Odhalení vad v technickém stavu bytu či domu nechte na profesionálech

Hlavní stránka / Stavba / Odhalení vad v technickém stavu bytu či domu nechte na profesionálech

19.2.2015

Odhalení vad v technickém stavu bytu či domu nechte na profesionálech PRAHA - Mnoho lidí je stále přesvědčeno, že zjistí technický stav bytu či domu vlastními silami nebo se známým stavbařem. Tento omyl však může později způsobit mnoho problémů. Skryté vady mohou nemovitost postupně znehodnocovat a dokonce být zdraví nebezpečné. Jedině profesionální inspektor nemovitostí postupuje systematicky a nic nevynechá. „Za inspektory sdružené v AIN můžeme garantovat jejich odbornou způsobilost a kvalitu. Provádějí tisíce kontrol ročně podle vypilované metodiky. A fakt, že jsme doposud nezaznamenali žádné závažné reklamace, mluví sám za sebe,“ říká Pavel Štáf z Asociace inspektorů nemovitostí (AIN).

Amatér nemá většinou k dispozici potřebné přístroje. Neprohlédne nemovitost termovizní kamerou, endoskopem, nezařídí rozbor dřeva, těžko změří akustiku. Sami nezjistíte ani mnohem závažnější závady, jako nebezpečí tepelných mostů (tedy rizika plísní), špatně provedené rozvody elektroinstalace, požární rizika, problémy se statikou a desítky dalších problémů, které inspektoři snadno a rychle odhalí.

Koupě nemovitosti bývá většinou největší životní investicí. Je to transakce, kterou neděláme každý den a snadno tak přehlédneme podstatné problémy. Přizvat si na zjištění technického stavu nemovitosti odborníka se již stalo běžnou praxí.  „Snažit se odhalovat technické vady svépomocí se může v budoucnu významně nevyplatit. Laik často přehlédne podstatné skutečnosti, které pak mohou vyústit ve stotisícové náklady na opravy. My při inspekcích najdeme průměrně vady za 250 tisíc korun,“ popisuje Pavel Štáf z AIN.
 
Upozorňuje také, že inspekce nemovitostí je při realitních transakcích výhodná pro obě strany. Chrání před případnými problémy do budoucna jak kupujícího, tak prodávajícího. Podle ustanovení Nového občanského zákoníku existuje totiž předsmluvní informační povinnost informovat kupujícího o všech skutečnostech, které prodávající o nemovitosti má nebo musí vědět, aby se mohl kupující o koupi rozhodnout. Při případném sporu je pak zpráva z inspekce nemovitosti významným důkazem.
 
AIN sdružuje certifikované inspektory nemovitostí v celé České republice. Jejími prioritami je podpora a osvěta kupujících i majitelů nemovitostí, sdružování a vzdělávání inspektorů nemovitostí a obecně snaha motivovat realitní trh k solidním obchodním praktikám. Jejím cílem je garantovat kvalitu a odbornost pracovníků, kteří inspekce nemovitostí v České republice vykonávají, dále je v oboru vzdělávat a nastavovat tak standard kvality inspektorů nemovitostí.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Všechna práva vyhrazena © 2018