Pokud se nezdraží hypotéky, bude prodej nových bytů dále růst

Hlavní stránka / Rozhovor / Pokud se nezdraží hypotéky, bude prodej nových bytů dále růst

27.1.2015

Pokud se nezdraží hypotéky, bude prodej nových bytů dále růst V loňském roce se na pražském trhu prodalo nejvíce bytů v historii sledování jejich prodejů. Mohou za to zejména rekordně nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů, díky kterým se výrazná část nových bytů pořizuje jako investice. Generálního ředitele jedné z předních developerských firem, společnosti Trigema Marcela Sourala jsme se zeptali nejen na to, jak se trh s byty vyvíjel v loňském roce. Mnohem důležitější pro potenciální kupce je totiž predikce vývoje v letošním roce a zatím to jsou samé dobré zprávy.

Po několika prvních měsících loňského roku jste předpovídal, že z hlediska prodeje nových bytů v Praze půjde o rekordní rok. Stalo se tak? A kolik bytů se nakonec prodalo?
 
Určitě ano. Předpokládali jsme, že se na pražském trhu prodá za celý rok kolem 5800 až 6000 bytů, skutečnost tuto předpověď potvrdila. Je to pravděpodobně rekord za celou dobu, co se podobné statistiky dělají, tedy od roku 2007. Tehdy se prodalo zhruba 5300 bytů, teď jsme výrazně výše. Konkrétně se loni prodalo 5950 bytů.
 
Znamená to definitivní konec krize na trhu?
 
Já si hlavně myslím, že v rezidenčním developmentu žádná krize nebyla. Již pět let se každoročně navyšují prodeje nových bytů o desítky procent. Připomínám ale, že se bavíme o situaci v Praze. Mimo Prahu je situace určitě jiná, tam obecně celý rezidenční trh spíše klesal nebo stagnoval,
 
Pokud výrazně roste poptávka po nových bytech, nehrozí nedostatek nabídky na trhu? Přece jen se v minulých letech zahajovalo méně developerských projektů než v letech předchozích?
 
Myslím si, že rozhodně ne. Vždycky, když trh roste, probouzejí se takzvaní spící developeři, kteří nejsou ani tak developery, ale spíše investory, a začínají stavět další projekty. Určitě nedojde k tomu, že by nějak dramaticky klesla nabídka volných bytů.
 
Očekáváte v letošním roce další růst prodejů nových bytů nebo spíše stagnaci?
 
Pokud vyjdou předpovědi České národní banky, měl by být rok 2015 stále ve znamení levných peněz. Momentální vývoj naznačuje, že pokud peníze začnou zdražovat, dojde k tomu až v roce 2016. Zdražování peněz je přímo úměrné zvyšování úrokových sazeb hypoték. Pokud se tedy letos neočekává jejich zvýšení, mohlo by se prodat ještě více bytů než loni. Odhadujeme nárůst o dalších pět procent na 6300 prodaných nových bytů.
 
Naznačil jste, že Praha je stát ve státě, proč se nedaří výstavbě bytů v regionech ani například v Pardubicích či Hradci Králové, což jsou města poměrně dobře dostupná z Prahy?
 
Moc tomu nerozumíme, ale nejspíše to bude tím, že i ve velkých městech snad kromě Prahy a Brna jsou ještě poměrně cenově dostupné pozemky. A tam, kde jsou relativně levné pozemky, je výhodnější postavit rodinný domek než bytový dům. Jinak si momentálně nedovedeme vysvětlit, proč ani v těchto městech prakticky neexistuje nějaká masivnější výstavba nových bytů. Snažíme se analyzovat i situaci v regionech, ale budeme schopni to vyhodnotit až za pár měsíců. V tuto chvíli můžeme odhalit, že se mimopražské trhy probouzejí k začínající aktivitě.
 
Znamená to, že se vaše pravidelné analýzy zaměří i na další města než jen na Prahu a Brno?
 
Prahu a Brno už monitorujeme, nyní jsme náš akční rádius zaměřili na Hradec Králové, Plzeň, České Budějovice, na větší krajská města. Chceme zjistit, co se v těchto městech děje, zda by tam nebyl prostor pro oživení bytové výstavby.
 
Trigema tyto analýzy zpracovává ve spolupráci s dalšími dvěma silnými developery, jednáte o spolupráci i s dalšími firmami z TOP 5 na pražském rezidenčním trhu?
 
Momentálně jednáme se společností FINEP, tam je to jednodušší, a nakonec si necháváme lídra trhu CENTRAL GROUP. Ten zatím nemá potřebu s někým spolupracovat na analýzách, věřím ale, že se časem podaří domluvit spolupráci i se zástupci této firmy.
 
Jak se změnily poptávky po nových bytech, stále lákají menší byty?
 
Mysleli jsme si, že se chutě klientů postupně změní, ale nezměnilo se prakticky vůbec nic. Pořád se nejlépe prodávají menší byty, největší poptávka je po bytech 2+kk. Hodně bytů se kupuje jako investičních. Při nízkých úrokových sazbách hypotečních úvěrů se hodně lidí rozhoduje investovat své úspory do nového bytu. Investiční byty se dále pronajímají a nejlépe se pronajímají právě menší byty.
 
Dá se říci, kolik zhruba procent bytů z celkově prodaných se kupuje jako investičních?
 
Zobecňování by v tomto případě nebylo relevantní, my to můžeme říci pouze za sebe. Prodej investičních bytů je rozdělen na dva segmenty: na okraji Prahy se kupují byty spíše pro bydlení a to zejména tam, kde je dobrá infrastruktura a dobrá občanská vybavenost. V podobných projektech se podle našich analýz jako investiční prodává zhruba 30 procent bytů. Čím více se blížíme centru Prahy a stanicím metra, tím více roste podíl bytů prodaných jako investice. Vidíme to na našem projektu SMART byty, který je vlastně přímo u metra. Máme prodanou téměř celou první etapu – nějakých 140 bytů a téměř 50 procent z toho tvoří byty na investici.
 
Loni v létě jste jako první přišel s myšlenkou, že stavba povinně nízkoenergetických bytů ukončí prodej levných bytů. Proč si to myslíte?
 
Je to dané především tím, že nízkoenergetické byty vyžadují značné investice do technologií, jejichž provoz je poměrně náročný. A to musí někdo zaplatit. My nikoho nepřesvědčujeme, že se nemají stavět nízkoenergetické byty, stavíme takové byty již třetím rokem a každý náš bytový dům je nízkoenergetický. Je však potřeba čas na to, abychom klienty přesvědčili o užitečnosti takových bytů, což nyní přichází. Máme už řadu dat a to nejen našich, brzy budeme schopni dát na stůl nějakou seriózní analýzu toho, zda je nízkoenergetické bydlení nastavené správně nebo ne. My neříkáme, že jde o špatnou cestu, je to dobrý produkt, ale je špatné, že to budou muset stavět všichni. Nemyslíme si, že se jedná o záležitost, která by měla být nařizovaná shora, zákony. Měl by to požadovat klient prostřednictvím svojí poptávky. 
 
Jak se obecně v loňském roce dařilo vaší firmě? Co plánujete na tento rok?
 
Rok 2014 pro nás byl určitě nejlepším rokem v historii firmy. Zaznamenali jsme rekordní hospodářský výsledek i rekordní obrat v historii firmy. Prakticky jsme rozprodali první etapu projektu SMART byty a zahájili prodej druhé etapy, která nabídne 137 bytů. Po necelých třech týdnech předprodeje jsme prodali téměř 50 procent bytů z této etapy. Poslední volné byty jsou i v našem dalším projektu 2Barevné Letňany, kde bylo k dispozici celkem 206 bytů. Máme nachystané další projekty, u kterých máme dokončené podklady pro územní rozhodnutí, ale zatím tyto projekty nechceme prezentovat. Klíčové pro to, abychom je mohli začít nabízet, je získání územního rozhodnutí.
 
Je vůbec ještě možné sehnat v Praze pozemky pro větší developerské projekty?
 
Velmi těžko. Pokud jde o opravdu velké bytové projekty, jsou na řadě brownfieldy. Penta začala dobře rozvíjet areál bývalé Waltrovky, jsou tu další lokality, které se budou revitalizovat jako je oblast Smíchovského nádraží či Bubny.
 
Loni jste dokončili výstavbu druhého vědeckotechnického parku v Roztokách, co bude dál v této lokalitě? Plánujete tam nějaké další projekty?
 
Momentálně zde připravujeme projekt výstavby třetího podobného parku pro územní rozhodnutí. Pokud se nám ho podaří získat a dostaneme se do strategie rozvoje Středočeského kraje, budeme hledat partnera pro tento park. Zatím ho nemáme, nicméně začíná fungovat synergie toho, že tam jsou dva podobné parky a v nich firmy, které přitahují další zájemce. Když jsme prezentovali záměr zrealizovat třetí park, vzbudili jsme pozornost a věřím, že by se našly další firmy, které by využily právě této synergie.
 
Jak se díváte na stav českého stavebnictví? Má už nejhorší za sebou nebo jeho mírný růst nastal například jen díky mírné zimě?
 
Je to samozřejmě souhra několika faktorů. Doufejme, že krize skončila, stavebnictví snad už spadlo na dno. Otázkou ale je, zda to, že se stavebnictví zvedne o pár procent, je opravdu konec krize. Důležité je, že se snad zastavil jeho další propad. Krize skončí ve chvíli, kdy se meziročně objem stavební výroby zvedne třeba o deset procent, pak můžeme hovořit o konci krize. Pár procent navíc nic neřeší.
 
Co by mohl udělat stát pro oživení stavebnictví?
 
Stát dělá poměrně hodně, minimálně v tom krátkodobém období. Tento rok má Státní fond dopravní infrastruktury k dispozici částku přes 94 miliard korun, tak vysoké číslo tady dlouho nebylo. Problém je v tom, že nebudou připraveny projekty na to, jak tyto peníze smysluplně utratit. A tady narážíme zejména na stavební legislativu, která začíná být problémem. Je strašně komplikovaná, předpisy jdou někdy proti sobě a projít schvalovacím řízením je neuvěřitelně složité. Stát by měl dodržet slib, že udělá novelu stavebního zákona platnou od roku 2016. Tato novela by snad měla tři stupně povolovacího řízení sloučit do jednoho. A to by stavebnictví hodně pomohlo.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Rozhovor | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural

generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural

projekt 2Barevné Letňany

projekt 2Barevné Letňany

projekt 2Barevné Letňany

projekt 2Barevné Letňany

projekt SMART byty-vizualizace

projekt SMART byty-vizualizace

Park vědy Roztoky

Park vědy Roztoky

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.profvest.com

альтернативные источники энергии

солнечные электростанции купить
Všechna práva vyhrazena © 2018