Stavebnictví stále skomírá, pomůže mu kratší povolovací proces a omezení okruhu účastníků řízení

Hlavní stránka / Stavba / Stavebnictví stále skomírá, pomůže mu kratší povolovací proces a omezení okruhu účastníků řízení

15.3.2017

Stavebnictví stále skomírá, pomůže mu kratší povolovací proces a omezení okruhu účastníků řízení Stavební produkce v lednu letošního roku meziročně klesla o 3,4 procenta, trvalý pokles investiční výstavby od roku 2016 tedy stále pokračuje. Podle Českého statistického úřadu sice stavební úřady v lednu meziročně vydaly zhruba o 12 procent stavebních povolení více, jejich hodnota stoupla o 15 procent, to však nebude mít podstatný vliv na zlepšení stavební produkce.

„Pro Svaz podnikatelů ve stavebnictví je rozhodující stav zadané zakázky, a ten neustále klesá. Hlavní příčinou neutěšeného stavu českého stavebnictví je neúměrně dlouhá doba povolování staveb. Jak rychle se podaří tento problém řešit, na tom závisí oživení investiční výstavby v příštích letech. A to ve všech oborech stavění, zejména však v oblasti infrastruktury a bytové výstavby,“ komentoval výsledky prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Podle jeho slov se musíme smířit s tím, že v prvním pololetí letošního roku žádné velké oživení investiční výstavby nenastane, pro druhé pololetí existuje mírný optimismus, protože se očekává rozběh některých velkých dopravních staveb.
 
„To, co brzdí české stavebnictví, je neúměrně dlouhý a složitý povolovací proces a také s vyspělou Evropou neporovnatelně široký okruh účastníků stavebního řízení. Česko se tak ve statistice Světové banky řadí v délce stavebního procesu na 130. místo ze 190 zemí. Doba, od zahájení prací na projektu, přes všechny stupně povolení až po samotnou výstavbu a kolaudaci běžného bytového domu, se prodloužila na neuvěřitelných deset let. Je proto nutné výrazně zkrátit povolovací proces a také omezit okruh účastníků řízení. Jinak bude stavebnictví, které je oborem s jedním z nejvyšších multiplikačních efektů pro ekonomiku, nadále skomírat,“ míní předseda představenstva developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.
 
V podstatě téměř neomezené možnosti odvolání občanských iniciativ se zaměřením na ochranu životního prostředí, a to na kterémkoli stupni stavebního řízení, navíc v řadě případů opakovaná a čistě šikanózní, to je něco v civilizovaném zahraničí nevídaného. „K výstavbě řekněme na Praze 4 má dnes možnost vznášet připomínky v podstatě jakékoli občanské sdružení se sídlem na druhé straně republiky, které zjevně není plánovanou výstavbou nijak dotčeno. A to je třeba změnit, pokud chceme, aby se výkon stavebnictví vrátil na přijatelnou úroveň,“ zdůraznil Dušan Kunovský.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.superstep.ua

купить воду киев

best-cooler.reviews/mammoth-coolers-mammoth-to-everyone/
Všechna práva vyhrazena © 2018