Rezidenční výstavbu brzdí zdlouhavé povolovací procesy i rozhodnutí politiků nestavět

Hlavní stránka / Rozhovor / Rezidenční výstavbu brzdí zdlouhavé povolovací procesy i rozhodnutí politiků nestavět

5.4.2016

Rezidenční výstavbu brzdí zdlouhavé povolovací procesy i rozhodnutí politiků nestavět Poslední komunální volby vyhrála vesměs reprezentace pod heslem „nestavět“. Dobrá zpráva je, že politici dodrželi slovo. Špatná, že se nestaví. Počet stavebních povolení klesá, povolovací procesy se prodlužují v řádu let. Nabídka nemůže reagovat na rostoucí poptávku, zásoba dokončených bytů klesá. Jediným výsledkem je růst cen a nedostatek nových peněz do mikrolokalit na rozvoj vybavenosti. Tvrdí to generální ředitel společnosti FINEP Holding Tomáš Pardubický.

Jaký očekáváte vývoj pražského rezidenčního trhu v letošním roce včetně cen bytů?
 
Vývoj na pražském trhu bude letos stejný jako počasí. Kdo nechce zmoknout, neměl by mít v ruce předpověď, ale deštník. Na trhu stojí proti sobě dvě protichůdné síly, jedna volá po zastavení růstu cen, druhá tlačí ceny nekompromisně vzhůru. První je kupní síla. Ceny nemovitostí rostou rychleji než reálné mzdy. Investoři jsou nadšeni, rodiny, které se chtějí přestěhovat z paneláků, pláčou. Ceny připomínají boom roku 2007, ale opravdu jen připomínají, struktura současného trhu je jiná. Banky nevědí co s likviditou, půjčují na hypotéky téměř za nic. Soukromí investoři nevědí co s likviditou, kupují, co se dá. Roste podíl nákupů bytů na investici, klesá čistý výnos z pronájmu, ale stále je násobně vyšší než výnos z cenných papírů. Růst cen by mohl přibrzdit růst úrokových sazeb, ale ten nikdo neočekává. Kupní síla tedy evidentně klesá, ale vysoké úspory a nízké úroky z ní zatím dělají jen marné volání. Druhou silou je již zmíněný přístup některých politických reprezentací. Slyšel jsem i o případu, kdy městská část prodala investorovi budovu školky a územní rozhodnutí podmínila vybudováním školky. Jelikož však neměla na její provoz, odmítla její převzetí a tedy i schválení výstavby. Pokud jde o ceny bytů, očekávám, že letošní vývoj cen bude podobný minulému roku.
 
Jaký je dopad nejasností kolem pražských stavebních předpisů na přípravu projektů v Praze?
 
PSP jsou jedním z řady témat. Praha nemá vizi. Radnice by se měla zahledět do budoucna a představit veřejnosti, jak by měla Praha vypadat a tuto představu by měla dlouhodobě držet. Jelikož tak neučinila, chopily se tohoto tématu různé skupiny: občanská sdružení, majitelé nemovitostí, developeři, vlastníci reklamních ploch, zahraniční investoři atd. Každý si hájí své zájmy, někde se jednotlivé skupiny potkávají, jinde naráží. Až bude existovat vize či strategie rozvoje, měla by být realizována prostřednictvím metropolitního plánu, stavebních předpisů a transparentním procesem povolovacího řízení. Všechny tři pilíře jsou dnes zahaleny v oblaku nejasnosti. A to je pro rozvoj města zásadně špatně. Projekt výstavby trvá běžně i pět let. Bez jasných pravidel pouze rostou náklady na dokončení (tedy i koncová cena) a kvete korupční prostředí. Bylo by dobré oddělit politická a odborná témata. Jestli se má Praha zahušťovat nebo rozrůstat je politické rozhodnutí. Výstavba domu na stavební parcele však má být už diskusí ryze technickou.
 
Mění se nějak požadavky klientů při koupi nových bytů?
 
V každém ekonomickém cyklu je růstová fáze a klesající fáze. Při růstu vyniká důraz na kvalitu, při poklesu na cenu. Praha je nyní v růstové fázi, klienti mají dobrý přístup k financování a tak se zajímají o úroveň výstavby více než například v roce 2009. V posledních letech navíc dochází k posunu vnímání parametrů kvality. Klienty už nezajímá jen byt jako takový, ale i jeho bezprostřední okolí, vybavenost službami a místy příležitostného nákupu. Ve FINEPu jsme si odzkoušeli konkrétní model výstavby, která odpovídá na moderní požadavky našich klientů. Na projektu Britská čtvrť (rezidenční) a City West (kancelářská část) se nám podařilo vybudovat náměstí, které pokračuje parkem o celkové ploše Václavského náměstí. Do tohoto srdce celého projektu jsme soustředili většinu obchodních ploch a rezidentům a zaměstnancům celého Západního města jsme tak „přivedli“ restaurace, obchody a služby, které dnes dobře fungují. Plánujeme pokračovat sportovními a relaxačními funkcemi. Moderní klient si nekupuje byt, ale bydlení.
 
Můžete představit aktuální a chystané projekty vaší společnosti?
 
V roce 2016 budeme pokračovat v realizaci další etapy výstavby našich rezidenčních projektů na Západním městě (Britská čtvrť), v Hostivaři (lokalita Nad Přehradou), na Proseku (Prosek Park), Štěrboholech (projekt Malý háj) a také na Harfě, kde jsme jako jedni z prvních začali kompletně revitalizovat tzv. brownfield v moderní prostor pro bydlení v rezidenčním projektu Harfa Park. Počítáme také s novými projekty na Barrandově a v Praze Hodkovičkách. Všechny tyto lokality jsou stavěny v duchu naší ideji city developmentu, kdy si naši klienti u nás nekupují jen byt samotný, ale také komfortní místo pro život v podobě dětských hřišť nebo dostatečně velkého odpočinkového parku. V loňském roce jsme kompletně zrekonstruovali Lannův palác naproti Masarykovu nádraží. Paláci jsme doslova vdechli nový život a myslím si, že není v Praze mnoho obdobných míst, kde by spojení historie s moderní dobou a technologiemi, bylo tak jedinečné, jak v paláci, který postavil slavný český rod Lannů. Tato rekonstrukce nás natolik doslova „dostala“, že se chceme pustit do další rekonstrukce historické budovy v Praze. My zájem máme, teď už záleží na tom, jestli se nám podaří další takovou historickou budovu získat.
 
Jak se díváte na problematiku povinné výstavby nízkoenergetických bytů?
 
Většina bytů s nálepkou „nízkoenergetický“ je čirý marketing. Teoretické modely při prvním vyvětrání přestávají platit. Navíc při dnešních normách platných v Praze je téměř každá novostavba nízkoenergetická. Ve FINEPU se řídíme zdravým rozumem, my budujeme byty, ve kterých se dobře bydlí a klienti nemusí platit za technologie, jejichž návratnost ne provozních nákladech je buď sporná nebo delší než 20 let.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Rozhovor | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Britská čtvrť

Britská čtvrť

Britská čtvrť - rodinné domky

Britská čtvrť - rodinné domky

Britská čtvrť

Britská čtvrť

Hostivař - projekt Nad Přehradou

Hostivař - projekt Nad Přehradou

Prosek Park

Prosek Park

Tomáš Pardubický

Tomáš Pardubický

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

http://exstraeconom.kiev.ua

https://photolifeway.com

https://cialis-viagra.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018