Projekt Quadrio se stane vlajkovou lodí skupiny CPI Group

Hlavní stránka / Rozhovor / Projekt Quadrio se stane vlajkovou lodí skupiny CPI Group

18.5.2014

Projekt Quadrio se stane vlajkovou lodí skupiny CPI Group PRAHA - Přímo v centru Prahy, konkrétně u stanice metra Národní třída se ještě letos otevře multifunkční centrum QUADRIO, jehož developerem je česká realitní skupina CPI Group. Centrum nabídne jak nové kancelářské prostory a byty, tak nákupní možnosti a širokou nabídku odpočinkových zón pro veřejnost. Ředitele developmentu této společnosti Igora Klajmona jsme se zeptali nejen na to, jaké problémy museli během realizace tak rozsáhlého projektu řešit, ale také na další aktivity CPI Group a to nejen na českém trhu.

Největším projektem, který momentálně realizujete, je výstavba multifunkčního centra Quadrio přímo v centru Prahy. Jak tato výstavba zatím probíhá, jaké jste museli řešit největší problémy?
 
Největším úskalím bylo to, že jsme tento projekt nepřipravovali. Šest let ho připravoval jiný investor ve spolupráci s architektem a příprava probíhala v době stavebního boomu, kdy se prodalo či pronajalo vše, co se postavilo. My jsme ho převzali v poněkud složitější době, museli jsme vycházet z již existujících architektonických návrhů a snažit se projekt maximálně přizpůsobit novým podmínkám.  To bylo samozřejmě poměrně obtížné. Vzhledem k tomu, že chceme objekt dlouhodobě vlastnit, museli jsme se zároveň chovat jako developer, který objekt postaví a předá asset managementu a property managementu z vlastní skupiny. To bylo to zásadní, s čím jsme se museli vypořádat. Jsme velice rádi, že se to povedlo a že jsme mohli v roce 2012 začít stavět. Samozřejmě velice složité bylo provádět rozsáhlé zemní práce v hustě zastavěné oblasti s minimálními možnostmi transportu vytěžené zeminy, která se musela odvést ven z města. Základová deska má hloubku 21 metrů, projekt dosáhl glajchy přesně 30. ledna. V současné době se pracuje na plášti jednotlivých budov, probíhají instalace vnitřních technologických rozvodů, začínají fit-outy jednotlivých nájemníků v obchodní části, všechno běží podle harmonogramu.
 
Před začátkem stavby se objevovaly obavy z toho, že již zmíněná doprava zeminy a dalšího stavebního materiálu zahltí okolí Národní třídy. Podařilo se to vyřešit bez nějakých větších problémů?
 
Měli jsme předem propočítané, kolik materiálu budeme potřebovat odvést a naopak, kolik ho bude potřeba přivézt. Projednali jsme to se zástupci  Prahy 1, vysvětlili jsme jim, že to prostě jinak nejde a za celou dobu stavby jsme nezaznamenali téměř žádné stížnosti občanů. Hodně jsme se toho snažili dělat například v letních měsících, kdy je přece jen v Praze méně lidí.
 
Další kritické hlasy se týkaly toho, že zmizí park, který byl v okolí stanice metra Národní třída. Jak jste reagovali na tuto kritiku?
 
Především bych rád zdůraznil, že uprostřed komplexu Quadrio bude veřejně přístupný park.Na soukromém pozemku tak vytváříme veřejný prostor. Dále na vlastní náklady chystáme rozšíření pěší zóny z ulice 28. října Charvátovou ulicí až ke stanici metra Národní třída a napojení Jungmannovy ulice na tuto pěší zónu. Velkou výzvou je pro nás vytvoření veřejného prostoru a pěší zóny s kavárnami a dalšími odpočinkovými místy. To vše nahradí bývalou velmi nevzhlednou lokalitu, kde se shromažďovali bezdomovci a kterou označit za park snad ani nešlo.
 
Jaký je harmonogram otevírání celého komplexu, kdy otevřete obchody, kdy se začnou stěhovat nájemníci do kancelářských prostor?
 
Zatím jede vše podle plánu, samozřejmě čím více se blížíme otevření, tím je větší zodpovědnost za plnění všech termínů. My jsme oznámili našim nájemníkům obchodních jednotek, že mohou počítat s předvánočním trhem, kolaudace objektu je plánovaná na druhou polovinu října letošního roku, na přelomu října a listopadu by se mělo otevírat. Konkrétní datum zatím nemáme, uvidíme, jak se nám podaří vše dokončit. Kancelářská část by měla být hotová v listopadu, dokončení rezidenční části spojené s předáváním bytů novým vlastníkům plánujeme na přelom roku. U obchodů je situace specifická v tom, že vlastní fit-outy jednotlivých provozoven provádějí sami nájemníci, musíme s nimi proto spolupracovat v závěrečné fázi realizace celého projektu, která už začala. Cílem je otevřít všechny obchody najednou, drtivá většina nájemců je již známých. Zaplnění kanceláří je trochu složitější, protože pro každou společnost, která se má přestěhovat z jednoho sídla do druhého, je to náročný proces. Naplňování objektu tedy může trvat klidně rok. Nájemníci jsou sice známí, ale musíme například počkat na to, až jim skončí stávající nájmy.
 
Jaký je zájem jak o obchodní část centra, tak o kanceláře?
 
Obchodní jednotky jsou prakticky vyprodány, klíčové prostory jako jsou restaurace, kavárny, velké obchodní jednotky mají své nájemníky, smlouvy jsou podepsané. Pokud jde o kanceláře, tak pokud bychom měli uspokojit veškerou poptávku, potřebovali bychom dvakrát větší objekt, na každé patro máme dva zájemce. Jednání nejsou jednoduchá, musíme uspokojit řadu požadavků, rozkreslujeme různé varianty. Každý nájemník by samozřejmě chtěl mít nájem co nejnižší a v co nejlepší kvalitě, musíme postupovat tržně a na druhou stranu velice opatrně, protože jde o dlouhodobé vztahy a nejedná se jen o uzavření nájemní smlouvy. Chceme, aby tam nájemník zůstal minimálně po dobu pěti let, což je náš nejkratší pronájem. Chceme, aby tady byl také správný mix nájemníků, aby to byla prestižní adresa s prestižními nájemníky.
 
Loni na podzim se otevřelo Florentinum,  které se rovněž hlásí k tomu, že je to multifunkční komplex v centru Prahy. Jak moc velká konkurence je to pro váš projekt?
 
Zastávám stále stejné stanovisko – kdokoliv se přestěhuje zpátky z okrajů Prahy do centra, je přínosem i pro náš projekt. Samozřejmě konkurence to je, je to přímá konkurenční nabídka, první nájemníci se tam stěhovali na podzim loňského roku, mají tedy zhruba rok náskok. My jsme byli v přímé konkurenci s pár nájemníky, jinak jsme se prakticky nepotkali. Navíc jde o konkurenci, která je na úplném okraji Prahy 1, náš projekt je v samotném centru. Věříme, že pokud se bude centrum Prahy vnímat jako ta správná adresa, tak je pro nás i taková konkurence přínosná.
 
Pokud pomineme projekt Quadrio, jaké další projekty momentálně realizujete?
 
Quadrio je naše vlajková loď, je to vlastně centrum v centru, není lepší adresy a možnosti stavět nyní v centru Prahy. Každý další případný projekt bude nutně znamenat poměrně masivní demolici stávajících objektů. Je to naše vlajková loď, i proto jsme se rozhodli, že sem přesuneme naší centrálu CPI Group. Vedle tohoto projektu je naší další hvězdou luxusní resort Palais Maeterlinck ve francouzském městě Nice, který je nyní v závěrečné fázi realizace. Jedná se o luxusní rezidenční apartmány a také o náš první developerský projekt v zahraničí, navíc na této prestižní adrese. Pokud jde o projekty na území České republiky, momentálně se blíží k dokončení kancelářská budova Meteor v pražském Karlíně v těsné blízkosti stanice metra Křižíkova. Jedná se o zhruba 6000 metrů čtverečních kancelářské plochy doplněné přízemními retailovými jednotkami a několika manažerskými byty. Toto jsou momentálně tři významné projekty, které jsou ve výstavbě. Jinak pokračujeme ve výstavbě našich tradičních produktů, jako jsou retail parky, zahájili jsme výstavbu v Čáslavi, letos bychom chtěli zahájit ještě výstavbu v Jeseníku. Pokračuje rekonstrukce hotelu v Liberci či rekonstrukce ubytovny v Hloubětíně. U developerů je ale samotná výstavba třešničkou na dortu, nejdůležitější je příprava nových projektů. Jmenovat mohu například historickou budovu bývalé Živnostenské banky, kterou jsme zakoupili a připravujeme tam projekt světového centra skla, ve velice pokročilé fázi přípravy je projekt rezidenčního bydlení na Pohořelci. V zahraničí pak chystáme výstavbu rozsáhlého hotelového komplexu s retailovou částí ve švýcarské Crans Montaně.
 
Pokud jde o oblast retailu, máte za sebou realizaci velkých multifunkčních center jako je třeba v Ústí nad Labem i menších retail parků. Je tu ještě prostor pro větší centra nebo chcete jít spíše cestou menších retail parků?
 
Momentálně připravujeme realizaci podobného většího centra v Hradci Králové, bude to naše další city centrum, tedy kombinace hotelu, kanceláří a doplňkového retailu. Věříme, že v každém krajském městě je prostor pro náš hotel sítě Clarion a vidíme velký potenciál právě ve spojení hotelu, kanceláří a doplňkového retailu. Rádi bychom podobné centrum měli v každém krajském městě, čas ukáže, do jaké míry se podaří tuto vizi naplnit.
 
CPI Group podniká v celé řadě oblastí realitního trhu, dá se říci, který segment je pro vás klíčový, nebo jsou všechny rovnocenné?
 
V našem případě jsou rezidence tím sektorem, který máme nejméně rozvinutý. V současné době stavíme luxusní bydlení v rámci projektu Quadrio, realizujeme rezidenční projekt v Březiněvsi a dokončujeme prodej projektu Viva, který jsme získali jako část portfolia společnosti Ablon. Do budoucna plánujeme, že rezidenční sektor posílíme. Samozřejmě chceme pokračovat ve výstavbě shopping center, retail parků i kanceláří. Jsme vlastníkem a asset managerem poměrně rozsáhlého realitního portfolia, které samo o sobě vyžaduje určitou péči, pravidelné zlepšování stavu a péči o nájemníky. I tato činnost je nesmírně důležitá a významná.
 
Vynechali jsme sektor průmyslových nemovitosti, jaké tam máte plány?
 
V této oblasti máme také poměrně široké portfolio projektů, roste poptávka po nových prostorách, chystáme plány na rozšíření stávajících logistických a průmyslových hal, chystáme výstavbu CPI Parku Žďárek.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Rozhovor | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Igor-Klajmon-CPI-Group.jpg

Igor-Klajmon-CPI-Group.jpg

Meteor-Centre-Office-Park-C.jpg

Meteor-Centre-Office-Park-C.jpg

Quadrio-retail-entrance.jpg

Quadrio-retail-entrance.jpg

Quadrio-Spalena.jpg

Quadrio-Spalena.jpg

Quadrio-Prague-Castle.jpg

Quadrio-Prague-Castle.jpg

Clarion-Congress-Hotel-Olomouc.jpg

Clarion-Congress-Hotel-Olomouc.jpg

Clarion-Congress-Hotel-Usti-nad-Labem.jpg

Clarion-Congress-Hotel-Usti-nad-Labem.jpg

CPI-City-Center-Usti-nad-Labem.jpg

CPI-City-Center-Usti-nad-Labem.jpg

CPI-Nachod.jpg

CPI-Nachod.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

удаление вмятин киев

www.www.fashioncarpet.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018