Analýza trhu ukazuje rostoucí zájem o byty 2+kk a 3+kk

Hlavní stránka / Zprávy dne / Analýza trhu ukazuje rostoucí zájem o byty 2+kk a 3+kk

9.11.2015

Analýza trhu ukazuje rostoucí zájem o byty 2+kk a 3+kk PRAHA - Největší počet bytů, které se podle analýzy společností Skanska Reality, EKOSPOL a Trigema za třetí čtvrtletí letošního roku nabízejí, jsou dvou a třípokojové byty. Nejvíce z nich se nabízí v Praze 9, 5 a 10. Poptávku v regionech táhne zejména Brno.

Nejnabízenějšími typy bytů jsou dvoupokojové a třípokojové, které mají v hlavním městě 30procentní zastoupení v nabídce všech developerů. Průměrná výměra (podlahová plocha bytu dle NOZ) je na celém trhu zhruba 74 metrů čtverečních, což je ve skutečnosti malé 3+kk nebo naopak rozlehlé 2+kk s průměrnou cenou 4,7 milionu korun. Novou garsonku je možné v Praze pořídit v průměru za 2,4 milionu Kč s DPH, její průměrná výměra je necelých 40 metrů čtverečních. Meziroční srovnání však také ukazuje, že na konci třetího čtvrtletí bylo v hlavním městě o 8,6 procenta dostupných bytů méně. Aktuálně je jich okolo 6400.
 
„Po dlouhé době sledujeme propad zásoby dostupných bytů. Podle vývoje prodejů za prvních devět měsíců současně očekáváme, že se za celý rok prodá v Praze až okolo sedmi tisíc nových bytů. Důvodem je skutečnost, že poslední tři měsíce bývají zpravidla obchodně nejúspěšnější,“ uvedl generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. V prvním čtvrtletí se na trhu prodalo 1850 a ve druhém 1700 bytů. Stejného počtu dosáhly prodeje také ve třetím čtvrtletí.
 
Nejvíce nabízených bytů je aktuálně možné nalézt v Praze 9, kde se nachází téměř pětina dostupných bytů. Jejich hodnota zde dosahuje částky pět miliard korun. Podobnou nabídkou nových bytů disponuje také Praha 5, kde se ovšem nabízejí výrazně dražší byty. V Praze 10 je pak necelých 18 procent nových bytů s průměrnou cenou 58 040 Kč s DPH/m2. I díky této ceně a široké nabídce je tato městská část nejvyhledávanější lokalitou posledních období.
 
V regionech pak zůstává vysoká dynamika nárůstu prodejů nových bytů zejména díky Brnu, kde se ve třetím čtvrtletí prodalo o tři procenta bytů více než před rokem. Pokud se však do toho zahrnou celkové prodeje za letošní rok, roste brněnský trh již o 19 procent. Aktuálně je tu dostupných skoro 1200 bytů s průměrnou cenou okolo 55 000 Kč s DPH za m2. „Hlad po nových bytech pokračuje napříč celou republikou, i když ji do značné míry drží především Praha a Brno. V jihomoravské metropoli se průměrná cena za m2 čím dál více přibližuje úrovni, jaká je v hlavním městě,“ dodává Marcel Soural. Ve třetím čtvrtletí se ve všech regionech České republiky a podle analýzy Trigemy prodalo zhruba tisíc nových bytů s tím, že průměrná cena zde činí 41 881 Kč s DPH za m2

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

билборд одесса

читать дальше kamod.net.ua

www.np.com.ua/equipment.html
Všechna práva vyhrazena © 2018