Šířit metody FM dále na východ mnohdy připomíná misionářskou činnost

Hlavní stránka / Rozhovor / Šířit metody FM dále na východ mnohdy připomíná misionářskou činnost

24.9.2013

Šířit metody FM dále na východ mnohdy připomíná misionářskou činnost Jako misionáři se mohou cítit firmy, které ze střední Evropy přenášejí metody facility managementu do jihovýchodní a východní Evropy. Jednou z nich je společnost OKIN GROUP, která patří mezi největší poskytovatele FM služeb v České republice a v minulých letech se rozhodla otevřít své pobočky v dalších zemích. Na plány v oblasti expanze do dalších zemí i na specifika místních trhů jsme se zeptali ředitele odboru Strategický obchod společnosti OKIN GROUP Tomáše Poláka.

Tři roky jste ředitelem pro strategický obchod. Co tato funkce obnáší, co je náplní práce?
 
Mým úkolem je především podporovat a koordinovat mezinárodní obchody ve všech sedmi zemích, kde máme zastoupení. Současně se zabývám key account managementem pro naše největší zákazníky jako jsou Erste Bank, Philip Morris, Telefonica O2 nebo ČEZ. S některými těmito zákazníky spolupracujeme nejen na českém trhu, ale i v rámci jejich aktivit v zahraničí. Například pro ČEZ poskytujeme služby kromě Čech také v Polsku a Bulharsku, kde má tato společnost přibližně 75 objektů.
 
OKIN GROUP je poměrně etablovaná společnost na českém trhu, jak se vám daří v zahraničí, kde máte už své pobočky?
 
V současné době máme pobočky v šesti zemích, konkrétně na Slovensku, v Polsku, Bulharsku, Rumunsku, na Ukrajině a nedávno jsme otevřeli naše zastoupení v Srbsku. Situace v každé zemi je jiná, v každé zemi se nám daří trochu jinak. Naším dalším plánem je postupovat dále, rozhlížíme se a analyzujeme situaci v dalších zemích jihovýchodní, východní Evropy a států bývalého SNS, jako je například Kazachstán.
 
Počítáte s otevřením další pobočky ještě v letošním roce?
 
Není to příliš pravděpodobné, nejblíže k tomu může mít pobočka v Chorvatsku, uvažujeme také například ještě o Maďarsku. Snažíme se začít podnikat v zemi, kam míří náš stávající zákazník, což může být v blízké budoucnosti třeba i Rusko. Pokud zde některá velká firma vypíše výběrové řízení na poskytování FM služeb, rádi se ho zúčastníme a založíme místní pobočku. Podobně jsme se dostali i na Ukrajinu, kde si zákazník založil pobočku, my jsme následně vyhráli výběrové řízení na poskytování FM služeb a tím jsme vstoupili na místní trh, kde se úspěšně rozvíjíme již šest let.
 
Pokud srovnáte trh s FM službami u nás s těmi zeměmi, kde máte pobočku, jak si stojí český trh?
 
Já si myslím, že český trh je na srovnatelné úrovni s polským, úrovni těchto dvou trhů se ještě blíží Slovensko. Pokud jde třeba o Bulharsko a Rumunsko, tam je podobná situace, jako byla v České republice z hlediska facility managementu před několika lety. V těchto zemích je zatím velmi slabé povědomí o facility managementu, o outsourcingu a o to už vůbec nemluvím o integrovaném facility managementu. V těchto zemích děláme spíše osvětu než vlastní byznys. Obecně tam obrovskou roli hrají lokální vztahy. Firmy jsou zvyklé spolupracovat pouze s místními dodavateli, je velmi těžké se tam prosadit. Snažíme se proto spolupracovat zejména s globálními firmami, které už mají určité zvyky z jiných zemí.
 
To znamená, že oni nejsou schopni přijmout cizí firmu?
 
Nezáleží na tom, zda je to cizí firma nebo nějaká místní, oni nejsou připraveni zbavovat se zajišťování služeb svými silami. My preferujeme integrovaný FM, tedy poskytování maximální ho množství služeb jedním dodavatelem, oni jsou zvyklí běžně outsourcovat jednak pouze některé služby jako je úklid, catering či sekání trávy a to ještě tak, že každou činnost zajišťuje jiný dodavatel. Recepci, ostrahu či energetický management si často zajišťují vlastními zaměstnanci. Mají strach zejména tyto pro ně klíčové činnosti svěřit cizímu subjektu. Není to o tom, že by nevěřili konkrétně OKINU, oni prostě nevěří tomuto modelu fungování. V těchto zemích nás čeká ještě velká práce prosadit podobné modely fungování facility managementu, jak je tomu zvykem třeba na českém trhu.
 
Jak se vám jedná s místními lidmi, jak tam vnímají českou firmu?
 
V každé zemi je jiná mentalita, to je jasné, nicméně české firmy mají v těchto zemích velmi dobré jméno, Češi jsou známí jako dobří inženýři a technici, to bývá naše přednost. Snažíme se všude mluvit místním jazykem, to je pro nás také výhoda. Horší je přijmout model integrovaného FM. Proto se nám nejlépe vždy spolupracuje s nadnárodními firmami, které mají západní kulturu a znají to ze svých domovských zemí.
 
Jaké je zastoupení Čechů v jednotlivých vašich pobočkách?
 
Všude využíváme místní zaměstnance, ale v každé pobočce je obvykle jeden Čech.  Většinu prací se snažíme dělat vlastními lidmi, někde najímáme služby třeba cateringu či ostrahy a v tomto směru vždy spolupracujeme se prověřenými firmami. Úklid, technické služby, recepci a další klíčové služby zajišťujeme prakticky výhradně svými lidmi, to je naše strategie.
 
Není třeba zejména na Balkáně problém sehnat kvalifikované zaměstnance?
 
Je to trochu těžší, ale je z čeho vybírat. Pečlivě si vybíráme jak místní zaměstnance, tak spolupracující firmy.
 
Vy jste do všech zemí, kde máte pobočky, vstupovali rovnou s nějakým vaším partnerem?
 
Do Polska a na Ukrajinu ano, do Bulharska, Rumunska a nejnověji do Srbska jsme vstoupili bez prvního zákazníka. Nejlépe se nám daří získávat nové zákazníky v Polsku, na Ukrajině a Bulharsku. Třeba v Bulharsku máme poměrně dost zákazníků, ale jsou to většinou menší zakázky. Naopak v Polsku máme třeba jen šest zakázek, z toho dvě jsou ale velmi rozsáhlé.
 
Můžete ještě srovnat český trh FM se západoevropským, co nám tady ještě chybí?
 
To je strašně složité. Určitě se už přibližujeme západoevropským standardům, zapojujeme se do evropských FM struktur, největší rezervy jsou stále v situaci na trhu, ve vnímání FM. Pořád je to něco nového a neobvyklého, stále jsou zde snahy velkých i malých firem outsourcovat jen určité služby. V západní Evropě je už běžným standardem integrovaný FM, čím jdeme dále na východ, tím více zatím ještě narůstá obava a dá se říci i odpor k tomuto modelu.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Facility management | Rozhovor | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Свадебное платье www.salon-svadebny.com.ua
profvest.com

https://imagmagnetsns.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018