Na Slovensku by prý krize ve stavebnictví mohla skončit už letos

Hlavní stránka / Zajímavosti ze zahraničí / Na Slovensku by prý krize ve stavebnictví mohla skončit už letos

1.7.2013

Na Slovensku by prý krize ve stavebnictví mohla skončit už letos BRATISLAVA - Slovenské stavební firmy očekávají, že rok 2013 bude posledním rokem krize slovenského stavebnictví. V příštím roce již očekávají stabilizaci případně velice mírný růst. Pomoci by měly plánované investice státu ve výši osmi miliard eur. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy slovenského stavebnictví Q2/2013, kterou vypracovala analytická společnost CEEC Research.

Ředitelé slovenských stavebních společností očekávají, že rok 2013 bude posledním rokem krize slovenského stavebnictví. Sektor by podle predikcí ředitelů měl klesnout v tomto roce ještě o 4,3 procenta, ale příští rok by již mělo dojít k stabilizaci a případně i mírnému růstu (o jedno procento). Na posledním Setkání lídrů slovenského stavebnictví, které organizovala společnost CEEC Research v Bratislavě, premiér Robert Fico a ministr dopravy, výstavby a regionálního rozvoje Ján Počiatek ohlásili plán masivních investic v oblasti slovenského stavebnictví.
 
Mělo by se jednat až o osm miliard eur. „Část z těch osmi miliard, které plánujeme proinvestovat do konce roku 2015, se už v tomto roce dostane na trh. Aktuálně se soutěží 85 kilometrů nových dálnic a rychlostních komunikací. Jen v tomto roce přibyly nové silniční soutěže za více než 1,2 miliardy a další projekty se realizují na železnicích,“ prezentuje nejaktuálnější informace o současné situaci Ján Počiatek.
 
Na tyto projekty čekají i samotné stavební firmy, jak potvrzuje generální ředitelka společnosti Skanska SK Magdaléna Dobišová: „Trh je v očekávání avizovaných velkých projektů do infrastruktury. Pokud by se tyto připravované projekty rozběhly aspoň na 70 až 80 procent nejpozději do jednoho roku, znamenalo by to poměrně prudký nárůst.“ A o pozitivních dopadech na výsledky stavebnictví v příštím roce hovoří i jednatel společnosti Strabag SK Branislav Lukáč: „Tuto informaci vnímám pozitivně, avšak ze zkušeností s vypsanými tendry v posledním období předpokládám, že to pomůže slovenskému trhu v stavebnictví až v budoucím období v letech 2014 až 2016.“
 

Naopak v České republice jsou vyhlídky vývoje stavebního trhu stále negativní a výsledky posledního výzkumu ukázaly navíc očekávání dalšího zhoršování situace. Letos by sektor měl poklesnout o dalších téměř pět procent a růst se neočekává zatím ani v roce 2014. Od svého vrcholu v 2008 české stavebnictví kleslo již o přibližně pětinu (na Slovensku je to již o více než čtvrtinu). „Chybí jakékoliv signály, které by naznačovaly změnu tohoto trendu pro české stavebnictví. Proinvestiční politika obdobná té vyhlášené na Slovensku u nás zcela chybí a vzhledem k nejnovějšímu vývoji a politické nestabilitě ji není možné ani v blízké době očekávat. Přitom stabilita a dlouhodobé strategické plánování veřejných investic, zvláště v tak investičně náročné oblasti jako je stavebnictví, kde je vše potřeba pečlivě plánovat v řádu let dopředu, je to, co by jak veřejným investorům, tak i stavebním firmám nejvíce prospělo,“ komentuje situaci Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Stavba | Novinky na webu | Zajímavosti ze zahraničí   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://sellmax.com.ua

ソース

кленбутерол
Všechna práva vyhrazena © 2018