutečně pracovat jako řádní hospodáři a přestane rozkrádání naší země ve velkém.  
 
V čele EKOSPOLU stojíte už více než 20 let, dosáhl jste celou řadu úspěchů jak osobních tak firemních. Co je pro vás metou, jaké byste chtěl dosáhnout, máte ještě nějaký nesplněný sen?
 
Mám dva profesní sny. První, který bych rád stihl ještě já a o kterém jsme již hovořili je, aby se EKOSPOL stal největším českým rezidenčním developerem z hlediska počtu prodaných bytů. V současnosti jsme tržní dvojkou a první příčka již je na dohled.  Ten druhý je osobní – přál bych si, aby jednou můj syn měl tolik schopností a získal dostatek zkušeností, aby mohl firmu převzít a posunout ji zase o krok dál.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Rozhovor   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

альпари официальный сайт

http://velotime.com.ua

подробнее velotime.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018