Na trase budoucí slovenské dálnice D3 začala ražba tunelu Považský Chlmec

Hlavní stránka / Zajímavosti ze zahraničí / Na trase budoucí slovenské dálnice D3 začala ražba tunelu Považský Chlmec

10.3.2015

Na trase budoucí slovenské dálnice D3 začala ražba tunelu Považský Chlmec ŽILINA - Slavnostním posvěcením a osazením sošky sv. Barbory odstartovala výstavba tunelu Považský Chlmec na stavbě dálnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno. Úsek dálnice buduje sdružení firem EUROVIA SK (člen Skupiny EUROVIA CS), HOCHTIEF CZ a SMS. Objednatelem je Národná diaľničná spoločnosť.

Tunel Považský Chlmec je součástí prioritního dálničního tahu D1 – D3 na trase Bratislava – Trenčín – Skalité s napojením na Polsko, s odbočením na Českou republiku a na jihu s napojením na Maďarsko a Rakousko.  Dálnice po dobudování odlehčí stávající vytížené úseky, především na silnicích I/11 a I/18. Odkloněním dopravy mimo město Žilinu dojde k lepší plynulosti a zvýšení rychlosti přejezdů ve směru sever – jih pro mezinárodní i vnitrostátní dopravu a ke zvýšení ekonomického potenciálu regionu Kysuce.
 
V neposlední řadě bude mít nová dálnice dopad na snížení hluku a emisí v obydlených částech. V úseku Žilina, Strážov – Žilina, Brodno vznikne směrově rozdělený 2,2 kilometru dlouhý tunel Považský Chlmec. Součástí projektu jsou rovněž dva mostní objekty, z toho jedna náročná 1,4 kilometru dlouhá estakáda nad Hričovskou přehradou. Nový úsek se na silniční síť napojí dvěma mimoúrovňovými křižovatkami Strážov a Brodno.
 
„Samotný tunel se skládá ze dvou dvoupruhových tunelových rour, ražby budou prováděny současně ze šesti míst - čeleb. Čtyři čelby ze střední jámy a dvěze západního a následně z východního portálu. Razicí práce jsou postupně zahajovány již od února 2015. První ražba západním směrem byla zahájena 16. února 2015 a druhá ražba východním směrem 3. března 2015. Další budou postupně zahájeny do konce dubna 2015. Poté se bude 24 hodin denně, sedm dní v týdnu razit tunel s pomocí speciální techniky více než 200 razičů ze všech koutů Slovenské republiky. Předpokládáme, že ražby budou ukončeny do léta roku 2016,“ řekl Vít Pastrňák, projektový manažer společnosti HOCHTIEF CZ, který zodpovídá za výstavbu tunelu.
 
Svatá Barbora je uctívaná jako ochránkyně proti smrti bleskem, požárem a před rizikem náhlé smrti. Je proto patronkou havířů, dělostřelců, pyrotechniků, architektů, matematiků a dalších rizikových povolání, ale taky i dětí. Zahájení ražeb tunelů proto bývá tradičně spojené právě s aktem posvěcení sošky sv. Barbory.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Novinky na webu | Zajímavosti ze zahraničí   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.winnerlex.com.ua

www.ka4alka.com.ua

http://magazinpoliva.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018