CBRE: Klíčové lokality táhnou ceny projektů nahoru

Hlavní stránka / Zprávy dne / CBRE: Klíčové lokality táhnou ceny projektů nahoru

15.7.2015

CBRE: Klíčové lokality táhnou ceny projektů nahoru PRAHA - Nejlukrativnějšími lokalitami v Praze z hlediska komerčních pozemků jsou Pankrác, Smíchov, Karlín a centrum města, nejvíce vzrostly ceny pozemků s kancelářskými projekty na Smíchově a v Karlíně. Nejnižší nárůst cen pozemků s kancelářskými projekty zaznamenala Praha 9. Nejvyšší nárůst cen pozemků s rezidenčními projekty se projevil na Praze 5 a v Karlíně. To jsou některé závěry studie o českém trhu s komerčními pozemky, kterou vypracovala společnost CBRE.

Studie porovnává ceny pozemků v letech 2010 a 2015 a mapuje je napříč kancelářským, rezidenčním, industriálním i maloobchodním trhem. Nejvýrazněji vrostly ceny u kancelářských projektů na Praze 5 – Smíchově, které se v roce 2010 pohybovaly v rozmezí mezi šesti až osmi tisíc Kč/m2 plánované pronajímatelné plochy a v roce 2015 v rozmezí 10 až 14 tisíc Kč/m2. „U kancelářských projektů jsou nejdražší pozemky na Smíchově, Pankráci a v Karlíně. Navíc Smíchov zaznamenal velký nárůst cen oproti roku 2010, přičemž důvodem je oblíbenost této lokality jako i nedostatek ploch vhodných k výstavbě kancelářských projektů,“ říká Jan Hospodář, Head of Sales & Acquisitions společnosti CBRE.
 
Kancelářský trh v Praze
 
 
U rezidenčních pozemků zaznamenala velkou změnu lokalita Prahy 5 – Nových Butovic, kde se ceny v roce 2010 pohybovaly mezi čtyřmi až pěti tisíci Kč/m2 plánované čisté prodejní plochy a v roce 2015 mezi šesti až devíti tisíc Kč/m2, a dále na Praze 8, kde se ceny v roce 2010 pohybovaly v rozmezí pěti až osmi tisíc Kč/m2 a letos vzrostly na rekordních devět až 13 tisíc Kč/m2. „Nejdražší lokalitou, která zaznamenala i největší nárůst cen rezidenčních projektů je bezesporu Karlín. Je to oblast, která se v posledních letech významně rozvinula. Karlín je blízko centra a v posledním desetiletí se z něho stala etablovaná kancelářská lokalita, což zvýšilo zájem rezidenčních developerů,“ doplňuje Jan Hospodář.
 
Rezidenřní trh v Praze
 
 
U industriálních pozemků je Ostrava jediným regionem, u kterého ceny stagnují. V dalších regionech Praha, Brno a Plzeň vzrostly v ceny industriálních pozemků až o 24 procent. Naopak cena maloobchodních pozemků za posledních pět let poklesla. Český trh je z hlediska objemu maloobchodních ploch již saturovaný a možnosti pro výstavbu velkých nákupních center na zelené louce jsou proto ojedinělé. „Monitorujeme poptávku po retailových parcích o ploše jednoho až vou tisíc metrů čtverečních v blízkosti již existujících potravinových řetězců typu Lidl, Tesco nebo Kaufland. Sestávají se ze tří až pěti maloobchodních jednotek o velikosti 300 až 400 metrů čtverečních,“ doplnil Jan Hospodář.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

коробка подарочная

http://ukrterminal.kiev.ua

https://progressive.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018