Stavařům vadí dumpingové ceny, developerům vysoké DPH

Hlavní stránka / Stavba / Stavařům vadí dumpingové ceny, developerům vysoké DPH

7.3.2013

Stavařům vadí dumpingové ceny, developerům vysoké DPH PRAHA – České stavebnictví se propadá stále hlouběji a světlo na konci tunelu stále není vidět. Optimisté hovoří o tom, že snad už v příštím roce by mohlo být lépe, pesimisté vidí reálnější možnost obratu až o rok později. Všichni čekají netrpělivě na to, jak se ve vztahu ke stavebnictví zachová česká vláda, ta zaujímá velmi opatrný postoj a neslibuje zázraky. I o tom se hovořilo na letošním Fóru českého stavebnictví, které přivítal pátý březnový den karlínský hotel Olympik.

Podle Miroslava Linharta ze společnosti Deloitte se objem českého stavebnictví propadl od roku 2009 do loňského roku o 283 miliard korun. Zatímco v prvních dvou letech této čtyřletky ztrácelo zejména pozemní stavitelství, v roce 2011 se trend obrátil a začalo se propadat inženýrské stavitelství. To doplácí zejména na klesající poptávku ze strany veřejného sektoru. „Ve srovnání s rokem 2008 klesl loni počet veřejných zakázek o 50 procent,“ upozornil Miroslav Linhart s tím, že zatímco pozemní stavitelství se už možná dotýká dna, inženýrské stále klesá.
 
Očekává se krach dalších stavebních firem
 
Miroslav Linhart není, pokud se jedná o výhled českého stavebnictví v letošním roce, rozhodně žádným velkým optimistou. Předpovídá zejména další pokles poptávky v oblasti inženýrského stavitelství, protože neochota státu investovat do velkých infrastrukturálních staveb se zřejmě hned tak nezmění. Problém je navíc hlubší – i kdyby bylo za co stavět, tak nebude co stavět, protože díky nejrůznějším důvodům výrazně vázne příprava staveb. Pozemní stavitelství podle Miroslava Linharta ničí obrovská konkurence stavebních firem v tomto sektoru a s tím související drtivý tlak na co nejnižší cenu stavebních prací. „Důsledkem toho budou další krachy menších stavebních firem, na poli středních a velkých firem se pak dají očekávat fúze,“ pokračoval zástupce společnosti Deloitte.
 
Pouhé škrtání investic stavebnictví rozhodně nepomůže
 
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš obvinil vládu, že krizi nejen ve stavebnictví řeší prakticky výhradně škrtáním na straně investic. „Stavebnictví je čtvrtým rokem v recesi a politické reprezentace na to nijak nereagují. Reakcí stavebních firem je drastické snižování nákladů a propouštění,“ zdůraznil. Podle jeho slov zmizelo z trhu v posledních letech kolem stovky menších stavebních firem, české stavebnictví se pak v rámci členských zemí organizace EUROCONSTRUCT propadlo ze šestého místa z 19 zemí na 16. „Očekávali jsme od vlády prorůstová opatření, vládou prezentovaný dokument návrhu opatření na řešení krize obsahuje 15 priorit se vztahem ke stavebnictví, z jejich plnění jsme ale trochu rozladěni,“ dodal Matyáš.
 
Zástupci vlády: Přímou podporu od nás nečekejte
 
Fóra českého stavebnictví se zúčastnili hned tři zástupci vlády – ministr dopravy Zbyněk Stanjura, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, kteří stavařům svorně potvrdili, že přímé dotace ze strany státu do oblasti stavebnictví prakticky nehrozí. „Nelze pumpovat do stavebnictví další peníze na úkor vyššího zadlužení státu. Musí se změnit struktura výdajů veřejných rozpočtů,“ upozornil ministr Kuba. Ministři také odmítli stížnosti stavebních firem na zákon o veřejných zakázkách s tím, že zákon není špatný, nicméně chyby jsou v jeho uplatňování v praxi. Například zákon jednoznačně nestanovuje při výběru vítěze tendru zvolit cenu jako hlavní kritérium, zadavatelé si to prý tímto způsobem často zjednodušují. „Říkám ředitelům podřízených organizací, že nemusí vybrat nejlevnější nabídku, pokud si budou schopni obhájit své rozhodnutí,“ upozornil ministr dopravy Stanjura.
 
Drobné změny ZVZ: upřesní se hodnotitelská kritéria
 
Kamil Jankovský vidí hlavní problém zákona o veřejných zakázkách to, že zadavatelé nejsou schopni vypsat hodnotící kritéria tak, aby je nebylo možné následně zpochybnit. Přesto ministr Kuba slíbil drobnou změnu tohoto zákona, která by měla jednak zrušit povinnost vypisovat výběrová řízení pro práce do jednoho milionu korun a jednak by měla upřesnit hodnotící kritéria. Naopak těžko prý může vláda něco dělat se stesky na dumpingové ceny. „Řekněte mi, co je a co není přiměřená cena, když výše nabídek se liší v řádech jednotek procent,“ uvedl ministr Stanjura. Zástupci vlády slíbily urychlit rozhodování antimonopolního úřadu, který musí řešit množství veřejných soutěží a dosud nemá stanovený termín, do kdy musí kauzy rozhodovat. Generální ředitel developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec vyzval vládu, aby snížila DPH u bytové výstavby, což by prý výrazně oživilo výstavbu nových bytů. „Státní rozpočet by to přitom nestálo ani korunu, snížení DPH by kompenzoval vyšší výběr této daně díky většímu množství prodaných bytů,“ tvrdí.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

kapli.kiev.ua

http://steroid-pharm.com

http://topobzor.info
Všechna práva vyhrazena © 2018