Asociace developerů viní Ekospol z neetického jednání, ten kritiku odmítá

Hlavní stránka / Zprávy dne / Asociace developerů viní Ekospol z neetického jednání, ten kritiku odmítá

16.1.2017

Asociace developerů viní Ekospol z neetického jednání, ten kritiku odmítá Asociace developerů se distancuje od jednání společnosti Ekospol, která podle názoru jejích členů v posledních měsících jednala neeticky a v rozporu s dobrými mravy, když klientům, od nichž vzala zálohu ještě před udělením územního rozhodnutí na projekt, nejprve vrátila zálohu na byt, a následně je informovala o možnosti byt si znovu rezervovat za vyšší cenu. Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec však kritiku jednoznačně odmítá.

„K takovému jednání developera neopravňuje ani tristní legislativa a pomalé povolovací procesy v Praze," říká ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek. Podle jeho slov developer nesmí přenášet své problémy a komplikace na klienty, kteří si v dobré víře rezervovali byty a složili za ně danou zálohu. Za absolutně neakceptovatelné pak Asociace developerů považuje, aby developer nechal rezervační smlouvy propadnout, a následně klientům nabídl možnost byt si znovu rezervovat, ovšem již za vyšší cenu. Ačkoli je takové jednání z hlediska zákona možné, není správné, dotýká se práv klientů a poškozuje dobré jméno developerů.
 
„Asociace developerů opakovaně upozorňuje, že prodávat byty v projektech, které nemají právoplatné Územní rozhodnutí, je neetické a z hlediska klientů vysoce rizikové. To ostatně ukazuje i tento případ,“ zdůraznil Tomáš Kadeřábek. Podle Asociace developerů dobrý a odpovědný developer neprodává byty před získáním právně platného Územního rozhodnutí. Závazek, ke kterému se pak developer rezervační smlouvou přihlašuje, by neměl být měněn či vypovídán účelově, rizika spojená s procesem plánování, projektování, povolování a výstavbou musí vždy nést developer, nikoli klient.
 
„Spíše než jako deklamovanou snahu kultivovat developerský trh vnímáme toto prohlášení jako pokračování nekalého konkurenčního boje, který v konečném důsledku povede jen k dalšímu poškození pověsti všech poctivých firem na trhu. Nemohu pominout ani obsah prohlášení, které začíná lživou informací o výši zdražení. Ceny bytů, u kterých vypršela rezervační smlouva, se zvýšily průměrně o 15 procent. Zatímco u některých bytů jsme cenu neměnili, u jiných vzrostla více,“ reagoval na stanovisko šéfa Asociace developerů Evžen Korec.
 
Podle jeho slov musel Ekospol přistoupit k tomuto kroku proto, že se povolovací proces konkrétních projektů neúměrně protáhl. „Mezitím se bohužel výrazně zvýšily ceny stavebních prací, proto jsme nebyli schopni garantovat původní ceny. Proto se také rezervační smlouvy uzavírají pouze na určitou dobu, protože nelze garantovat stejné ceny neomezeně dlouho bez ohledu na vývoj na trhu,“ upozornil Evžen Korec. Povinností klientů ani EKOSPOLU není po vypršení stávající smlouvy uzavřít ji znovu. EKOSPOL neporušil žádnou smlouvu, kterou uzavřel. „Postupovali jsme zcela v souladu s uzavřenými smlouvami, které uplynutím doby, na kterou byly sjednané, přestaly platit. O neprodloužení smluv tak nelze v žádném případě mluvit jako o neetickém jednání,“ doplnil.
 
Šéf Ekospolu také zdůraznil, že poškozeným je hlavně tato developerská firma, kterou poškodily nezákonné kroky dotčených orgánů, což ostatně ve svém rozhodnutí konstatoval i nadřízený odbor stavebního řádu pražského magistrátu. „Neprodlužování rezervačních smluv klientům je jen nepříjemným, nicméně bohužel logickým krokem v okamžiku, kdy nejsme kvůli nezákonnému rozhodování stavebního úřadu schopni u konkrétního projektu garantovat termín dokončení. V takovém případě by naopak prodlužování nejistoty klientů opakovaným prodlužováním rezervací nebylo z naší strany férové,“ doplnil Evžen Korec.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

profvest.com

maxformer.com

www.magazinpoliva.kiev.ua/dla-poliva
Všechna práva vyhrazena © 2018