Expo Real 2014: ČR je dominantním investičním trhem regionu střední a východní Evropy

Hlavní stránka / Veletrhy / Expo Real 2014: ČR je dominantním investičním trhem regionu střední a východní Evropy

10.10.2014

Expo Real 2014: ČR je dominantním investičním trhem regionu střední a východní Evropy MNICHOV - Již 17. ročník prestižního evropského veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí Expo Real je minulostí. Pro účastníky z České republiky stále zůstává velmi atraktivním fórem pro prezentaci i networking, byť v posledních letech jezdí na Expo Real často jako návštěvníci bez vlastní expozice. Podle aktuálních údajů Messe München patřilo letos Česku v konečném součtu co do počtu účastníků osmé místo za Německem, Velkou Británií, Nizozemskem, Rakouskem, Švýcarskem, Francií a Polskem.

Jedinými českými městy, která si ve své prezentaci zachovávají kontinuitu, je Praha a Ostrava, které zde otevírají reprezentativní expozice spolu se svými partnery každoročně, Ostrava navíc letos v synergii společné expozice s Moravskoslezským krajem. Obě města své expozice na veletrhu shodně vnímají jako velmi užitečné nejen pro zviditelnění a networking na konkurenčním trhu evropských metropolí, ale i jako významnou podporu koncepční práce s investory.
 
Praha prezentovala nové nástroje pro rozvoj města
 
„Se schválením nových pražských stavebních předpisů a s pokračujícími pracemi na novém Metropolitním plánu získává Praha nové nástroje pro rozvoj města, které jsou srovnatelné se západoevropskými metropolemi typu Vídně, Kodaně, Amsterodamu či Frankfurtu,“ uvedl při prezentaci pro obchodní partnery a potenciální investory na pražském stánku Milan Urban, pražský zastupitel a místopředseda Výboru pro územní rozvoj Zastupitelstva hlavního města Prahy. Celosvětovým trendem je sílící urbanizace, kdy se život lidí bude čím dále více koncentrovat do metropolitních území. Podle predikcí budou do roku 2050 žít dvě třetiny světové populace ve městech. „Je třeba, aby města vytvářela svým obyvatelům optimální podmínky nejen pro práci, ale také pro spokojený život. Dřívější rozvolňování výstavby do volné krajiny s sebou neslo obrovské nároky na budování příměstské infrastruktury a na čas, který lidé museli trávit dojížděním za prací. Připravovaný Metropolitní plán proto počítá s větším zahuštěním zástavby na celém území Prahy. Stimulem pro naplňování této vize je i to, že Praha patří mezi evropské metropole s nejnižší hustotou osídlení,“ dodal Milan Urban.
 
Central Group demonstroval svou vizi rozvoje Pankráce
 
V pražské expozici bylo možné vidět příklady městských čtvrtí, které mají v budoucnu projít výraznou proměnou v duchu vizí nového Metropolitního plánu. Například developerská společnost Central Group jako spoluvystavovatel Prahy prezentovala, jak vidí budoucnost Pankráce v žádané kancelářské lokalitě Prahy 4. Ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy totiž vyhlásila architektonickou soutěž, kdy se vzdala platného stavebního povolení a namísto výstavby rezidenčního areálu s 350 byty se rozhodla podrobit své záměry diskusi expertů. Do soutěže bylo přizváno 11 předních architektonických ateliérů, které vyberou nejlepší návrh kombinující výškové budovy s obytnou funkcí, maloobchodními prostory v přízemí a veřejně přístupnou zelení. Obdobně již v minulosti postupovala i společnost Passerinvest Group v Praze 4 - Michli, kterou díky BB Centru proměnila v novou městskou čtvrť nejen s kancelářskými budovami, ale i s prostory pro bydlení, nakupování i volnočasové sportovní aktivity.
 
Bývalé průmyslové čtvrti procházejí značnou proměnou
 
V rámci naplňování vize Prahy směrem k tzv. inteligentní urbanizaci procházejí výraznými změnami také původně průmyslové čtvrti. Jde například o lokalitu Prahy 8 – Karlína. Zde společnost HB Reavis dokončila administrativní budovu River Garden II/III, letos největší kancelářský development v hlavním městě.  „Realizací takovýchto trvale udržitelných, ekonomicky úspěšných projektů v dřívějších průmyslových čtvrtích přispíváme k symbióze pracovního a rezidenčního prostředí v těchto lokalitách. Vytváříme prostor, kam lidé chodí nejen pracovat, ale který díky restauracím, kavárnám a obchodům žije i po pracovní době a příjemně se tu žije jak těm, kdo zde pracují, tak i místním obyvatelům,“ prohlásila ředitelka HB Reavis CZ Olga Humlová na adresu proměny Karlína. Dalším příkladem je Praha 5, kde se v Jinonicích společnost Penta chystá revitalizovat rozsáhlé území bývalého průmyslového areálu pražské Waltrovky a kolem centrálního parku postavit kancelářské budovy, byty i obchody.
 
Tahounem pro investice v Ostravě je podpora inovací
 
Ostrava se letos na Expo Realu soustředila především na prezentaci své vize stát se nejsilnějším rozvojovým pólem České republiky a ještě zvýšit atraktivitu pro investory. Rozšíření Vědecko-technologického parku, IT4Innovations, Centrum buněčné terapie a diagnostiky i další projekty orientované na biomedicínu dávají investorům jasný signál, že jde o prostředí, v němž se vyspělé technologie, vzdělání, výzkum a vývoji úspěšně rozvíjejí. Primátor Ostravy Petr Kajnar k letošní ostravské prezentaci na Expo Realu dodal: „Právě podpora inovací je jedním z hlavních kritérií žebříčku, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF) a v němž si Česká republika i díky současnému rozvoji Ostravy v těchto oborech polepšila oproti loňsku o devět míst a mezi 144 porovnávanými zeměmi zaujala 37. místo.“ Že jsou inovace a progresivní technologie tahounem pro investice ve městě, potvrdil také Kamil Blažek, předseda Sdružení pro zahraniční investice (AFI): „Ostravě se dlouhodobě daří transformace z pozice dřívějšího centra těžkého průmyslu k regionu, v němž se úspěšně etablovaly například společnosti z oblasti automobilového průmyslu nebo informačních technologií. Sofistikované investice, které se zde v těchto a dalších sektorech rodí, posouvají Ostravu i celý Moravskoslezský kraj blíže ke znalostní ekonomice a investicím s vysokou přidanou hodnotou.“
 
Predikce expertů: Český trh letos zažívá rekordní aktivity investorů
 
V rámci diskusí na Expo Realu letos opakovaně zaznělo, že Česko je nyní dominantním investičním trhem regionu střední a východní Evropy hned po Polsku. Podle údajů realitních expertů z DTZ, JLL a Colliers International již letošní první pololetí ukázalo, že celkový objem investic na českém realitním trhu vysoce překročil úroveň roku 2013, takže by výsledek za celý rok 2014 mohl být rekordní a dosáhnout obdobné investiční aktivity jako v roce 2011, tedy okolo dvou miliard eur. Investice táhnou kancelářské budovy, retail a především sektor logistických a průmyslových nemovitostí. Příklady vysoké poptávky po tomto segmentu bylo možné vidět v expozici města Ostravy. Podle Jakuba Holce, ředitele realitně-konzultantské společnosti 108 Agency specializující se na průmyslové nemovitosti, mají investoři zájem o celý severomoravský a slezský region – od Ostravy až po polské Katovice či Wroclaw. „Stoupající zájem investorů s sebou nese růst nájemného o zhruba tři procenta za poslední rok,“ uvedl Jakub Holec. Spokojenost investorů s působením v Ostravě a okolí potvrdil také Remon Vos, ředitel společnosti CTP, která v regionu vybudovala mj. CTPark Ostrava orientovaný na nejmodernější technologie a automobilový průmysl. „V našich ostravských projektech našla své sídlo široká škála společností, které zde zaměstnávají na sedm tisíc lidí. Sedmdesát procent nového developmentu, který ve městě realizujeme, je pro firmy, které se v Ostravě již etablovaly a chtějí zde dále expandovat. Právě strategicky výhodná lokalita s výborným dopravním napojením v kombinaci s kvalifikovanou pracovní silou je tím, co dělá město a okolní region pro investory atraktivní.“
 
Hodně se diskutovalo o globálních trendech i strategii financování
 
Nejdiskutovanějšími tématy 17. ročníku veletrhu byly vedle globálních ekonomických trendů také strategie financování a investic za současné ekonomické situace a zejména celosvětový trend směrem k pokračující urbanizaci. Sílící koncentrace lidí do měst vyvolává obrovské nároky, a to nejen na infrastrukturu městských center. Jde např. o očekávaný demografický vývoj, spojený s měnícími se potřebami a požadavky stárnoucí populace. Proto Expo Real letos věnoval hodně pozornosti nejen tradičním segmentům realitního trhu, jako jsou např. kanceláře, hotely či průmyslové nemovitosti, ale také bydlení a výstavba nemovitostí souvisejících se zdravím (od speciálních zdravotnických zařízení až po bydlení pro seniory). Ze sdílení zkušeností odborníků z evropských metropolí vyplynulo, že základními atributy měst budoucnosti jsou jejich udržitelný, ekologicky šetrný růst, otevřenost k progresivním řešením pro příjemný život obyvatel i podpora komunitního života v městských čtvrtích.
 
 
Expo Real v číslech
 
Podle údajů německého organizátora Messe München byl zájem o letošní Expo Real byl ještě o 2,5 procenta vyšší než loni - 1 655 vystavovatelských společností z 34 zemí mělo své expozice v šesti halách na celkové ploše 64 tisíc metrů čtverečních. Celkem přijelo do Mnichova 36 900 účastníků reprezentujících 74 zemí (18 300 zástupců vystavovatelských společností a dalších 18 600 návštěvníků bez vlastního stánku). V doprovodném programu, rozděleném do čtyř tematických diskusních fór, hovořilo na 400 odborníků od bankéřů přes realitní odborníky až po prognostiky. Příští, 18. ročník veletrhu Expo Real se v Mnichově uskuteční od 5. do 7. října 2015.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Veletrhy | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Veletrh se uskutečnil v celkem šesti halách mnichovského Nového výstaviště.

Veletrh se uskutečnil v celkem šesti halách mnichovského Nového výstaviště.

Zájem návštěvníků o veletrh byl letos větší než loni

Zájem návštěvníků o veletrh byl letos větší než loni

Recepce na pražském stánku 7. října. Zástupce města Prahy Milan Urban hovoří o novém Metropolitním plánu. Vedle něj vlevo moderátorka Jana Voborníková, vpravo zástupci spoluvystavovatelů (Central Group a Equator European Architects).

Recepce na pražském stánku 7. října. Zástupce města Prahy Milan Urban hovoří o novém Metropolitním plánu. Vedle něj vlevo moderátorka Jana Voborníková, vpravo zástupci spoluvystavovatelů (Central Group a Equator European Architects).

Stánek Ostravy na Expo Realu v hale C1 byl po celou dobu veletrhu dějištěm řady schůzek a jednání.

Stánek Ostravy na Expo Realu v hale C1 byl po celou dobu veletrhu dějištěm řady schůzek a jednání.

Stánek Prahy na Expo Realu v hale A2 byl po celou dobu veletrhu dějištěm řady schůzek a jednání.

Stánek Prahy na Expo Realu v hale A2 byl po celou dobu veletrhu dějištěm řady schůzek a jednání.

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

ремонт в новостройке

in detail seotexts.com

у нас topobzor.info
Všechna práva vyhrazena © 2018