Stavebním firmám chybí od státu hlavně lepší vymahatelnost práva

Hlavní stránka / Stavba / Stavebním firmám chybí od státu hlavně lepší vymahatelnost práva

18.3.2014

Stavebním firmám chybí od státu hlavně lepší vymahatelnost práva PRAHA - Pomoc státu v boji proti následkům aktuální krize vnímají stavební firmy v Česku jako naprosto nedostatečnou. Nejvíce jim chybí lepší vymahatelnost práva. Podle připravované knihy stavebního experta Filipa Bušiny „Personální management ve stavebnictví“ vycházející z výzkumu s více jak 200 stavebními společnostmi, potýkají se s tímto problémem až čtyři z pěti stavebních firem. Špatná vymahatelnost práva podle firem vychází jednak z nekvalitní legislativy, ale také z málo efektivního soudního systému, který neumožňuje rychlou nápravu problémů.

Názory podniků na tuto problematiku se z pohledu jejich velikosti výrazněji neliší. Nejvíce se problémy s vymahatelností práva dotýkají středních firem s 51 až 250 zaměstnanci (82 %), které si například stěžují na omezené možnosti při vymáhání dlužných plateb jak od investora, pokud realizují zakázku přímo, tak třeba i od velkých stavebních společností, pokud pracují jako jejich subdodavatel. Podíl velkých firem, které zažívají problémy s vymahatelností práva je o něco menší, ale rovněž významný (73 %). Velké firmy trápí např. spory s veřejnými investory při provádění víceprací a jejich proplácení. Týká se to zejména víceprací, které jsou realizovány z důvodu nekvalitní projektové dokumentace.
 
Jako druhý největší problém vnímají stavební firmy chybějící státní pomoc a investiční stimulaci, shodují se na tom dvě třetiny oslovených ředitelů firem. Také v tomto případě jsou názory podniků bez ohledu na velikost téměř totožné. Přitom proinvestiční politika byla jedním z klíčových témat programového prohlášení předchozí vlády. „Podniky, bez ohledu na velikost, nejsou spokojeny s pomocí státu českému stavebnictví a nedomnívají se, že stát dělá maximum v boji proti negativním dopadům aktuální hospodářské krize,“ vysvětluje Filip Bušina. 
 
Názorová shoda panuje mezi představiteli firem také u problému nedostatečné stabilizace veřejných financí (potvrzuje 64 procent firem).  Proinvestiční politika by měla být založena na dlouhodobém finančním rámci, který bude financován jak z národních, tak i evropských zdrojů, umožňujícím dlouhodobé plánování, například investic do dopravní infrastruktury, jejíž rozvoj je časově náročný a pohybuje se v řádech roků.
 
Za velký problém považují stavební firmy rovněž netransparentní veřejné zakázky. Ovšem tento nedostatek více trápí malé (67 %), než velké (53 %) společnosti.  Částečně pomohla vyřešit tento problém novela zákona o zadávání veřejných zakázek, nicméně ta s sebou přinesla i řadu negativních jevů, které do jisté míry systém veřejných zakázek naopak paralyzovaly. „K nastartování a udržení růstové tendence ekonomického vývoje je podle stavebních podniků nutná podpora veřejných zakázek, lepší vymahatelnost práva, lepší platební morálka a narovnání cen stavebních prací. Trh je v současné době pokřiven tvrdou konkurencí – viz např. dumpingové ceny, špatná kvalita staveb, atd.,“ dodává Filip Bušina.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

progressive.ua

www.medicaments-24.net

our company thailand-option.com
Všechna práva vyhrazena © 2018