Central Group už letos meziročně prodal o 30 procent bytů více

Hlavní stránka / Zprávy dne / Central Group už letos meziročně prodal o 30 procent bytů více

8.6.2016

Central Group už letos meziročně prodal o 30 procent bytů více Boom prodeje nových bytů v Praze v posledních měsících nabírá na obrátkách. Central Group jako největší rezidenční developer v zemi prodal za prvních pět měsíců roku 556 bytů, což je meziroční nárůst o 30 procent. Podle aktuálních statistik ČSÚ ale zahajovaných bytů stále ubývá a disproporce mezi prodanými a nově povolenými byty se i nadále prohlubuje.

Pomalé povolování projektů stavebními úřady je tak jedním z hlavních problémů, který v poslední době tíží rezidenční development. „Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v průměru osm let. V řadě případů ještě déle. Některé městské části jsou po posledních volbách navíc „protirozvojově“ zaměřené a povolování jakékoli nové výstavby je zde na bodu mrazu,“ uvedl předseda představenstva této developerské společnosti Dušan Kunovský.
 
Za první čtyři měsíce roku klesl podle dat Českého statistického úřadu počet zahájených bytů v bytových domech v Praze o dvě třetiny z loňských 1487 na letošních 498 zahájených bytů v Praze. Poptávka po novém bydlení je velmi vysoká několik posledních let. Loni rostl prodej o zhruba 15 procent a letos za celý rok očekáváme další růst zhruba o deset procent na 7200 bytů. „Prodeje v prvních měsících roku ale nasvědčují tomu, že desetiprocentní očekávání může být až příliš konzervativní. Pokud se s takto vysokou poptávkou brzy nesrovná také rychlost povolování nových staveb, developeři nebudou mít co prodávat,“ upozornil dále šéf Central Groupu.
 
Projekty, které byly povoleny v minulosti, již budou dokončeny a rozprodány, a nové prostě nebudou k dispozici. A to prý v konečném důsledku povede k převisu poptávky nad nabídkou, tím pádem k růstu cen bytů a snížení dostupnosti nového bydlení. „Již nyní se problémy s povolováním nových projektů na trhu projevují omezením nabídky stavebních pozemků, především těch s vydanými povoleními, a růstem jejich cen často až za hranici rentability,“ dodal Dušan Kunovský.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Сварочный инвертор

maxformer.com/metallicheskaya-mebel

у нас majbutne.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018