Prologis zvažuje spekulativní výstavbu dalších skladů

Hlavní stránka / Rozhovor / Prologis zvažuje spekulativní výstavbu dalších skladů

21.10.2012

Prologis zvažuje spekulativní výstavbu dalších skladů PRAHA – Jeden z největších světových developerů průmyslových nemovitostí, společnost Prologis má v České republice připravené další pozemky pro výstavbu a čeká jen na zájemce o pronájem skladů. Nedávno Prologis dokončil realizaci první etapy rozsáhlého projektu v Bratislavě, který byl stavěný na spekulativní bázi a momentálně se rozhoduje, zda bude stavět spekulativně i v České republice. Na další plány Prologisu na českém trhu jsme se zeptali víceprezidenta české pobočky této společnosti Martina Poláka.

Jak vnímáte situaci na českém trhu s průmyslovými nemovitostmi? Jaké faktory lze považovat za nejvlivnější?
 
Situace na českém trhu s průmyslovými nemovitostmi lze považovat za stabilní. Míra neobsazenosti se pohybuje kolem šesti procent, což je za průměrem v regionu střední a východní Evropy, který je zhruba 10 procent. Největší vliv na vývoj trhu mají preference českých investorů, kteří mají zájem na pronájmu nově postavených nemovitostí.
 
Prologis je třetím nejvýznamnějším developerem průmyslových nemovitostí na českém trhu. Jaké máte plány do budoucna? Plánujete nové projekty?
 
Nedávno, v květnu, jsme dokončili výstavbu na míru o rozloze 29 tisíc metrů čtverečních pro společnost Globus v Prologis Parku Praha Jirny. V našich parcích, které mají velmi strategickou polohu, máme stále k dispozici pozemky, na nichž můžeme ihned začít stavět projekty na míru. Celkově máme v České republice a na Slovensku k dispozici 140 hektarů, ale prostory určené k okamžitému pronájmu máme v současné době pouze v Prologis Parku Praha Úžice.
 
Plánujete rozšířit některý z existujících logistických parků?
 
V rámci našich parků v České republice máme k dispozici rozsáhlé pozemky, a proto může výstavba kdykoli začít. Pokud obdržíme žádost od možného budoucího nájemce, který má zájem o prostory na míru, jsme schopni vyhovět jeho potřebám a začít stavět. Právě jsme dokončili první fázi spekulativní výstavby v Prologis Parku Bratislava na Slovensku o celkové rozloze 24  500 metrů čtverečních. Zvažujeme tuto formu výstavby i v České republice, ale zatím nejsme o tomto kroku definitivně rozhodnuti.
 
Dříve se hodně stavěly průmyslové nemovitosti spekulativně, ale poté se spekulativní výstavba téměř zastavila. Někteří developeři opět začali stavět spekulativně, i když jen částečně. Jaká je strategie společnosti Prologis v této oblasti?
 
Začali jsme spekulativní výstavbu na Slovensku. Všechny naše parky jsou zde plně pronajaty a my neustále sledujeme poptávku po našich nemovitostech, nejvíce právě v Prologis parku Bratislava. Proto jsme přesvědčeni, že zde můžeme začít stavět spekulativně. Fáze jedna této nové výstavby byla nedávno dokončena. Situace v České republice je odlišná. Samozřejmě možnost stavět na spekulativní bázi zvažujeme, ale určitě jsme se v této otázce definitivně nerozhodli.
 
V jaké lokalitě vidíte největší potenciál pro budoucí rozvoj? Máte parcely v těchto lokalitách i v okolí Prahy?
 
V současné chvíli jsme přítomni v Praze, Plzni, Ostravě a máme k dispozici parcely i v Brně. V těchto lokalitách vidíme velký potenciál a věříme jim. Velký potenciál představuje i Praha, máme zde strategicky umístěné parky v návaznosti na dálnici D1 a často se setkáváme s poptávkou po volném místě v této lokalitě.
 
Kolik projektů Prologis v České republice vlastní a jaká je jejich dostupnost?
 
V České republice máme šest parků, celkem 29 budov. Téměř všechny jsou plně pronajaty. Jediné volné místo k pronájmu, 40 tisíc metrů čtverečních, nabízí Prologis park Úžice.
 
Změnila ekonomická krize něco na požadavcích nájemců? Zaznamenal jste nějaké změny například ve velikosti rozlohy, o kterou mají klienti zájem nebo se změnili samotní nájemci?
 
Ano zaznamenali jsme velké změny ze strany klientů. Během krize klienti preferovali nájemní smlouvy, které byly flexibilnější a na kratší dobu, někteří také hledali možnost měnit velikost pronajímané plochy v závislosti na aktuálních fiskálních výsledcích společnosti. Nájemci také tlačili na cenu pronájmu a požadovali za stejnou cenu více služeb.
 
Zelené budovy jsou v logistice v současné době velkým tématem. Jak tento trend reflektujete ve vašich projektech? Využíváte více solární energii a další obnovitelné zdroje energie?
 
Všechny naše budovy již obdržely certifikaci BREEAM a nebo se nachází v procesu získání certifikátu. Naším nejzelenějším parkem je Prologis park Úžice, který byl také naším prvním zeleným parkem v regionu střední a východní Evropy. Budovy společnosti Prologis nabízí mnoho zelených řešení, mezi které patří například vysoce efektivní osvětlení ve skladech s automatizovanou kontrolou, ergonomické větrání ve společných prostorách, využití recyklovatelných materiálů, vysoce efektivní vnější plášť budovy (izolace a neprodyšnost), redukce světelného znečištění a další dílčí opatření pro optimální využití energií koncovými uživateli. Naše služby zákazníkům a kvalita našich produktů je vysoce nad průměrem, jsme schopni přizpůsobit se veškerým potřebám klienta.
 
V dubnu jste postavili další prostory v Prologis parku Jirny pro společnost Globus Česká republika, které obdržely certifikaci BREEAM. Co to znamená a jak moc je těžké tento certifikát získat?
 
Nejprve bych chtěl zdůraznit, že se nacházíme v procesu, na jehož konci bychom měli získat akreditaci BREEAM "Good" pro naši novou budovu postavenou pro Globus a pro naše nově spekulativně postavené prostory v Bratislavě. Když budova obdrží akreditaci BREEAM nebo LEED znamená to, že splnila striktní kritéria v oblasti udržitelnosti, které byly potvrzeny odborníky. Všechny naše nemovitosti v České republice a na Slovensku jsou udržitelné a my jsme hrdí, že se nacházíme v procesu získání certifikátu BREEAM pro další z nich.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Rozhovor | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Prologis-Park-Uzice.jpg

Prologis-Park-Uzice.jpg

Prologis-park-OStrava.jpg

Prologis-park-OStrava.jpg

Prologis-Park-Bratislava.jpg

Prologis-Park-Bratislava.jpg

Prologis-Park-Jirny-1.jpg

Prologis-Park-Jirny-1.jpg

Prologis-Park-Jirny.jpg

Prologis-Park-Jirny.jpg

Prologis-Park-Stenovice-1.jpg

Prologis-Park-Stenovice-1.jpg

Prologis-Park-Uzice-1.jpg

Prologis-Park-Uzice-1.jpg

Prologis-Park-Uzice2.jpg

Prologis-Park-Uzice2.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Coral travel львів tmtravel.com.ua
https://gazon.net.ua

также читайте nissan-ask.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018