Českým domácnostem nejvíce vadí hluk

Hlavní stránka / Zprávy dne / Českým domácnostem nejvíce vadí hluk

15.9.2015

Českým domácnostem nejvíce vadí hluk Praha - Pouze desetina Čechů je zcela spokojená se svým bydlením. Více než 70 procentům vadí nejvíce hluk. I přes velkou míru nespokojenosti se problém snaží vyřešit pouze necelých 20 procent domácností. Příčinou odkládání řešení je často nedostatek peněz i neznalost nabídek řešení. Vyplývá to ze společného průzkumu společností Saint-Gobain a Raiffeisen stavební spořitelny ve spolupráci s agenturou STEM/MARK.

Devadesát procent českých domácností se v nedávno realizovaném průzkumu přiznalo, že není spokojeno s kvalitou svého bydlení. Vadí jim nejrůznější rušivé faktory, přičemž tím nejvážnějším je hluk. Hned po hluku narušuje domácí pohodu nedostatečně zateplené zdivo, přítomnost plísní či špatné rozmístění světel. „Průzkum potvrdil naše očekávání, že lidem nejvíce vadí hlučné prostředí. Hluk z okolí obtěžuje 57 procent domácností a hluk od sousedů dokonce 72 procent domácností. Nejhůře jsou snášeny hluky od sousedů, především v panelových domech. Zde vadí nejvíce dupání, hlučná televize, či hudba. Naopak velmi tolerantní jsou lidé k hlukům způsobeným dětským pláčem či běžnými zvuky fungování domácnosti,“ upřesňuje Jakub Benda ze společnosti Saint-Gobain.

Ačkoliv je hluk pro domácnosti největším problémem, dvě třetiny z nich ho neřeší a ani o tom neuvažují. Většina z nich z toho důvodu, že se jedná o oblast, kde by si raději nechali poradit od odborníka. Na jeho služby ale zhruba pětina z nich nemá dostatek peněz. „Konzultaci s profesionálem i samotnou rekonstrukci a provedení odhlučňovacích prací lze hradit z úvěru ze stavebního spoření. Sjednání úvěru je navíc jednoduché – nemusíte mít vlastní úspory nebo být naším stávajícím klientem,“ vysvětluje Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.
 
Češi neřeší problémy s hlukem i z toho důvodu, že si myslí, že často ani řešitelný není. To se týká zhruba dvaceti procent respondentů. „S tím se setkáváme docela často, lidem hluk vadí, ale myslí si, že například v paneláku s tím nic neudělají. Existuje ale celá řada protihlukových opatření pro všechny typy staveb, od nejjednodušších sádrokartonových desek s protihlukovou funkcí, až po náročnější izolace fasád, střech či stropů,“ vyjmenovává možnosti řešení Jakub Benda.
 
 
Problémem pro většinu domácností, který však nelze řešit stavebními úpravami, jsou také sousedé kuřáci. V tomto případě by mohla pomoci vzájemná domluva. „Mezi jinými rušivými faktory se objevily například i zvuky letadel, nerudní sousedé, či opilí lidé vracející se z restaurace,“ dodává k průzkumu Jakub Benda.
 
Průzkum realizovaly společnosti Saint-Gobain a Raiffeisen stavební spořitelna na přelomu července a srpna 2015 ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Účastnilo se ho 511 respondentů ve věkovém rozmezí 15 až 59 let. Sběr dat probíhal prostřednictvím internetového dotazníku (CAWI).

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

система полива hunter

также читайте alternatiwa.com.ua

у нас kapli.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018