Čeští kutilové jsou kreativní a pomáhají si vlastními vynálezy

Hlavní stránka / Zprávy dne / Čeští kutilové jsou kreativní a pomáhají si vlastními vynálezy

26.3.2015

Čeští kutilové jsou kreativní a pomáhají si vlastními vynálezy PRAHA - Skoro dvě třetiny českých kutilů se minimálně jednou ročně pouštějí do úprav bydlení. A ne vždy na to jdou důkladně, až 92 procent z nich se alespoň občas spokojí s provizorním řešením. PET láhve jako izolace mezistropních mezer, psací stůl ze staré kuchyňské linky nebo pingpongový míček použitý jako vodováha – i takové inovace vymýšlejí kreativní kutilové. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.

Nejlépe se speciální „vychytávky“ vymýšlejí rovnou při akci. Jejich využití přiznává přes 60 procent kutilů. Nejčastěji si pomáhají vlastnoručně zhotovenými držáky, kladkami, lešením, podpěrami či nástavci. Někteří si vylepšují pracovní nářadí a vytvářejí např. zahnuté štětce pro natírání za roh, vlastní vzor válečku na malování, nebo „šmirglrukavici“. Najdou se i kutilové, kteří přemýšlejí ekologicky. Odchytávají dešťovou vodu a používají ji ke splachování nebo si staví vlastní větrnou mini elektrárnu.
 
Vysokoškoláci si připadají méně šikovní
               
Alespoň jednou ročně vylepšuje své bydlení 61 procent kutilů. Několikrát do roka se pak do modernizace či rekonstrukce pouští 37 procent dotázaných. „I přesto, že se 15 procent kutilů vlastně ani nepovažuje za manuálně zručné, od vylepšování bydlení je to neodradí. Za šikovné se považuje více respondentů se základním vzděláním než vysokoškoláků,“ komentuje výsledky průzkumu Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.
 
Kutilové na sebe nedávají pozor
 
Při úpravách bydlení už téměř polovina respondentů zažila nějakou nepříjemnost. Největší problémy způsobuje vodní živel – prasklé či omylem navrtané trubky, příliš velký proud, nebo průtrž mračen. Najdou se ale i kurióznější nehody jako ohořelé trenýrky. Téměř všichni kutilové (86 procent) už se také někdy potýkali s drobnějším nebo závažnějším zraněním. Nejčastěji šlo o odřeniny, do očí se jim dostala nečistota nebo se o něco řízli.
 
Na výsledku nám záleží
 
Ať už Češi kutí jen pro radost, nebo z nutnosti, konečný výsledek a jeho podoba jim není jedno. „Více než polovina kutilů přiznává, že jim záleží na názoru ostatních lidí na tom, jak bydlí. Pouze pět procent dotázaných tvrdí, že je názor okolí vůbec nezajímá,“ doplňuje Jitka Jechová.
 
Průzkum realizovala Raiffeisen stavební spořitelna v únoru 2015 ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Účastnilo se ho 506 respondentů starších 20 let, kteří mají zkušenosti s kutilstvím ve spojitosti s rekonstrukcí, či modernizací bydlení. Sběr dat probíhal prostřednictvím internetového dotazníku (CAWI).

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.kinder-style.com.ua

photolifeway.com

также читайте medicaments-24.com
Všechna práva vyhrazena © 2018