CEDEM 2015: Poptávka po průmyslových a logistických nemovitostech v ČR neustává

Hlavní stránka / Zprávy dne / CEDEM 2015: Poptávka po průmyslových a logistických nemovitostech v ČR neustává

20.9.2015

CEDEM 2015: Poptávka po průmyslových a logistických nemovitostech v ČR neustává PRAHA - Za účasti téměř tří set odborníků a více než 40 řečníků proběhl v pražském Slovanském domě 16. ročník realitní konference CEDEM. Lídři trhu s nemovitostmi z celé Evropy při dvoudenním maratónu panelových diskusí a přednášek debatovali o všech klíčových segmentech realitního trhu v zemích střední a východní Evropy. Experti vidí nynější vývoj i blízkou budoucnost vesměs optimisticky. Tahounem realitního trhu nadále zůstávají průmyslové a logistické nemovitosti. Díky stále příznivým sazbám hypoték i celkové náladě ve společnosti roste také trh s bydlením. A počínaje příštím rokem odborníci předpovídají i snižování míry neobsazenosti v kancelářských budovách.

Nemovitosti pro průmysl a logistiku jsou v současné době patrně nejúspěšnějším realitním sektorem. Poptávka po nových prostorech je stále velmi vysoká téměř ve všech zemích střední a východní Evropy. Trvá i vysoký zájem investorů tento typ nemovitostí nakoupit a spravovat - a to i přesto, že výše nájmů se již delší dobu drží na stabilní úrovni. Účastníci panelu věnovaného tomuto typu nemovitostí konstatovali, že větší část nových budov se v dnešní době staví na základě principu BTS (Build-To-Suit). To znamená na míru pro konkrétního uživatele na základě exkluzivní smlouvy. Protože všichni hlavní developeři v současnosti vlastní poměrně rozsáhlé pozemkové portfolio vhodné pro tuto výstavbu, zákazník při svém výběru mívá na výběr z více nabídek. To pochopitelně vede ke stabilitě či stagnaci výše nájmů. Obvykle vyšších výnosů developeři dosahují v případě pronájmů již existujících budov, či při spekulativní výstavbě. V těchto případech lze s ohledem na rostoucí poptávku dokonce očekávat mírný růst výše nájemného.

ČR je vyhledávanou lokací pro logistická centra

Ian Worboys, ředitel společnosti P3 Logistic Parks, vysvětlil, že pro P3 je klíčovým faktorem úspěchu fakt, že je nejen developerem, ale dlouhodobým majitelem a správcem vybudovaných parků. To společnosti umožňuje nabízet svým klientům nejen tradiční dlouhodobé nájemní kontrakty (10 až 15 let), ale i smlouvy kratší (3-5 let). Naopak developer, jehož strategií je prodat nemovitost co nejdříve po uzavření nájemních smluv institucionálnímu investorovi, potřebuje, aby jeho nájemní smlouvy byly pokud možno co nejdelší. O úspěchu České republiky jakožto lokace pro logistická centra svědčí i známý příklad investic společnosti Amazon. Developer projektu v Dobrovízi, společnost Panattoni, v rámci konference CEDEM připravil speciální informační panel dokreslující náročnost výstavby takto významného projektu. Původem holandský developer CTP, který se ovšem v prvních letech svého podnikání zaměřil výhradně na Českou republiku, nyní odtud expanduje do dalších zemí CEE regionu. Jak bylo oznámeno první den CEDEMu, nejnovějším přírůstkem do jeho sítě průmyslových parků je CTPark Lvov v západní části Ukrajiny. 
 
 
Rezidenční trh ve střední Evropě je na vzestupu
 
Účastníci panelu o rezidenčních nemovitostech shodně konstatovali, že tento trh momentálně zažívá velký boom. Důvodem pro to nejsou jen stále velmi příznivé sazby hypoték, ale celková nálada lidí kupujících nové byty v České republice. Obchodní a marketingový ředitel Daramis Group Martin Vachek ukázal, že jen za první pololetí tohoto roku prodala jeho společnost v Praze více bytů, než za celý rok 2014. Zuzana Martínková, manažerka rozvoje marketingu a prodeje pro region střední a východní Evropy skupiny YIT potvrdila, že až dvojnásobný nárůst prodejů oproti minulým třem rokům zaznamenává YIT prakticky na všech svých CEE trzích včetně Pobaltí. Současně oznámila, že YIT oficiálně vstoupila na polský trh. Jakkoli hlavním motorem poptávky po nových bytech je větší důvěra v budoucnost a rostoucí HDP všech zemí v regionu, dílčím motivem kupujících může být i všeobecné očekávaný růst cen nových bytů i mírný budoucí vzestup úrokových sazeb u hypoték. Významnou roli v růstu poptávky hrají i investoři kupující nové byty jako dlouhodobou investici. Jsou to nejen soukromé osoby, nakupující dva až tři byty, ale i větší investoři se zájmem o blokové prodeje a následné pronájmy bytů. Zuzana Martínková uvedla, že v jednom případě si takovýto investor zakoupil v jednom projektu celou budovu – a to dokonce ještě před zahájením stavebních prací.
 
 
Klienti požadují moderní design i náročnější dispoziční řešení bytů
 
Jak poukázal architekt a ředitel pražské kanceláře Jestico+Whiles Sean Clifton, současně se ale mění i požadavky klientů na kvalitu bydlení. Klienti již požadují nejen moderní design bytů. Zvyšují se i nároky na dispoziční řešení. Trendem doby je podle Seana Cliftona více otevřených prostor, větší rozměry místností, byť ne nutně celého bytu. Stále větší roli při rozhodování hraje okolí projektu; klienti očekávají hezké výhledy a v neposlední řadě také více denního světla. To klade stále větší nároky na práci developerů a architektů. Konstrukce domu a všechny dispozice musí být dobře promyšleny a navrženy tak, aby se nezvyšovaly náklady na stavební práce, ale přesto se zvýšila kvalita dokončených bytů. Rozhodně je nutné myslet i na další aspekty rezidenční výstavby: ekologické parametry a energetická úspornost bytů je podle Seana Cliftona pro většinu lidí stále důležitější.
 
 
Hovořilo se například i o daňových aspektech realitních transakcí
 
Konferenci CEDEM, nad níž převzalo záštitu hlavní město Praha, pořádalo vydavatelství Roberts Publishing Media Group ve spolupráci s časopisem Construction&Investment Journal. Vedle výše uvedených panelů a témat stojí za zmínku také úvodní příspěvek Michaela MacBriena, ředitele European Property Federation – organizace, která hájí zájmy realitního trhu na evropské úrovni a v tuzemsku dosud nemá žádné členy. Zahraniční pohled přinesl rovněž panel „EU a Eurozóna stanovují realitní politiku – a země střední a východní Evropy ztrácejí“ za účasti zástupců realitních asociací ze Švédska, Dánska, Rumunska a Bulharska. Na komerční nemovitosti ve střední a východní Evropě se soustředil panel, který si kladl otázku, zda tento trh již v daném regionu dosáhl svého maxima. Diskutovali na něm zástupci společností Penta, CPI, Colliers International a UniCredit Bank. Ryze českou naopak byla tematika panelu o vznikající Asociaci developerů za účasti bývalého primátora hlavního města Prahy Jana Kasla (nyní Best Development Prague), Martina Vachka (Daramis Group), Serge Borensteina (Karlín Group) a Simona Johnsona (Crestyl). CEDEM se nevyhnul ani daňovým aspektům realitních transakcí v regionu CEE; panel k tomuto tématu byl v režii zástupců skupiny TPA Horwath, zaměřující se na daňové poradenství a audit.

 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

EctoTrust mmgp

узнать больше www.topobzor.info

также читайте sweet-smoke.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018