Počet i objem oznámených projektových zakázek dosáhl loni nového tříletého rekordu

Hlavní stránka / Stavba / Počet i objem oznámených projektových zakázek dosáhl loni nového tříletého rekordu

28.2.2016

Počet i objem oznámených projektových zakázek dosáhl loni nového tříletého rekordu V roce 2015 vypsali veřejní investoři 318 projektových zakázek za celkem 4,5 miliardy korun, což představuje rekordní hodnoty obou ukazatelů za poslední tři roky, tedy za dobu sledování (181 zakázek v hodnotě 1,8 miliardy v roce 2013, 230 zakázek v hodnotě 3,5 miliardy v roce 2014). Výrazně vyšší byla i aktivita investorů v ukončování výběrových řízení, a v meziročním srovnání tak byl zaznamenán třetinový nárůst počtu soutěží zadaných konkrétní projektové firmě a tříčtvrtinový nárůst jejich objemu. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci prosince 2015.

Z celkového počtu výběrových řízení jich byla investory ukončena a zadána konkrétním projektovým firmám téměř polovina (49 procent) v celkové hodnotě 1,1 miliardy korun (25 procent objemu). Skutečná částka, za kterou byly zakázky nakonec soutěženy, je však o čtvrtinu nižší (23 procent), a projektové firmy tak ve výsledku dostaly nebo dostanou za svou práci 866 milionů korun. Po odečtení zadaných a zrušených zakázek (zhruba 20 procent oznámených) zbývají v systému ještě výběrová řízení v hodnotě 2,5 miliardy korun. „Realizovat zakázky za 60 až 70 procent vypsané ceny je z dlouhodobého pohledu neudržitelné. Stavební i projekční firmy potřebují průběžně investovat do svého rozvoje a do rozvoje svých zaměstnanců,“ vyjadřuje se k situaci Tomáš Koranda, člen představenstva stavební společnosti HOCHTIEF CZ.
 
„Tříleté maximum počtu i objemu veřejných zakázek na projektovou přípravu je velmi dobrou zprávu. Věřme jen, že dojde také k překlopení projektů do reálných stavebních zakázek. Zahájení stavebních zakázek se může zpozdit například kvůli novele zákona o EIA. Ukazuje se, že veřejná sféra na jedné straně uznala význam veřejných stavebních zakázek pro další růst ekonomiky a podporuje přípravu nových stavebních projektů, na druhé straně se můžeme setkat s byrokratickými obstrukcemi, které dokážou růst velmi rychle zmrazit," hodnotí aktuální výsledky a výhled do budoucna Karel Köszegi, ředitel strategického plánování CEMEX Czech Republic.
 
Aktivita veřejných investorů v ukončování výběrových řízení byla v roce 2015 výrazně vyšší než v roce předchozím. V  průběhu roku 2015 bylo zadáno konkrétním dodavatelům 501 zakázek v celkové hodnotě 3,4 miliardy korun. To představuje v meziročním srovnání třetinový nárůst počtu ukončených soutěží (31,2 procenta). Jejich hodnota oproti roku 2014 stoupla dokonce o 79,1 procenta. Některá zadávací řízení stále probíhají, a proto lze očekávat, že v dalších měsících dojde ještě k aktualizaci a upřesnění dat.
 
„Za nízkou cenu stráví projektant na zakázce méně času, a to vede ke zhoršené kvalitě výstupu. Při výstavbě našich projektů si na takovýto přístup dáváme obzvláště velký pozor,“ říká Mário Červenka, ředitel developerské společnosti O.M.C. Invest. „Projektování je obor, v kterém díky neustálému přílivu nových výrobků a materiálů je nutné stále se vzdělávat. Důležité jsou také investice do nových programů. To ale projektovým kancelářím nízké ceny neumožňují,“ uzavírá Radim Tichý, ředitel Stavebních veletrhů Brno.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

ссылка niko-centre.kiev.ua

詳細はこちら

yarema.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018