Veřejní investoři zatím letos vypsali meziročně o polovinu více zakázek

Hlavní stránka / Stavba / Veřejní investoři zatím letos vypsali meziročně o polovinu více zakázek

26.4.2014

 Veřejní investoři zatím letos vypsali meziročně o polovinu více zakázek PRAHA - Soutěží i peněz na stavební práce letos přibylo. V prvních třech měsících letošního roku vypsali veřejní investoři o polovinu více zakázek než loni. A nerostl jen počet zakázek. Mezi stavební firmy by mělo jít také o třetinu více peněz. Mnohem aktivnější jsou veřejní investoři i při konkrétním výběru dodavatelů. Takové množství soutěží, jaké úspěšně ukončili v letošním prvním čtvrtletí, se jim nepodařilo od roku 2011. Vyplývá to z analýzy analytické společnosti CEEC Research zpracované na základě nejnovějších údajů Věstníku veřejných zakázek.

Veřejní zadavatelé, jako jsou ministerstva, regionální úřady, sdružení, atd., vypsali podle Věstníku veřejných zakázek v prvním čtvrtletí tohoto roku 769 zakázek na stavební práce. To je téměř o polovinu (49,6 procenta) více, než v prvním kvartálu minulého roku. Aktivnější byli investoři jen v roce 2012 před změnou zákona o veřejných zakázkách (958 výběrových řízení). Nestoupl ale jenom samotný počet vyhlášených soutěží. Investoři hodlají utratit také o více než třetinu (37,3 procenta) větší objem peněz. Na zakázky mají připraveno 27,3 miliardy korun. „Intenzita vypisování a zadávání veřejných zakázek se zvedla, což pomůže stabilizaci českého stavebnictví. Klíčový ale bude celoroční vývoj, tedy jestli se podaří tento trend udržet, nebo zda půjde jen o krátkodobou výchylku,“ říká ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
 
Pro investory jsou motivací nízké ceny stavebních prací
 
Velkou motivací pro veřejné investory jsou aktuálně zejména nízké ceny stavebních prací, které krize nezřídka snížila u některých zakázek i o více než 30 procent. „Nízké ceny však zůstávají zároveň i největší hrozbou, ať už pro kvalitu realizací, či kvůli potencionálnímu krachu stavební firmy ještě před dokončením stavby,“ vysvětluje dále Jiří Vacek. „Jde o příznivé informace, které odrážejí postupné oživení ekonomiky. Vítáme zvýšenou aktivitu investorů, protože posílení investic má příznivý synergický vliv na celou ekonomiku. Pokud jde o vliv veřejných zakázek, jsme si vědomi nutné reformy pravidel pro veřejné investice a intenzivně na nich pracujeme. Nový zákon o veřejných zakázkách je zařazen do plánu legislativních prací a jeho novou podobu představíme na podzim letošního roku,“ uvedla Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj.
 
Zvýšil se počet zakázek i jejich finanční objem
 
Jak vyplývá z údajů z Věstníku veřejných zakázek a zároveň podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu o vývoji stavebnictví, sektoru se tak začíná dařit lépe než v předchozích obdobích. Investoři se činili i při výběru konkrétních stavebních firem, které budou zakázky realizovat. V prvním kvartálu tohoto roku již zadali 855 zakázek za 20,7 miliardy korun. Oproti minulému roku jich přibylo jak kvantitativně, tak i z hlediska finančního objemu. Veřejní zadavatelé rozdělili o více než polovinu (56,9 procenta) zakázek více než ve srovnatelném období 2013. Od ledna tohoto roku se navíc změnila finanční hranice pro povinné publikování zadaných stavebních zakázek ve Věstníku veřejných zakázek ze tří na šest milionů korun bez DPH, což by mohlo znamenat pokles počtu zadaných stavebních zakázek evidovaných ve Věstníku veřejných zakázek, ale pokud modelově upravíme soubor oznámených zakázek tak, aby byl metodicky srovnatelný, dostaneme za leden až březen letošního roku meziroční růst počtu zadaných zakázek dokonce o 103,4 procenta.
 
Pomohla by rychlejší novelizace zákona o VZ
 
Mezi dodavatele se dostalo o čtyři pětiny peněz více (83,5 procenta) než v prvních třech měsících minulého roku. Historicky (sledováno od roku 2011) se jedná o největší množství zakázek a peněz rozpuštěných v lednu až březnu mezi dodavatele. Mezi zadanými zakázkami v prvním čtvrtletí jsou ale i zakázky, které se od jejich vypsání dlouho nedařilo zadat k realizaci. Například, v lednu konečně ukončilo Hlavní město Praha výběrové řízení na stavbu průzkumné štoly a zajištění podrobného inženýrsko-geologického průzkumu pro stavbu radlické radiála JZM–Smíchov, kterou vypsalo už na začátku září 2011. „Stavebnictví by rozhodně pomohla rychlejší novelizace zákona o zadávání veřejných zakázek tak, aby byla co nejdříve v souladu s novou směrnicí EU o veřejných zakázkách. Jedná se například o ustanovení o vícepracích, tj. že změna smlouvy či vícepráce mohou být až 50 procent z hodnoty původní zakázky, a to i opakovaně. Pomůže to zejména u velkých projektů, kde se často mění zastaralá nebo v některých případech i nekvalitně zpracovaná projektová dokumentace, a vícepráce se pak stávají brzdou dokončení stavby,“ komentuje současnou situaci Robert Pergl, předseda Komory administrátorů veřejných zakázek.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

arbud-prom.com.ua

www.gepatite.com/sofosbuvir-400-mg

www.alfaakb.com/category/probnaya-kategoriya/
Všechna práva vyhrazena © 2018