Loni bylo vyhlášeno nejvíce soutěží za posledních pět let

Hlavní stránka / Stavba / Loni bylo vyhlášeno nejvíce soutěží za posledních pět let

23.2.2017

Loni bylo vyhlášeno nejvíce soutěží za posledních pět let V průběhu roku 2016 vypsali veřejní investoři celkem 8860 výběrových řízení v hodnotě 392,2 miliardy korun, což představuje nejvyšší počet vyhlášených soutěží a zároveň největší objem investic za posledních pět let, tedy za dobu sledování. Významnou měrou se na tomto stavu podílely velké srpnové a zářijové zakázky. Vývoj ve druhém pololetí byl zároveň ovlivněn změnou zákona o veřejných zakázkách. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci prosince 2016.

Od ledna do prosince roku 2016 se ve Věstníku veřejných zakázek objevilo celkem 8860 soutěží v celkové hodnotě 392,2 miliardy korun. To v meziročním srovnání představuje pětinový (18,6 procenta) nárůst počtu vypsaných výběrových řízení a zároveň významný poloviční (49,7 procenta) nárůst objemu investic. V obou ukazatelích jde zároveň o nejvyšší hodnoty za posledních pět let, tedy za dobu sledování.

Významnou měrou k tomuto výsledku přispěly velké srpnové a zářijové zakázky vypsané společností ČEPRO, a.s., Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a Správou železniční dopravní cesty, státní organizací.  „Vývoj ve druhé polovině roku byl ovlivněn změnou zákona o zadávání veřejných zakázkách. Řada investorů se snažila vypsat zakázky ještě před změnou zákona, což se projevilo velkým nárůstem ve třetím čtvrtletí, a naopak útlumem ve čtvrtém čtvrtletí 2016“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
 
V samotném prosinci roku 2016 vyhlásili veřejní investoři celkem 501 výběrových řízení v hodnotě 15,7 miliardy korun. Oproti srovnatelnému období minulého roku přitom jde téměř o shodný počet vyhlášených soutěží (nárůst 1,8 procenta), jejich objem však v meziročním srovnání zaznamenal desetinový (11,8 procenta) pokles.
 
„Vypisování veřejných zakázek v parametru předpokládané ceny bohužel stále trpí stejnými vadami, jako dříve. Výše předpokládané ceny zakázek ve většině případů neodpovídá odborným parametrům veřejných zakázek z oboru architektury a stavebnictví. Tato výše je navíc veřejnými vyhlašovateli stále uměle snižována tak, aby nabádala soutěžící k nižší nabídkové ceně, což zkresluje výsledné číslo objemu veřejných zakázek. Platí to zejména u poptávání projektové dokumentace. Veřejní vyhlašovatelé pro objektivní odborné stanovení předpokládané ceny zakázky dostatečně nevyužívají odborných informací z dostupných zdrojů (RTS - stavební standardy, URS, kalkulačka ČKA, Ceny za projekty atd.). Stále tak dominuje kritérium nejnižší ceny doplněné o kritérium termínu, které však vůbec nevypovídá o tom, zda bude v budoucím plnění s vybraným uchazečem naplněno,“ shrnuje situaci Pavel Rada, předseda dozorčí rady České komory architektů.
 
Z výše uvedených výběrových řízení byla státními investory necelá polovina (46 procent) ukončena a zadána konkrétním dodavatelům. To z celkového objemu představuje 42 procent ve vypsané hodnotě 164,2 miliardy korun. Ve skutečnosti však byly tyto zakázky soutěženy za 147 miliard korun, tedy o desetinu (10 procent) méně, než jaká byla jejich hodnota při oznámení. Po odečtení zadaných a zrušených zakázek (zhruba osm procent z celkového objemu investic) zbývají v systému ještě soutěže v hodnotě 197,8 miliardy korun.
 
V roce 2016 bylo konkrétním firmám zadáno celkem 10927 zakázek v souhrnné hodnotě 260,1 miliardy korun, což sice v meziročním srovnání představuje více než čtvrtinový (27,5 procenta) pokles počtu ukončených soutěží, jejich objem však přesto dosahoval téměř stejných hodnot (pokles 1,5 procenta) jako v roce 2015. Některá zadávací řízení stále běží, a proto lze očekávat, že v dalších měsících dojde ještě k aktualizaci a upřesnění dat.
 
„Veřejným zakázkám se letos bude věnovat i veletrh FOR ARCH. Jeho Technologické fórum bude zaměřeno na propojení dotačních programů a nových technologií ve stavebnictví. Rádi bychom touto cestou zprostředkovali setkání pro investory, státní správu a architekty společně s městskými inženýry,“ říká Matěj Chvojka, ředitel mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Переезд офиса киев узнать больше
фондовый рынок для начинающих

zaraz.org.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018