Na začátku roku se českému stavebnictví příliš nedařilo

Hlavní stránka / Stavba / Na začátku roku se českému stavebnictví příliš nedařilo

17.3.2016

Na začátku roku se českému stavebnictví příliš nedařilo Českému stavebnictví vstup do letošního roku příliš nevyšel, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla stavební produkce v lednu meziročně reálně o 10,4 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních míst se snížila v porovnání s lednem 2015 o 7,9 procenta. Za celý loňský rok přitom české stavebnictví vzrostlo meziročně o 5,5 procenta.

„Potvrzují se mé obavy, že stavaři letos výrazně pocítí konec efektu bruselských peněz, kdy stát loni ve snaze dočerpat co nejvíce peněz z evropských fondů masivně investoval hlavně do dopravní infrastruktury. Letos ale musí stavební firmy hledat práci jinde. Jedním z tradičních a spolehlivých zákazníků zůstávají developeři, kterým nahrává neutuchající růst poptávky po novém bydlení. Očekávám, že jen v Praze by roční prodeje mohly vzrůst až na osm tisíc  nových bytů. To dá práci desítkám stavebních firem a tisícům zaměstnanců,“ tvrdí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra bytové výstavby společnosti Ekospol.
 
Význam bytové výstavby pro stavaře dokládají i aktuální data ČSÚ, podle nichž bylo v lednu zahájeno meziročně o 35,9 procenta bytů více. Celkem začali stavaři v prvním měsíci letošního roku stavět 1881 bytů. Velkou letošní hrozbou však pro celý sektor zůstávají podle Korce problémy s posuzováním vlivů staveb na životní prostředí, takzvaný proces EIA, který Evropská komise vyžaduje i u důležitých dopravních staveb plánovaných v minulosti. Pokud Česko nevyjedná s Bruselem co nejdříve výjimku, reálně hrozí, že stavba klíčových úseků dálnic, rychlostních silnic a obchvatů plánovaných na letošní rok do konce roku vůbec nezačne. Stavebnictví by tak letos přišlo o desítky miliard korun.
 
„Podobný problém však hrozí i u rezidenční výstavby, kterou stále brzdí neuvěřitelně složitý a zdlouhavý proces schvalování nových staveb. Rychleji se stavby povolují i v mnoha rozvojových zemích Afriky, které zrovna nejsou považovány za vzor fungujícího státního aparátu. Pokud se tento legislativní Kocourkov v Česku brzy nezmění, tak by se mohla bytová výstavba navzdory stále rostoucí poptávce také propadnout. Po dokončení projektů připravených v minulosti by totiž kvůli váznoucímu schvalování nových staveb nebylo prostě co stavět. Na to by doplatily hlavně stavební firmy a jejich zaměstnanci,“ varuje Korec.
 
Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše je lednový propad stavebnictví důsledkem podstatně menšího objemu zásoby dosud neprovedených prací, což bylo zřetelné již od poloviny předchozího roku a hodnota uzavřených zakázek trvale klesala. Ke konci čtvrtého čtvrtletí poklesla hodnota uzavřených zakázek o 24,4 procenta, do konce února pokles pokračoval na 28,1 procenta, a proto lze prý očekávat, že trend poklesu bude pokračovat i v příštím období. Naznačuje to především lednová stagnace v inženýrském stavitelství, které bylo trvale tahounem růstu.
 
„Zaznamenáváme sice nárůst zahájených bytů o více než o třetinu, ale je třeba si uvědomit, že poměr je vztažený k loňskému lednu, kdy byl index na pouhých 70 procentech. Podle mého očekávání bude další vývoj podobný jako dosud. Jarní období bude, doufejme, nahrávat bytové výstavbě, kde je od loňského roku slušná rozestavěnost.  Ještě větší zpomalení předpokládám v oblasti dopravní infrastruktury, kde nejsou investorsky připraveny projekty,“ doplnil Václav Matyáš.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

здесь kapli.kiev.ua

там babyforyou.org

www.chemtest.com.ua/termometry
Všechna práva vyhrazena © 2018