České stavebnictví klesá, bytovou výstavbu táhnou regiony

Hlavní stránka / Stavba / České stavebnictví klesá, bytovou výstavbu táhnou regiony

18.1.2018

České stavebnictví klesá, bytovou výstavbu táhnou regiony České stavebnictví na konci loňského roku neudrželo tempo růstu ze začátku roku a postupně zpomalovalo růst. Stavební produkce v listopadu reálně meziročně vzrostla o 1,9 procenta, což je však v porovnání s předchozím měsícem pouze poloviční růst. Do záporných čísel se dostala bytová výstavba. V předposledním loňském měsíci zahájily stavební firmy podle aktuální dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně o 3,1 procenta méně bytů.

Pokud se podíváme pouze na bytové domy, tak byl propad zahájené výstavby dokonce více než čtyřicetiprocentní (40,3 procenta). ČSÚ uvádí, že se v listopadu zahájila stavba celkem 2594 nových bytů, drtivá většina se však začala stavět v regionech mimo hlavní město. V Praze se v jedenáctém měsíci roku začalo stavět pouhých 88 nových bytů, z toho jen 14 v bytových domech. Nejvíce nových bytů začaly stavební firmy stavět ve Středočeském kraji, jen v listopadu jich bylo 774. Od začátku roku se jen ve středních Čechách začalo stavět takřka šest tisíc (5962) nových bytů, což je skoro dvojnásobek toho, co v hlavním městě (3171 zahájených nových bytů).
 
Hlavní město tak díky liknavému přístupu stavebních úřadů a neaktualizovanému územnímu plánu nejspíš definitivně přišlo o pozici v čele nejvíce se rozvíjejících regionů v Česku. Kromě Středočeského kraje ji loni předstihl také kraj Jihomoravský (3711 zahájených nových bytů).
 
Letošní rok přinesl změnu v tom, že začala platit novela stavebního zákona umožňující sloučit stavební proces do jednoho koordinovaného řízení. Menším stavitelům má také ulehčit s papírováním. „Novela je zcela jistě krokem dobrým směrem, jak se vypořádat s českým legislativním Kocourkovem, který se vyznačuje nejsložitějším stavebním právem v zemích EU. Zda českému stavebnictví opravdu uleví a investorům uvolní ruce k rychlejší výstavbě, však ukáží teprve až další měsíce,“ míní předseda představenstva a generální ředitel společnosti EKOSPOL Evžen Korec.
 
Výsledky Českého statistického úřadu za stavebnictví za listopad roku 2017 potvrzují stagnaci tohoto odvětví české ekonomiky. Ukazují na to, že prognóza Svazu podnikatelů ve stavebnictví týkající se meziročního růstu stavební produkce ve výši dvou až tří procent byla správná. „Reálný vývoj dává tomuto předpokladu za pravdu. Pro další období se tedy nedá očekávat žádné výrazné zlepšení – oblast inženýrského stavitelství je dlouhodobě v červených číslech, pozemní stavitelství zaznamenalo od počátku roku 2017 mírný nárůst a v podstatě „táhne“ stavební výrobu,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.
 
Varujícím signálem pro odvětví stavebnictví v tomto roce je podle jeho slov meziroční pokles hodnoty vypsané zakázky, která za období ledna až listopadu 2017 meziročně klesla na pouhých 53 procent ˗ a to prý rozhodně nepřipouští žádný velký optimismus pro další vývoj oboru.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.profvest.com

обращайтесь www.fashioncarpet.com.ua

enjoy-your.life
Všechna práva vyhrazena © 2018