České stavebnictví letos zažívá velmi neúspěšný rok

Hlavní stránka / Stavba / České stavebnictví letos zažívá velmi neúspěšný rok

7.10.2016

České stavebnictví letos zažívá velmi neúspěšný rok Propad českého stavebnictví stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se stavební produkce v srpnu meziročně propadla reálně o 5,9 procenta. Počet zahájených bytů mírně vzrostl, začalo se jich stavět meziročně o 5,1 procenta více, celkem 2539 bytů. V bytových domech se však letos v srpnu začalo stavět o devět procent méně bytů než ve stejném měsíci loňského roku. Klesl i počet vydaných stavebních povolení, a to meziročně o 5,2 procenta.

Hlavním viníkem současného propadu je, kromě výrazně nižších investic do infrastrukturních projektů, hlavně nesmyslně složitý proces povolování nových staveb. Ten je nejsložitější v celé EU. „Například v Praze se povolování nové bytové výstavby de facto zastavilo, což jen podtrhuje dopady legislativního Kocourkova. Počet stavebních povolení na rezidenční projekty vydaných v poslední době by se dal spočítat na prstech jedné ruky,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Podle jeho slov na tento stav nejvíce doplatí zájemci o nové bydlení, kterých díky rekordně nízkým hypotečním sazbám neubývá. Bohužel však ubývá dostupných bytů v nabídkách developerů – a to dost rapidně. Zatímco ještě loni na jaře mohli zájemci vybírat z více než 7000 nových bytů, letos na konci září byly v cenících developerů podle monitoringu EKOSPOLI už jen čtyři tisíce dostupných bytů. „To je nejméně za posledních deset let. Kromě prořídlých ceníků, v nichž je velmi obtížné najít vysněné bydlení, trpí i peněženka lidí toužících po novém bydlení. Klesající nabídka s sebou nese zdražování, které by za normálních okolností bylo často neobhajitelné,“ pokračoval Evžen Korec.
 
Jak dále uvedl, ČSÚ negativní čísla ze stavebnictví reportuje každý měsíc, přesto to nikoho nevzrušuje. „Vláda místo toho před volbami rozhazuje peníze takřka každému, kdo si o ně řekne. Na významný sektor, který se na HDP země podílí zhruba šesti procenty, však stále zapomíná. Je alarmující, že tristní situaci několika stovek tisíc lidí zaměstnaných ve stavebnictví stále nikdo neřeší. A tolik potřebná změna stavebního zákona, která by sjednotila současné tři stupně povolovacího procesu do jednoho a tím ho výrazně urychlila, je stále v nedohlednu. Bez ní se však české stavebnictví z černé díry nevyhrabe,“ dodal šéf EKOSPOLU.
 
„Situace ve stavebnictví je známá. Bez infrastrukturních zakázek ze strany státu bude celý sektor přešlapovat na místě. Soukromý sektor sice oznámil větší množství investic a záměrů, ale ty trh plně nenasytí. Tento stav nakonec může vést k trvalému snížení kapacity českého stavebnictví, což považuji za riziko pro celý sektor,“ reagoval na aktuální data ČSÚ Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika.
 
„Propad stavební produkce přitom nepřináší jen zhoršující se situaci stavebních firem, omezování zahajování nových investic, snižování předpokladů řádného čerpání evropských fondů a klesající zaměstnanost v oboru. Je také signálem, že vláda nehledá žádná koncepční řešení k nalezení východiska a smiřuje se s tím, že nebudou naplněny cíle Programového prohlášení vlády ani Akčního plánu na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti,“ komentoval stav českého stavebnictví prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.
 
Tato situace je podle jeho slov  dlouhodobě neudržitelná, poškozuje českou ekonomiku a její konkurenceschopnost. „Do budoucích měsíců nás tedy rozhodně nečeká žádné velké překvapení, které by posunulo české stavebnictví k lepším výsledkům, a tím k silnější ekonomice. K té zatím stavebnictví příliš přispívat nemůže,“ doplnil.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

gazon.net.ua

776674.e-kirpich.kiev.ua

rikon-ya.com
Všechna práva vyhrazena © 2018