Přelomovým rozhodnutím bylo pustit se do prvního projektu

Hlavní stránka / Rozhovor / Přelomovým rozhodnutím bylo pustit se do prvního projektu

2.9.2014

Přelomovým rozhodnutím bylo pustit se do prvního projektu Developerská a stavební společnost Trigema letos oslavila své 20. narozeniny. To je jistě dobrý důvod k bilancování jejího již poměrně dlouhého působení na českém trhu. „Začínali jsme od nuly, jen s naším nadšením. Neměli jsme žádné konexe, kontakty či privatizační projekty,“ říká dnes Marcel Soural, jediný akcionář společnosti, která má ambice se v příštích letech stát trojkou pražského rezidenčního trhu.

Trigema letos slaví 20leté výročí. Jaké byly nejdůležitější milníky její historie?
 
Tím prvním a nejtěžším bylo rozhodnutí založit firmu. Rok 1994 se s nikým nemazlil a my neměli žádné konexe, kontakty ani privatizační projekty. Začínali jsme od nuly, jen s naším nadšením. A to je vždy těžké. Klíčovým a nejdůležitějším milníkem byl rok 1996, kdy jsme zahájili stavbu našeho prvního developerského rezidenčního projektu. To bylo přelomové rozhodnutí, které jsme docenili až o několik let později.
 
S jakými představami jste Trigemu zakládal a jak se podařilo tyto představy realizovat?
 
Na začátku byla moje znalost pórobetonového systému Hebel. Pracoval jsem několik let pro tuto společnost jak v Německu, tak následně i v Čechách a pomáhal jsem uvádět tzv. „bílý pórobeton“ a technologii tenkovrstvého zdění na český trh. A tak bylo logické, že jsme se od začátku v Trigemě specializovali na stavby z křemičitého pórobetonu. Tehdy jsme firmu zakládali „na zelené louce“, naše představy o budoucnosti končily na výhledu, že budeme mít jednou tři stavbyvedoucí, které bude řídit vedoucí výroby. Dál jsme tehdy nedohlédli.
 
Jak se podle Vás změnil za 20 let trh nemovitostí, co se změnilo k lepšímu a co naopak?
 
Jednoznačně se zlepšila kvalita. Pracuji v oboru již více než 20 let a každým rokem se konstrukční systémy a kvalita prováděných prací zlepšují. To co považuji za negativum je způsob oceňování staveb. Zatímco v zahraničí jdou cestou agregovaných položek, u nás se stále stavba pro investora rozebírá do nejmenšího šroubečku. Uniká pak podstata projektování a stavění, a tou je užitná hodnota stavby.  A ne kolik hřebíků a za kolik jsem aktuálně do dané konstrukce použil.
 
Trigema stojí dnes prakticky na čtyřech pilířích (development, stavebnictví, správa nemovitostí a provoz zařízení typu Monínec či VTP Roztoky). Jaký pilíř je pro firmu nosný, jaký preferujete a proč?
 
Jednoznačně development, který udává směr našich investic a zabezpečuje práci pro většinu lidí ve skupině. Bez developmentu bychom sice přežili, ale nemohli bychom se rozvíjet tak rychle jako nyní.
 
Minulost je jedna věc, budoucnost druhá. S jakými plány vstupujete do dalších let existence Trigemy?
 
Do pěti let bychom se chtěli zařadit mezi tři největší rezidenční developery v zemi. No a dále chceme naše podnikání rozvíjet ve směru technologických parků a lyžařských areálů. Další směr podnikání nám možná napoví naše nová aktivita soustředěna do firmy Trigema Startup.
 
Co obecně očekáváte od trhu nemovitostí v příštích měsících a letech, kam bude směřovat výstavba nových bytů?
 
Asi nezadržitelně směřujeme ke stavbě bytů s „téměř nulovou spotřebou energií“. Tohle nízkoenergetické bydlení se nám líbí, nicméně platné zákony a vyhlášky účinné od roku 2016 a dále, jsou paskvilem, který by bylo potřeba opravit, abychom v budoucnu nestavěli zbytečně draze.
 
Když jste Trigemu zakládal, co bylo nejtěžší, na co vzpomínáte nejraději?
 
Nejtěžší bylo vždy sehnat novou zakázku. Stavařina je nevděčná v tom, že ač postavíte aktuální stavbu sebelépe, nezaručí vám to zakázku novou. O tu musíte znovu a znovu bojovat. Proto dnes sázíme více na development, kdy stavařinu povyšujeme na jiný produkt. A nejraději vzpomínám na lidi, kteří Trigemou prošli. Tak jak většina z nich zanechala v Trigemě nesmazatelnou stopu, tak i Trigema většinu z nich naučila dovednosti, které se jim budou v životě hodit. A ti nejlepší a nejodolnější samozřejmě dlouhodobě v Trigemě zůstávají a posouvají firmu do vyšších dimenzí.
 
Marcel Soural vystudoval Stavební fakultu ČVUT Praha. Je zakladatelem a v současné době jediným akcionářem a ředitelem společnosti Trigema a.s. (založena v r. 1994), která je developerskou skupinou s vlastní stavební společností a s vlastním firmou na správu budov a facility management. Je místopředsedou správní rad Centra Paraple o.p.s., členem správní rady Czech Photo o.p.s., členem správní rady ARTN a členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
 
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Rozhovor | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Trigema-20-let-Barevne-Letnany.jpg

Trigema-20-let-Barevne-Letnany.jpg

Trigema-20-let-Moninec.jpg

Trigema-20-let-Moninec.jpg

Trigema-20-let-Rezidence-3D.JPG

Trigema-20-let-Rezidence-3D.JPG

Trigema-20-let-Smart-byty.jpg

Trigema-20-let-Smart-byty.jpg

Trigema-20-let-VP-Roztoky.jpg

Trigema-20-let-VP-Roztoky.jpg

VTP-Roztoky.jpg

VTP-Roztoky.jpg

Marcel-Soural-generalni-reditel-Trigema.jpg

Marcel-Soural-generalni-reditel-Trigema.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://gas-energy.com.ua

velotime.com.ua

tsoydesign.com.ua/interiors/interer-ofisov/
Všechna práva vyhrazena © 2018