Developeři se u svých projektů v současné době potýkají s nedostatkem stavebních kapacit

Hlavní stránka / Stavba / Developeři se u svých projektů v současné době potýkají s nedostatkem stavebních kapacit

16.10.2016

Developeři se u svých projektů v současné době potýkají s nedostatkem stavebních kapacit Sedmiprocentní nárůst cen stavebních prací oproti roku 2015 ovlivnil ceny nových bytů v osmi případech z deseti, přičemž s dalším zdražováním počítají developerské firmy i v roce následujícím. Kvalita práce, kterou stavaři nabízejí, je nadprůměrná, ale třetina developerských společností se u svých projektů potýká s nedostatečným množstvím dostupných stavebních kapacit. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q3/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Růst cen nemovitostí podle nejnovější Studie developerských společností Q3/2016 významně ovlivnily také ceny stavebních prací. Ty oproti roku 2015 vzrostly osmi společnostem z deseti (81 procent), přičemž v průměru mělo jít o zdražení o 7 procent. Zbývajících 19 procent developerských firem nárůst cen stavebních prací nezaznamenalo. S dalším zdražováním stavebních prací v roce 2017 přitom počítají ve svých projektech ředitelé sedmi developerských společností z deseti.  „Do cen se postupně promítá zdražování některých stavebních vstupů, jako je například železo. U nákladů na práci zase hraje významnou roli to, zda developer využívá vlastní stavební kapacity, jako je tomu v našem případě, nebo si najímá externího dodavatele, který bývá mnohdy dražší,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva koncernu Trigema. 

„Domníváme se, že nabídka na trhu je velká, se zajištěním stavebních firem problém nemáme. Záleží asi i na pověsti developera jako zákazníka, ale našich výběrových řízení na dodavatele se běžně účastní několik stavebních společností. Díky našim dlouhodobým zkušenostem a znalostem stavebního prostředí jsme spokojeni i s kvalitou odvedených prací,"dodává Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.
 
Kvalita práce, kterou stavební firmy aktuálně developerům nabízejí je nadprůměrná. Ředitelé developerských společností jí mohli ohodnotit na stupnici od jedné do deseti, kde jednička znamenala velmi špatnou kvalitu a desítka velmi dobré provedení stavby, přičemž stavaři si od developerů v tomto ohledu v průměru vysloužili známku 7. „Spokojenost s kvalitou je v českém prostředí velké téma. Mnoho lidí očekává, že je na nich nezávislá, a proto jsou poté často zklamáni. Doporučujeme si uvědomit, že kvalitu ovlivňuje zásadním způsobem právě objednatel. Ten ji má možnost řídit a je jen na něm, jak velké úsilí jejímu řízení věnuje,“ tvrdí Martin Svoboda, výkonný ředitel, JRD s.r.o.
 
Třetina developerských společností (33 procent) se však v současné době potýká s nedostatkem stavebních společností, které by realizovaly jejich projekty. Pokračující problémy s nedostatečným množstvím stavebních kapacit očekává v roce 2017 dokonce 42 procent ředitelů developerských firem. „Spolupracujeme s kvalitními dodavateli. S tím souvisí uspokojivá garance kapacit i kvality provedení. Obecně platí, že zejména v řemeslných pracích je spíše nedostatek kapacit,“ komentuje Luboš Králíček, vedoucí prodeje, SATPO.
 
„Nedostatek stavebních kapacit nepociťujeme a díky tomu, že stavíme projekty také v sousedních zemích, naopak vnímáme velký zájem dodavatelů o spolupráci. Pomáháme jim totiž pronikat také na zahraniční trhy. Kvalitu stavebních prací si musí každý investor pečlivě hlídat, my jsme s ní spokojeni,“ popisuje vlastní zkušenost Ján Horváth, CEO Real Estate, CTR group a. s.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

onlyyou.od.ua

услуги грузчиков

rikon-ya.com
Všechna práva vyhrazena © 2018