Pozemní stavitelství tlumilo celkový pokles stavební výroby

Hlavní stránka / Stavba / Pozemní stavitelství tlumilo celkový pokles stavební výroby

6.9.2012

Pozemní stavitelství tlumilo celkový pokles stavební výroby PRAHA – Produkce českého stavebnictví v červenci meziročně klesla o 0,5 procenta, což je ve srovnání s červnem (pokles o 9,2 procenta) výrazný posun k lepšímu. Nepříznivý vývoj stavební výroby poněkud tlumilo pozemní stavitelství. Stavební úřady vydaly v červenci meziročně o 9,0 procent stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 10,8 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 17 procent bytů méně, dokončeno naopak bylo o 5,7 procenta více. Vyplývá to z nejnovějších dat Českého statistického úřadu.

Červenec 2012 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v červenci 2012 meziměsíčně vyšší o 1,6 procenta, produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 3,9 procenta. Tento růst táhly především malé stavební společnosti. Produkce inženýrského stavitelství se naopak snížila o 9,6 procenta. Stavební produkce od počátku roku do konce července klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 22,6 procenta.
 
Počet zaměstnanců ve stavebnictví dále klesal
 
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v červenci 2012 meziročně snížil o 4,5 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 2,8 procenta a činila 30 915 Kč. Počet vydaných stavebních povolení se v červenci 2012 meziročně snížil o 9 procent, stavební úřady jich vydaly 8 335. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 25,5 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2011 klesla o 10,8 procenta. Počet zahájených bytů se v červenci 2012 meziročně snížil o 17 procent na 1 901 bytů. Počet zahájených bytů v bytových domech klesl dokonce o 48,5 procenta. Počet dokončených bytů v červenci 2012 meziročně vzrostl o 5,7 procenta na 2 021 bytů.
 
SPS: Výsledky potvrzují sestupný trend českého stavebnictví
 
Podle generálního ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslava Maška výsledky šetření Českého statistického úřadu za červenec letošního roku ani tentokrát nepřinesly pozitivní informace, a potvrzují tak sestupný trend vývoje českého stavebnictví v posledních letech a měsících. Přitom se dalo očekávat, že čísla budou díky sezónním pracím během letních měsíců příznivější. Nic na tomto trendu nemění ani přechodné malé zvýšení produkce v pozemním stavitelství. „Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR se opakovaně a dlouhodobě snaží upozorňovat vládu, ministerstva a další orgány na všech svých jednáních, že situace českého stavebnictví je opravdu špatná,“ říká Miloslav Mašek. Podnikatelům ve stavebnictví se prý dostává ze strany vlády jen slibů, potřebná podpora investic stále ještě nezačala. Naopak se objevují informace, že situace bude pro stavební firmy ještě složitější.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

medicaments-24.com

220km.net

www.superstep.ua/brands/asics/
Všechna práva vyhrazena © 2018