České stavebnictví loni vzrostlo o 5,5 procenta, pomohla mu i výstavba bytů

Hlavní stránka / Stavba / České stavebnictví loni vzrostlo o 5,5 procenta, pomohla mu i výstavba bytů

8.2.2016

České stavebnictví loni vzrostlo o 5,5 procenta, pomohla mu i výstavba bytů České stavebnictví za loňský rok meziročně vzrostlo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 5,5 procenta. Stavební firmy těžily hlavně ze snahy státu dočerpat co nejvíce peněz z fondů EU. To se projevilo zejména na železnici, kterou loni ochromilo rekordní množství výluk. Stavařům pomáhala také výstavba bytů, kdy jen v Praze se díky neutuchající poptávce prodalo rekordních 7000 nových bytů. Aktivita soukromých investorů tak letos bude pro stavební firmy klíčová.

„Letošní rok bude pro české stavební firmy výrazně horší. Jednak skončí efekt peněz z Bruselu, kterých se letos vyčerpá výrazně méně. Velkou hrozbou jsou i problémy kolem posuzování vlivů staveb na životní prostředí, takzvaný proces EIA, který Evropská komise vyžaduje i u důležitých dopravních staveb. Pokud Česko nevyjedná s Bruselem co nejdříve výjimku, reálně hrozí, že stavba klíčových úseků dálnic, rychlostních silnic a obchvatů plánovaných na letošní rok do konce roku vůbec nezačne,“ míní generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL Evžen Korec. Stavebnictví by tak letos přišlo o desítky miliard korun. Ještě důležitější pro stavební firmy než loni by v takovém případě byla rezidenční výstavba, která i letos poroste. „Očekávám, že jen v Praze by roční prodeje mohly vzrůst až na 8000 nových bytů. To dá práci desítkám stavebních firem a tisícům zaměstnanců,“ pokračoval dále.
 
„Výsledky Českého statistického úřadu za stavebnictví za rok 2015 ukázaly, že do července 2015 byl měsíční nárůst dvouciferný, meziroční kumulativní nárůst byl 9,6 procenta, a to budilo velký optimismus. Ale výsledky dalších měsíců, které měly prudký sestup, naznačily, že předpoklad z počátku roku, tedy nárůst okolo pěti procent bude nejspíš realitou. Oproti desetiprocentnímu nárůstu ve druhém čtvrtletí je pouhé jedno procento ve čtvrtém čtvrtletí důsledkem trvale klesající zakázky, ale bohužel i zásoby práce,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.
 
Podle známých skutečností dalšího vývoje prý bude tento trend pokračovat minimálně ještě v prvním pololetí letošního roku. I když je orientační hodnota stavebních povolení o dvě procenta vyšší, nelze přehlédnout, že u nové výstavby vykazuje pokles devět procent. Potěšitelné jsou výsledky v bytové výstavbě, téměř o pět procent vyšší počet dokončených bytů a více než o osm procent zahájených je dobrým příslibem obratu, i když stále ne v takové intenzitě, jaká by byla zapotřebí. Po mnoha letech se vzpamatovává i výstavba bytových domů, nezaostává ani výstavba rodinných domů.
 
„České stavebnictví potvrdilo nastartované pokrizové oživení a rostlo i v roce 2015. Hlavním tahounem sektoru byl rychlý růst inženýrského stavitelství, kterému pomohly zejména veřejné zakázky a dočerpávání EU fondů před koncem roku 2015. Rok 2016 bude dalším růstovým rokem českého stavebnictví, nicméně zvyšování výkonu bude pozvolnější a, na rozdíl od roku 2015, bude taženo více privátními než veřejnými investicemi,“ míní ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Podle jeho slov bude pro další vývoj stavebnictví klíčová i legislativa, například zákon o zadávání veřejných zakázek nebo EIA.
 
Podle generálního ředitele společnosti Central Group Dušana Kunovského ukazují nejnovější čísla Českého statistického úřadu ohledně stavebnictví a nové bytové výstavby, že Prahu v této oblasti trápí velmi významný problém. „Vloni totiž investoři v Praze podle ČSÚ zahájili výstavbu jen 3949 bytů v bytových domech, podle našich odhadů za stejnou dobu developeři prodali řádově 6500, tedy v podstatě o 40 procent více než bylo zahájeno,“ míní. Tempo růstu poptávky po novém bydlení je v poslední době poměrně vysoké. Loni rostl prodej o zhruba 15 procent a letos se očekává další růst až o deset procent na zhruba 7200 bytů.
 
„Pokud se s takto vysokou poptávkou brzy nesrovná také rychlost povolování nových staveb, developeři nebudou mít co prodávat. Ale co je horší, zájemci o nové bydlení nebudou mít co kupovat. Projekty, které byly povoleny v minulosti, již budou dokončeny a rozprodány a nové prostě nebudou k dispozici. A to samozřejmě v konečném důsledku povede k převisu poptávky nad nabídkou, tím pádem k růstu cen bytů a ke snížení dostupnosti nového bydlení,“ dodává Dušan Kunovský. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Реабилитационный центр для наркозависимых www.renesans-centr.kiev.ua
автомобильные моторные масла

http://avtomaticheskij-poliv.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018