Veřejní investoři zaplatí za zakázky výrazně méně, než původně počítali

Hlavní stránka / Stavba / Veřejní investoři zaplatí za zakázky výrazně méně, než původně počítali

13.11.2014

Veřejní investoři zaplatí za zakázky výrazně méně, než původně počítali PRAHA – Veřejní investoři letos zaplatí jak za projektové tak za stavební zakázky výrazně méně, než původně plánovali. Největších úspor dosahují veřejní investoři na projektových zakázkách (v průměru až 25 procent z rozpočtované částky). Na stavebních zakázkách ušetří 19 procent, přičemž celkový průměr úspor u všech veřejných zakázek jako celku, tvořený rozdílem mezi cenou rozpočtovanou a následně realizovanou, je 11 procent.

Za první tři čtvrtletí tak veřejným investorům na projektových zakázkách z výběrových řízení zahájených v roce 2014 zůstalo neplánovaně ušetřeno více než 100 milionů korun. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research, Komorou administrátorů veřejných zakázek a společností NESS na základě dat uveřejněných na konci měsíce září 2014 ve Věstníku veřejných zakázek.
 
Nejvíce se ušetří na přípravě projektů
 
V rámci svých plánovaných rozpočtů ušetří správci státních, městských a obecních pokladen nejvíce peněz na projektových zakázkách. Jedná se zde o kombinaci slev od projektových firem a změn původních plánů realizace. Rozdíl mezi předpokládanými a následně dosaženými cenami zakázek za práce projektových kanceláří se u zakázek vypsaných v prvních třech čtvrtletích letošního roku lišil až o čtvrtinu (25 procent). U stavebních zakázek byly úspory ve stejném období 19 procent. V průměru veřejní investoři ušetřili u všech veřejných zakázek vyhlášených a zadaných od počátku letošního roku 11 procent ze svých plánovaných rozpočtů. „Některé projektové firmy v segmentech jako je například silniční stavitelství jsou ochotny k dramatickým slevám,  aby zajistily práci pro své zaměstnance a nemusely své odborníky propouštět. Na druhé straně ale i veřejný investor v některých případech změní původní zadání a 'zeštíhlí‘ původní záměr, čímž si rovněž zajistí úsporu svého plánovaného rozpočtu,“ vysvětluje současnou situaci v oblasti veřejných projektových zakázek Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
 
Dnešní úspory předznamenávají budoucí zdražení
 
Možná budoucí rizika těchto úspor potvrzuje řada odborníků. „Jsem přesvědčen, že peníze ušetřené na projektových pracích znamenají ve skutečnosti zdražení v budoucnu. Zadavatelé by se měli snažit soutěžit tyto zakázky i jinými kritérii, než je pouze nejnižší cena. Doufejme, že k tomu přispěje možnost hodnotit zkušenosti obsažená v tzv. technické novele,“ upozorňuje Martin Janoušek, předseda KAVZ. „Úspora na projektu je úsporou na nepravém místě! Cena projektu se obvykle pohybuje okolo třech procent hodnoty celé realizace. Ušetřením 15 procent za projekční činnost nedosáhnete ani půlprocentní úspory na celém projektu. Dopad na kvalitu ale bývá obrovský a většinou se vymstí. Nezřídka se stane, že při samotné realizaci zakázky vlivem chybné projekce řešíte úpravy výšek podlaží, upravujete počty pater a v extrémním případě je výtahová šachta opomenuta v projektu zcela. Vícenáklady pak výrazně převyšují původní úsporu,“ doplňuje Vladimír Steiner, provozní ředitel Schindler CZ, a.s.
 
Projektové kanceláře trápí nedostatek zakázek
 
Ředitelé projektových kanceláří si dlouhodobě stěžují na nedostatek zakázek, který způsobuje cenovou válku na projektovém trhu. Duševní práce, kterou firmy vykonávají, je vysoce odbornou a časově náročnou činností. Problém nedostatku zadaných zakázek navíc není způsobován nízkým počtem zahájených výběrových řízení na projektové zakázky, ale velice malou úspěšností a dlouhými lhůtami při dokončování těchto výběrových řízení. Ze zakázek vyhlášených v letošním roce bylo doposud zadáno firmám k realizaci pouze šestnáct procent hodnoty všech zakázek. A tento objem byl ještě navíc snížen o zmíněnou čtvrtinovou úsporu. Z nově vyhlášených zakázek v roce 2014 tak firmy mohly začít pracovat na projektech jen za 258 milionů korun, veřejní investoři však plánovali investovat až 378 milionů. Řada zadaných zakázek tak pochází z výběrových řízení zahájených ještě v předchozích letech. „Za bojácné rozhodování zadavatelů, za vítězství často nesmyslných, nízkých cen vzdálených několik řádů od bezpečné ceny, může mediální tlak na osoby zadavatele. Žádný na sebe nechce, snad ani nemůže, vzít odpovědnost za výběr dodavatele s bezpečnou cenou, s reálným termínem zpracování. Další velkou bolestí veřejných zakázek je nedostatečné a neodborně zpracované zadání, chybně určeném často výrazně podhodnocené náklady stavby či honoráře za projektové práce a inženýrské služby,“ zmiňuje Jaroslav Kupr, ředitel ateliéru Praha, architektonicko-stavební divize společnosti INTAR a.s.
 
Vázne efektivní dokončování vyhlášených zakázek
 
V září vypsali veřejní investoři zatím nejvíce zakázek od počátku roku 2014. Ve Věstníku veřejných zakázek se jich objevil více než dvojnásobný počet oproti září loňského roku (růst o 115,4 procenta). Celková předpokládaná hodnota činila 548 milionů korun, což je o 596 procent vyšší hodnota, než ve stejném měsíci minulého roku, a spolu s měsícem srpnem (587 milionů) se tak z pohledu finančního objemu jedná o nejlepší letošní výsledek. Veřejným investorům se ale příliš nedaří efektivně dokončovat vyhlášená výběrová řízení a zadávat zakázky k realizaci projektovým firmám, což potvrzují i celkové počty zadaných zakázek. Počet i objem výběrových řízení, které již byly ukončeny a zakázky zadány, klesl meziročně až o čtvrtinu. V lednu až září 2014 bylo zatím zadáno o 23 procent zakázek méně než ve stejném období roku 2013. Hodnota zakázek zadaných v lednu až září 2014 činila 1 259 milionu korun a meziročně klesla o 26,3 procent. „Levné projekty poznáme v naší společnosti na první pohled. Za poslední roky se z nich vytratila preciznost.  Náš tým se také musí věnovat lidem na stavbách, kteří někdy nemají podklady ke své práci,“ říká Robert Mikeš, marketingový ředitel SGCP Weber.
 
Korec: Za úspory mohou pouze dumpingové ceny
 
„Ačkoliv jsem v podnikání velkým zastáncem optimalizace a maximální efektivity vynakládaných prostředků, musím nad těmito čísly varovně zvednout prst a apelovat na návrat zdravého rozumu,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL. „Ono sice hezky vypadá, když veřejné instituce ušetří na projektech či samotných stavbách. Nicméně děje se tak za cenu toho, že firmy se jim podbízejí doslova za dumpingové ceny, které jsou často za hranicí jejich nákladů. Těmito cenami se perou o zakázky, aby alespoň urvaly trochu práce pro své lidi, které by jinak musely propustit. Ekonomický tlak je však neúprosný a nakonec se projeví například v nižší kvalitě odevzdaného díla. Tento krátkozraký tlak na nízké ceny se potom zadavatelům zle vymstí,“ dodává. Podle jeho slov se stavebnictví stále nevymanilo z těžkého pokrizového propadu. Ačkoliv ten se letos konečně zastavil a odvětví mírně rostlo, stále se nachází nějakých 30 procent pod úrovní před nástupem krize. „Firmy se stále perou o zakázky, škrtí každou korunu nákladů a nezřídka sahají k propouštění. Stát a veřejné instituce by naopak měly stavebnictví povzbudit svými investicemi do staveb. Jedině tudy vede cesta k záchraně odvětví. Neříkám, že by měl stát plýtvat veřejnými penězi, nicméně za požadovanou práci by měl nabízet i důstojné finanční ohodnocení včetně přiměřené a akceptovatelného zisku pro zhotovitelské firmy,“ uzavírá Evžen Korec.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://granit-sunrise.com.ua

www.velotime.com.ua

www.13.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018