Oknům letos dominují výrazné barvy, velká prosklení a úspory energie

Hlavní stránka / Vybavení interiérů / Oknům letos dominují výrazné barvy, velká prosklení a úspory energie

18.2.2013

Oknům letos dominují výrazné barvy, velká prosklení a úspory energie PRAHA – Dávno pryč jsou doby, kdy se při výběru barvy oken volilo jen mezi bílou a hnědou. Letošní okenní trendy popouštějí uzdu fantazii a nabízejí širokou škálu řešení, v níž převládají živé barvy a rozměrná zasklení. Velký důraz se klade také na úsporu energie.

Trendem v zařizování interiérů se stalo spojování intenzivních barev. Projektanti používají postup nazývaný colorblocking neboli sestavování hladkých ploch s kontrastními barvami. „Toto řešení přináší velmi zajímavé výsledky. Příliš mnoho barev však může způsobit, že místnost bude vypadat těžce, především pokud se jedná o malý prostor. V takovém případě je lepší upřednostnit jeden odstín a sladit s ním ostatní prvky vybavení,“ radí Erika Motýlová, hlavní technoložka společnosti OKNOPLAST.
 
Smaragdová je barvou roku
 
Barvou roku 2013 zvolil Institut Panton smaragdovou. O barvě roku rozhodují na tajných schůzkách známí odborníci na barvy z celého světa. Smaragdově zelená má uklidňující účinky na nervový systém a pomáhá relaxovat. Perfektně ladí s celou řadou jiných barev, což dovoluje vytvořit barevně zajímavý interiér. Než však začneme zařizovat místnost, stojí za to si ověřit, jakou atmosféru jednotlivými barevnými kombinacemi vytvoříme. Pokud ke smaragdové přiřadíme fialovou, výsledek bude působit energetizujícím dojmem. Místnost prosvětlí žlutá a bílá, modrá barva vnese do interiéru čerstvost a lehkost. „Smaragdová vypadá elegantně s tmavě i světle hnědou a béžovou. Útulnou atmosféru vytvoříme, když jednu zeď vymalujeme smaragdovou a místnost vybavíme například hnědým nábytkem a béžovými doplňky. Celkový dojem z interiéru pak doplní okenní rámy – na výběr máme z mnoha možností, které dovolují vytvořit jak tlumené, harmonické kompozice, tak kontrastní spojení,“ říká Erika Motýlová ze společnosti OKNOPLAST. 
 
Populární jsou stále i plastová okna se vzhledem dřeva
 
Na trhu jsou už dlouho k dostání plastová okna se vzhledem dřeva i v barevných odstínech palety RAL. Dosud se ale tyto barevné fólie používaly pouze na vnitřní a vnější části profilů. Firma OKNOPLAST vypracovala jako první v Evropě systém Colorfull, ve kterém je fólie, kromě viditelných ploch, také na vnitřní straně profilu, to znamená na plochách viditelných pouze při otevření okenního křídla. Díky tomu získává profil jednotnou barvu a strukturu. Okna v systému Colorfull jsou k dostání v různých barvách dřeva, mimo jiné zlatý dub, ořech nebo Winchester. Na objednávku lze také vyrobit profil v barvách RAL. „Technologie výroby plastových oken v současné době umožňují věrohodně zachytit kresbu a fakturu dřeva,“ vysvětluje Erika Motýlová. 
 
Velká okna zvětší interiér
 
Při zařizování a proměnách interiéru je snahou opticky zvětšovat prostor. Prostornost dodává i obyčejnému interiéru punc luxusu. Jak lze zvětšení místnosti prakticky dosáhnout? Jedním ze způsobů je namontování velkých oken, která do místnosti přivedou více přirozeného světla a tím ji dělají výrazně prostornější. Velká prosklení sahající od stropu po podlahu ruší hranici mezi interiérem a exteriérem a navozují pocit většího souznění s přírodou, zvláště pokud bydlíme u lesa nebo v domě obklopeném zahradou. „Velkorozměrná okna se používají nejčastěji v obývacích pokojích. Můžeme je ale použít i do jiných místností, například v ložnici. Velká okna se nehodí na severní stranu domu, kam slunce během dne svítí nejkratší dobu,“ upozorňuje odbornice ze společnosti OKNOPLAST Erika Motýlová.
 
Úspora energie na prvním místě
 
V poslední době se z důvodu rostoucích životních nákladů klade stále větší důraz na úsporu energie. V budovách se proto častěji než dříve uplatňují řešení, která pomáhají výdaje za energie snižovat. Tepelným ztrátám zamezí vhodná izolace oken, dveří i zdí. „Omezení ztrát energie přináší měřitelné výhody. Za prvé platíme méně za topení, za druhé chráníme životní prostředí, jelikož spotřebujeme méně přírodních surovin – plynu a uhlí. Energeticky úsporné budovy navíc emitují do ovzduší méně škodlivého oxidu uhličitého,“ vysvětluje Erika Motýlová. Když vybíráte okna a dveře do domu či bytu, stojí za to rozhodnout se pro takové, které mají nízký součinitel prostupu tepla Uw. Na našem trhu jsou již k dostání modely, které lze používat v pasivních budovách. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Vybavení interiérů | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Energeticky-usporne-okno-Winergetic-Premium.jpg

Energeticky-usporne-okno-Winergetic-Premium.jpg

okno-colorfull.jpg

okno-colorfull.jpg

vyroba-okna.jpg

vyroba-okna.jpg

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

別れさせ屋 here
best rated coolers
Všechna práva vyhrazena © 2018