Ceny bytů v Praze klesají pouze díky jejich menší rozloze

Hlavní stránka / Zprávy dne / Ceny bytů v Praze klesají pouze díky jejich menší rozloze

2.2.2014

Ceny bytů v Praze klesají pouze díky jejich menší rozloze PRAHA – Propad průměrných cen nových bytů za metr čtvereční se v loňském roce na pražském trhu zastavil, během druhého pololetí se tyto ceny dokonce mírně zvýšily. Zlevňování některých nových bytů ta souvisí pouze s jejich menší výměrou. Podle generálního ředitele společnosti Trigema Marcela Sourala tak v Praze vznikají stále menší byty, které mají uspokojit poptávku po levném bydlení.

Z pravidelné analýzy této developerské společnosti vychází, že se v loňském roce prodalo v Praze celkem 5033 nových bytů, což je meziročně přibližně o deset procent více. Zásoba aktuálně volných bytů se znovu ztenčila, tentokrát 12 procent na 5 970. Z tohoto počtu je 852 bytů dokončeno v roce 2011 a dříve a hledají stále svého majitele. Jedná se tedy o tak zvané ležáky. „Zásoba aktuálně volných bytů se zmenšuje také proto, že se na trh neuvádí nové projekty. V roce 2013 zahájilo prodej 52 nových projektů od pouhých 36 developerů. Při srovnání s rokem 2012 se jedná o pokles 23 respektive 14 procent, ve srovnání s rokem 2011 dokonce o pokles 34 a 32 procent,“ pokračuje Marcel Soural.
 
Průměrný volný byt je menší než v předchozích letech
 
Nejprodávanějšími byty na pražském trhu byly v loňském roce byty s uspořádáním 2+kk respektive 3+kk o velikosti 52,3 respektive 78,2 metrů čtverečních a ceně 2,8 respektive 4,4 milionu korun s DPH. Průměrné volné byty dodané na trh v roce 2013 jsou mírně levnější, nicméně také o něco menší než tomu bylo v předchozích letech. „Jednoznačným trendem loňského roku byla výstavba menších a tedy i levnějších bytů,“ upozornil dále Marcel Soural. Pokud jde o rozdělení volných bytů do cenových segmentů, nejvíce jich je ve střední cenové kategorii mezi 45 až 60 000 Kč/m2 (konkrétně 3120, tedy 52 procent), následuje kategorie luxusnějších bytů s průměrnou cenou nad 60 000 Kč/m2, nejméně volných bytů je v nejnižší cenové kategorii do 45 000 Kč/m2. Podíváme-li se na skutečné prodeje v loňském roce, prodalo se nejvíce bytů rovněž ve střední cenové kategorii.
 
Optimistický výhled na letošní rok
 
Výhled do roku 2014 je podobně optimistický, jako výsledky roku předešlého. První ohlasy aktuálních prodejů, neustále výhodné úrokové sazby hypoték a zájem o investiční nákup bytů by mohly přinést podobné prodeje jako loni, odhaduje se úroveň zhruba 4 800 až 5 000 bytů. Taková úroveň prodejnosti by mohla nastat i přes probíhající stagnaci a pozvolný růst průměrné ceny. Aktuálně se usadila na výši 61 283 Kč s DPH/m2. Výslednou absolutní cenu, kterou zákazníci za byty zaplatí, ale ovlivní jen nepatrně. Prosazuje se totiž nový trend zmenšování bytů a maximální optimalizace dispozic při zachování komfortu pro nové majitele. Pokud jde o ceny nových bytů, předpovídá Trigema jejich mírný růst, přibližně na úrovni 1,5 procenta. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

автополив хантер

на сайте

посмотреть velotime.com.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018