Byty v hlavním městě se meziročně zdražily o pětinu

Hlavní stránka / Zprávy dne / Byty v hlavním městě se meziročně zdražily o pětinu

15.7.2016

Byty v hlavním městě se meziročně zdražily o pětinu O téměř 10 procent na necelých 66 tisíc korun za metr čtvereční vzrostly za poslední čtvrtletí ceny prodaných bytů v hlavním městě. Vyplývá to ze společných analýz společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Meziročně je to pak už dokonce o pětinu. Stoprocentní nárůst prodejů pak hlásí Brno.

Průměrná cena za nový byt v Praze se v průběhu druhého kvartálu vyšplhala na 65 922 korun za metr čtvereční. V prvním čtvrtletí přitom činila 60 069 korun za metr čtvereční. Ještě výraznější navýšení je zřejmé z meziročního srovnání: před rokem totiž tato cena činila 55 555 korun za metr čtvereční. Počet dostupných bytů se oproti tomu meziročně snížil o více než dva tisíce z původních sedmi tisíc na současných 4650 bytů.
 
 
„Snižující se nabídka nových bytů je jedním z hlavních důvodů, proč se nyní v tak hojné míře prodávají i dražší bytové jednotky. Připravit developerský projekt až do fáze realizace je v tuto chvíli čím dál obtížnější. Schválený metropolitní plán přitom dává jasný signál, že by se do budoucnosti neměla Praha příliš rozšiřovat, ale mělo by spíše docházet k zahušťování stávající zástavby, jak je tomu obvyklé i jinde ve světě,“ komentuje současný stav v oblasti nové bytové výstavby Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
 
 
Ve srovnání s řadou dalších středoevropských metropolí, jako je například Mnichov, Berlín či Vídeň, tempo výstavby i povolování stavby nových bytů v Praze zaostává. Ve Varšavě se pak dokonce staví téměř třikrát více nových bytů. „Pokud k porovnání tempa výstavby přidáme aktuální data o vývoji cen, jasně vidíme, že nízký objem i tempo výstavby povede k dalšímu zdražování,“ říká Pavel Kliment, Partner odpovědný za služby pro stavebnictví a nemovitosti KPMG. „Další příčinou růstu průměrných cen je u nás to, že někteří developeři v poslední době na trh uvádějí stovky nových bytů, jejichž průměrná cena na metr čtvereční již nyní převyšuje 80 tisíc korun,“ dodává Soural.
 
Za druhé čtvrtletí se v hlavním městě prodalo 1750 bytů, což je obdobný počet jako v každém z předchozích kvartálů. Za první pololetí se tak dohromady v Praze prodalo 3 350 bytů. Oproti minulému roku jsou však skutečné prodeje za druhé čtvrtletí ještě vyšší, a to zhruba o 300 jednotek. Je to proto, že vloni byly do analýz zahrnovány ještě byty u projektů, které neměly územní rozhodnutí. Od letošního roku se již takové byty v analýzách vůbec neobjevují.
 
K ostatním místům Česka, kde se daří poptávce po novém bydlení, patří zejména Brno. Zde se podle společných dat Trigemy a společnosti Trikaya na trhu ve druhém čtvrtletí uplatnilo 545 nových bytů. V případě Jihomoravského kraje to pak bylo dokonce 675 bytů. Na druhou stranu nejnižší zájem je o nové bydlení v Libereckém, Pardubickém, Karlovarském a Zlínském kraji, kde se za druhé čtvrtletí prodalo vždy jen zhruba několik málo desítek nových bytů. Průměrná cena za nové bydlení v Brně je 56 363 a v Jihomoravském kraji 50 552 korun za metr čtvereční. Naopak v Libereckém to může být pouze okolo 25 tisíc korun za metr čtvereční.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

http://fiat.niko.ua/models/cars/fiat-new-doblo-panorama-my15/

https://tmtravel.com.ua

www.renesans-centr.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018