Starostům obcí se příliš nechce do moderně pojatého rozvoje

Hlavní stránka / Rozhovor / Starostům obcí se příliš nechce do moderně pojatého rozvoje

17.7.2013

Starostům obcí se příliš nechce do moderně pojatého rozvoje Společnost OPTREAL je na trhu známá už řadu let jako firma, která se zabývá zejména prodejem zasíťovaných pozemků pro výstavbu rodinných domů. Postupem času se však také začala orientovat na dnešní dobu poněkud neobvyklým směrem a ve spolupráci s některými radnicemi připravila urbanistický plán rozvoje celé lokality s volnými pozemky. Jaký je zájem klientů o lokality, ve kterých musejí počítat s určitou regulací, a jak se na tyto aktivity dívají místní starostové, jsme se zeptali jednatele společnosti OPTREAL Michala Raška.

Ceny bytů i domů v poslední době stagnují nebo mírně klesají, jak se podle vašich zkušeností vyvíjí ceny pozemků a jak se v příštích měsících budou vyvíjet?
 
Ceny pozemků se nejvíce odvíjejí od lokality. Jsou výjimečně situovaná místa, kde byl vzhledem k otřesu na trhu s nemovitostmi pokles minimální nebo ceny neklesly o více než 10 procent. Pak máte místa, která tak výjimečná nejsou a ceny zde klesly přibližně o 20 procent. Dnes jsou ceny pozemků již delší dobu stabilizovány a na mnoha místech už mírně rostou. V příštích měsících očekáváme zachování současného trendu, tedy mírný růst.
 
OPTREAL se orientuje se svými projekty zejména na jižní a jihovýchodní lokality za hranicemi Prahy. Proč právě tyto, čím je tento kout okolí Prahy pro vás zajímavý?
 
Orientujeme se na jižní a jihovýchodní okraj Prahy proto, že ji považujeme z hlediska životního prostředí za nejhezčí a nejpestřejší. Na to, že se jedná ve vztahu k Praze i celé ČR současně o dopravně nejdostupnější oblast, je tu opravdu velmi mnoho přírodně nádherných míst. K tomu si přidejte rozvinutou infrastrukturu a fungující služby. Podle nás se jednoduše jedná o nejlepší část pro rezidenční bydlení. U nás navíc hraje roli i to, že naše společnost byla založená v Jesenici a tudíž máme k této oblasti pevné pouto. Pokud ale máte vztah k severnímu okraji Prahy, nikdo vás racionálními argumenty nepřesvědčí. Tak to v našem oboru funguje. Málokdo z Prahy 6 nebo 8 si koupí pozemek u Průhonic. Češi jsou konzervativní národ a chtějí bydlet tam, kde mají kořeny a kde jsou zvyklí, takže buď máme klienty mimopražské, nebo z jižní poloviny Prahy.
 
Jak to v této lokalitě vypadá s volnými pozemky, jsou ještě pro větší developerské projekty?
 
Volných ploch, řekněme k potenciálnímu logickému a rozumnému zastavění, je myslím stále dost. Také vzhledem k tomu, že se obce často rozvíjely nesystémově, je tu hodně prostoru, jak je po tomto prvotním rozvoji spravit. Celkově je ale problém v tom, že většinou se současnému vedení obcí do moderně pojatého rozvoje nechce. To je dáno jednak tím, z jakých kampaní současná vedení obcí vzešla, tedy se snahou za žádnou cenu nestavět, případně to developerům co nejvíce ztížit. Především však také chybí znalost problematiky. Moderní koncept rozvoje zná málokdo a diskuse na obcích jsou až na výjimky plné irelevantních argumentů účastníků, kteří o oboru vědí opravdu málo, ale přitom mají poměrně silné slovo. My bychom rádi diskutovali, ale až na těch několik zmíněných výjimek většinou není s kým. Když dojdou logické argumenty, často zazní něco ve stylu, že můžeme za letošní povodně nebo za zácpy za situace, kdy na úrovni kraje neexistuje koncepce dopravní infrastruktury. Pokud někdo něco nechce, tak si důvod k bojkotování vždy najde, i když si nemusí uvědomovat škodlivost svého počínání.
 
Vaší politikou je nenabízet pouze samotné pozemky, ale vytvořit i určitý náhled na to, jak by daná lokalita měla vypadat včetně třeba určité regulace samotné výstavby (typ rodinných domů atd.). Proč jste se rozhodli pro tento postup, kterých lokalit se týká a jak na to reagují vaši zákazníci?
 
Domníváme se, že po zkušenostech s prvotním rozvojem obcí bylo již všeobecně nanejvýš nutné si vzít ponaučení a další rozvoj tomu přizpůsobit. Klienti jsou dnes náročnější a většinou si uvědomují rizika bydlení v předměstských oblastech, které nejsou regulovány. Čím dál tím víc o tento již přežitý druh pojetí rezidenční výstavby ztrácejí zájem, bojí se mimo jiné rizika promarněné investice, kdy třeba kvůli velkému a nepěknému domu budoucího souseda budou otázku bydlení nuceni řešit znovu, vidí ty špatné příklady kolem sebe. Zároveň se ale obecně trochu bojí slova `regulace`, nechtějí být příliš omezováni, chtěli by vlastně stavět jen podle svého. Pozitivních příkladů, na kterých by si ověřili, že rozumně nastavená regulace přináší řadu výhod, není mnoho. V současnosti tedy v Čechách panuje jakýsi schizofrenní stav, jako společnost jsme v tomto ohledu asi ještě nedorostli.  OPTREAL nabízí k prodeji lokalitu U Průhonického parku v Dobřejovicích, kde jsme podle našeho názoru dokázali nastavit rozumné regulativy pro vznik velmi příjemného a estetického místa k životu. Zájemce poměrně úspěšně přesvědčujeme o tom, že se o omezení svobody stavět podle jejich představy v zásadě nejedná. Jde o zabránění chybám v počátečním stadiu a o to, aby daná lokalita měla aspoň trochu ucelenější charakter. Zpracovat architektonický návrh domu včetně jeho usazení na pozemek se zachováním daných regulativů zvládne i průměrně zdatný architekt. Výsledný efekt na kvalitu bydlení je ve výsledku neporovnatelně lepší. Zároveň i ceny pozemků v takové lokalitě se časem zhodnocují více než v těch, kdy vlastně poměrně dlouho nevíte, jak to dopadne. 
 
Jak se vám spolupracuje s místními radnicemi? Můžete uvést příklady, kdy ta spolupráce byla přímo ukázková a naopak kde to třeba zpočátku příliš neklapalo?
 
Ta bolavá místa spolupráce s obcemi jsem už v zásadě popsal výše, nechám to raději v obecné rovině, naše podnikání dnes není jednoduché. Je ale několik obcí, mezi nimiž a námi panuje již dlouhou dobu vzájemná důvěra, obě strany si váží serióznosti a vyváženého přístupu. Jmenoval bych například Dobřejovice, kde máme vztahy korektní a vedení rozvoji opravdu rozumí, chápeme vzájemná rizika a na výsledku je to znát. Podobné to je v Třebotově, kde hned po naší první zrealizované lokalitě opadla nedůvěra. Na obci vědí, že své závazky týkající se rozumného konceptu rozvoje dodržujeme.
 
Spolupracujete při zpracování urbanistických studií stále se stejnými architekty nebo se to mění s každou lokalitou?
 
V současné době nám lokality navrhují dvě architektonické kanceláře, ale jedna z nich, se kterou se společně posouváme vpřed, je pro nás stěžejní.
 
Jaký je obecně zájem o pozemky ve vašich projektech, jaká lokalita byla či je z hlediska zájmu zákazníků nejpřitažlivější?
 
Zájem o pozemky v meziměsíčním srovnání je kolísavý a každý rok v různých měsících jinak intenzivní. Velký vliv na momentální chuť klientů zabývat se nákupem pozemku má počasí. Meziroční poptávka po kvalitních parcelách je ale za poslední tři roky hodně podobná, i když letos zaznamenáváme zájem o něco větší. Lidé odkládali bydlení v rodinných domech kvůli krizi už dost dlouho a začínají se více poohlížet. Zájem je spíše o menší pozemky více v přírodě, to znamená ve Struhařově, v Jílovém u Prahy, ale stále i v Jesenici a Říčanech, kde už máme parcely téměř vyprodány.  
 
Liší se nějak zájem lidí o čisté pozemky a o pozemky, které jsou součástí nějakého urbanistického celku, a přece jen se u nich počítá s jistou regulací?
 
Obecně je stále spíše zájem o malé pozemky pokud možno bez větší regulace, a to z důvodu, který jsem uvedl výše. Jelikož ale OPTREAL takové pozemky po vyprodání Jesenice už v podstatě nenabízí, co se tedy našich zbývajících projektů týče, je u nás větší zájem o pozemky s mírnou nebo větší regulací. Jsme za to samozřejmě rádi, protože tento směr představuje trvale udržitelný koncept.
 
Připravujete nějaké další lokality (pokud lze hovořit konkrétně tak kde) a bude to opět na jih či jihovýchod od Prahy?
V naší nabídce máme poměrně čerstvý projekt skutečně přímo sousedící s golfovým hřištěm Konopiště, ve kterém jako novinku nabízíme buď samostatné parcely, nebo také pozemky včetně rodinného domu. Protože podnikání v tomto oboru věříme i z dlouhodobého hlediska, připravujeme další projekty. Ještě v tomto roce to budou tři lokality opět na jih od Prahy - jedna v Třebotově, druhá v Herinku a třetí v Čerčanech.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Rozhovor | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Dobrejovice-lokalita-U-Pruhonickeho-parku.jpg

Dobrejovice-lokalita-U-Pruhonickeho-parku.jpg

Michal-Rasek-OPTREAL.jpg

Michal-Rasek-OPTREAL.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

progressive.ua

https://steroid-pharm.com

www.fashioncarpet.com.ua/
Všechna práva vyhrazena © 2018