Slovenské stavebnictví pomalu ožívá, drtí ho však pozůstatky krize

Hlavní stránka / Stavba / Slovenské stavebnictví pomalu ožívá, drtí ho však pozůstatky krize

28.3.2014

Slovenské stavebnictví pomalu ožívá, drtí ho však pozůstatky krize BRATISLAVA – Slovenské stavební firmy předpovídají, že jejich sektor letos i příští rok poroste. Přes optimistické vyhlídky se ale trh stále musí vyrovnat s problémy, které do něj přinesla pětiletá krize. Jedná se zejména o špatnou platební morálka části investorů i stavebních firem a problematickou kvalita projektové dokumentace u části staveb. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy slovenského stavebnictví Q1/2014, kterou zpracovala analytická společnosti CEEC Research.

V růst stavebního sektoru v tomto roce již věří většina ředitelů stavebních společnost a to jak ve velkých, tak i středních a malých firmách. Letos by měl být růst v průměru o 1,6 procenta, v roce 2015 představitelé stavebních firem předpovídají zrychlení výkonu sektoru o další 3,2 procenta. „Optimistický výhled a konečně návrat sektoru k růstu po předchozích pěti letech poklesů podporuje i rostoucí objem nových projektů, které již projektové firmy připravují pro stavební realizace. Objem těchto projektů podle ředitelů projektových firem již bude v tomto i příštím roce růst, což zajistí novou práci pro stavební firmy. Probudilo se inženýrské stavitelství, které tento pozitivní trend táhne a to zejména díky velkým veřejným zakázkám,“ komentuje výsledky analýzy Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. 

Problémem je také špatná kvalita projektové dokumentace
 
I přes rostoucí objem stavebních prací, ale situace na trhu zůstává stále náročná a trh se bude muset ještě vypořádat s negativními pozůstatky z předchozích pěti let krize. Těmi jsou jednak špatná platební morálka – jak u některých investorů, tak ale i vyšších dodavatelů vůči jejich subdodavatelům nebo dodavatelům materiálu, která do jisté míry souvisí i s nabízením a realizací některých staveb za podnákladové ceny, problémem je i špatná kvalita projektové dokumentace u části staveb, díky které vzniká potřeba realizací víceprací při výstavbě. Ty samozřejmě vytvářejí i dodatečné náklady, což následně vede ke sporům mezi stavební firmou a investorem ohledně jejich úhrady. Za výrazně nekvalitní označilo projekty, podle kterých měly realizovat stavby, až 38 procent ředitelů stavebních firem. Tato nekvalita vedla k nárůstu nákladů jimi realizovaných staveb v průměru až o 19,5 procenta. Přitom tyto dodatečné náklady se stavebním firmám podařilo získat od investora zpravidla jen částečně a zbytek musely pokrýt z vlastních zdrojů.
 
Firmy se potýkají také se špatnou platební morálkou
 
„V porovnání s předkrizovým obdobím je kvalita projektové dokumentace citelně horší a investoři toto riziko smluvně přenášejí na zhotovitele, "komentuje situaci Miroslav Zobaník, generální ředitel společnosti Metrostav Slovakia. „Tím, že investor přenese část odpovědnosti za projekt na dodavatele, se i přesto neubrání pracím navíc. Některé parametry projektu totiž dodavatel zkontrolovat nemůže i přes smluvní dohody, což potvrzují i rozhodnutí soudů. Řešením je důsledný a průběžný audit projektu, sledování nákladů v průběhu práce na projektu a kontrola technických řešení,“ říká Pavel Štáf, ředitel společnosti Bytecheck. Problémy s platební morálkou do jisté míry vycházejí i z nabízení staveb některými firmami za ceny, které jsou pod úrovní nákladů nutných k jejich realizaci. Realizace staveb za takovéto ceny pak způsobuje nedostatek prostředků pro úhradu vlastních závazků některých firem. Z výzkumu vyplývá, že aktuálně až 67 procent firem staví na „hranici bezpečné ceny“ a dokonce 18 procent již staví pod hranicí ceny, za kterou je možné stavbu realizovat tak, aby byla při kolaudaci předána do užívání jako bezproblémová.
 
Kvůli prodlevám se splácením fakturou hrozí firmy zastavením staveb
 
Tyto důsledky krize na slovenské stavebnictví, které propadlo až o 31 procent od svého vrcholu, potvrzuje i člen představenstva Inženýrských staveb Pavol Kováčik: „Zhoršující se platební morálka se stala noční můrou stavebnictví a úzce souvisí s několikaletým přetlakem ve stavebnictví, ale i nereálně nízkými smluvními cenami. K nevyhnutelnému důsledku – krachům a insolvenci stavebních firem již dochází. Přes nedostatečnou podnikatelskou etiku na Slovensku a známé problémy s prosazováním práva se obávám, že dospějí ke svému konci i slušní stavební podnikatelé“. Stejně tak to vidí i zástupce dodavatelů stavebních materiálů Anton Barcík , generální ředitel Považské cementárny: „Žádné zlepšení platební morálky jsme nezaznamenali. Nejsou dodržovány ani lhůty splatnosti nad 100 dní. Navíc restrukturalizace, konkurzy a ozdravování dlužníků na úkor věřitelů poškozuje a ohrožuje i stabilizované stavební společnosti v SR“. Obdobnou zkušenost má i Libor Taglicht, ředitel společnosti Ramirent , která pro stavební firmy zajišťuje stavební mechanizace: „Aktuální platební morálka na Slovensku je z našeho pohledu katastrofální. K zlepšování v žádném případě nedochází a o morálce bych v tomto případě ani nemluvil“. Stav je podle ředitelů stavebních firem aktuálně tak vážný, že až tři ze čtyř firem (74 procent) chtějí začít stavby zastavovat a problémy s placením řešit soudně. „Pro další směřování slovenského stavebnictví bude tedy důležitý nejen vývoj objemu nových zakázek, který je naprosto klíčový, ale rovněž i to, jakým způsobem a jak rychle se sektoru podaří vypořádat s negativními pozůstatky krize,“ uzavírá Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Setkání lídrů slovenského stavebnictví 1

Setkání lídrů slovenského stavebnictví 1

Setkání lídrů slovenského stavebnictví 2

Setkání lídrů slovenského stavebnictví 2

Setkání lídrů slovenského stavebnictví 3

Setkání lídrů slovenského stavebnictví 3

Setkání lídrů slovenského stavebnictví 4

Setkání lídrů slovenského stavebnictví 4

Setkání lídrů slovenského stavebnictví 5

Setkání lídrů slovenského stavebnictví 5

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Машины снегоуборочные Киев

詳細はこちら

посмотреть pills24.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018