Nových veřejných soutěží přibývá, hodně zakázek se ale také ruší

Hlavní stránka / Stavba / Nových veřejných soutěží přibývá, hodně zakázek se ale také ruší

23.6.2014

Nových veřejných soutěží přibývá, hodně zakázek se ale také ruší PRAHA - V prvních pěti měsících tohoto roku vypsaly veřejné instituce nejvíce veřejných výběrových řízení za několik posledních let a nemalé jsou také rozpočtované finanční prostředky na tyto zakázky. Pokud by se podařilo zrealizovat všechny zakázky vyhlášené v prvních pěti měsících tohoto roku, čekal by českou ekonomiku příliv více než 106 miliard korun. Jak ale vyplývá to z nejnovějších údajů výzkumu zpracovaného analytickou společností CEEC Research, problémem zůstává potenciální možnost opakování situace z minulého roku, kdy veřejní investoři zrušili až 28 procent všech vyhlášených zakázek.

V pátém měsíci letošního roku bylo ve Věstníku veřejných zakázek vyhlášeno 783 nových zakázek, což představuje meziroční nárůst o 8,3 procenta. Pokud bychom zachovali srovnatelné limity pro velikost zakázek, které platily v minulém roce (před novelou ZVZ), růst by byl ještě mírně vyšší (o 12,7 procenta). Hodnota zakázek vypsaných v květnu dosáhla 25,4 miliardy korun, což znamená nárůst oproti květnu minulého roku o 3,1 procenta (při zachování srovnatelných limitů by to bylo 3,6 procenta). Při srovnání období prvních pěti měsíců letošního roku se stejným obdobím loni je zřejmé, že došlo k viditelnému nárůstu, a to jak počtu, tak i objemu nově vyhlašovaných zakázek z veřejných zdrojů. Za několik posledních let se tak jedná o úplně nejvyšší počet VZ.
 
Pro firmy jsou klíčové již reálně zadané zakázky
 
Pokud se podaří tyto zakázky zadat k realizaci, může česká ekonomika očekávat přidělení více než sto miliard korun (106,1 miliardy Kč), tedy o 17,6 procenta více peněz, než ve stejném období loňského roku. „Aktuálně je vidět výraznou snahu veřejných zadavatelů vyhlašovat soutěže na nové zakázky. Pro firmy jsou ale klíčovými zakázky již reálně zadané, na nichž mohou jejich zaměstnanci začít pracovat. A zde již výsledky tak optimistické nejsou. Komplikacemi jsou také někdy průtahy v realizaci výběrových řízení – jen ze zakázek vyhlášených veřejnými investory v roce 2013 nejsou stále ještě zadány k realizaci zakázky v hodnotě 54,5 miliardy korun,“ komentuje aktuální situaci v oblasti veřejných zakázek Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. Téměř polovinu z tohoto objemu představují zakázky stavební (49,4 procenta). „Údaje o růstu počtu i objemu vyhlašovaných veřejných zakázek považuji za potěšující zprávu, oživení trhu veřejných zakázek by mělo pomoci zejména sektoru stavebnictví i české ekonomice jako celku,“ komentovala nejnovější analýzu Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj.
 
Očekávají se velké investice do dopravní infrastruktury
 
Mezi významné vypisovatele zakázek na výstavbu a rekonstrukce patří například Ředitelství silnic a dálnic a Správa železniční dopravní cesty. Tyto dvě instituce mají připravené k realizaci zakázky za 7,5 miliardy korun. Loni však Státní fond dopravní infrastruktury neproinvestoval všechny rozpočtované prostředky, a řada vyhlášených zakázek tak zůstala bez realizace. Přílišný optimismus nesdílí Petr Čížek, předseda Sdružení pro výstavbu silnic Praha a jednatel SWIETELSKY stavební s.r.o. Zejména u ŘSD poukazuje na nepřipravenost výběrových řízení. Týká se to mimo jiné zejména neexistence kvalifikovaných a korektních obchodních podmínek. Situaci přirovnává k roku 2012, kdy ŘSD nekvalifikovaně vypsalo soutěže na modernizaci prvních úseků D1. Navíc začíná již druhé pololetí roku a výběrová řízení na rozhodující stavby prakticky ještě nezačala.“ „Z veřejně dostupných materiálů SFDI se lze dočíst, že pro roky 2015 a 2016 chybí finanční zdroje, a tudíž existuje riziko nedočerpání prostředků Operačního programu Doprava I (2007-2013). Výstavba dopravní infrastruktury přitom patří mezi investice s mohutným ekonomicky prorůstovým dopadem,“ upozorňuje Zdeněk Jeřábek, generální ředitel společnosti INFRAM.
 
Skoro třetina vyhlášených tendrů se loni zrušila
 
Rušení vyhlášených zakázek a nečerpání rozpočtů je právě tím problémem, který zůstává velkým rizikem pro příliv nových zakázek v letošním roce. Z celkového počtu vyhlášených veřejných zakázek bylo v minulém roce zrušeno až 28 procent všech zakázek. Aktuální údaje ukazují, že za prvních pět měsíců bylo zatím zrušeno jen 12 procent vyhlášených zakázek, ale tento podíl zcela jistě naroste s postupujícím časem (k rušení zakázek dochází zpravidla až několik měsíců po jejich vyhlášení, tudíž od začátku roku je to ještě příliš krátký časový horizont). „Na množství zakázek vypsaných v 1Q/2014 mohla mít vliv i "technická novela ZVZ", odsouhlasená v listopadu 2013, která zjednodušila zadávací řízení, a kdy někteří zadavatelé raději počkali na platnost výše uvedené novely a začali vypisovat výběrová řízení až po 1. lednu 2014. Dopad novely na rušení zakázek bude možné posoudit později," doplňuje Marek Svoboda, předseda představenstva Pragoprojekt a.s.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

вложить деньги в банк

www.topobzor.info

http://adulttorrent.org
Všechna práva vyhrazena © 2018