C&W: Podíl volných průmyslových ploch poprvé vzrostl

Hlavní stránka / Zprávy dne / C&W: Podíl volných průmyslových ploch poprvé vzrostl

2.5.2012

 C&W: Podíl volných průmyslových ploch poprvé vzrostl PRAHA - Podíl volných průmyslových ploch k pronájmu dosáhl na českém trhu v prvním čtvrtletí 2012 hodnoty 8,2 procenta. Vzrostl tak poprvé od druhého čtvrtletí 2009. Přesto je stále poměrně dost vzdálen od hranice 10 procent, kdy se nabídka a poptávka považují za vyváženou. Podíl volných ploch vzrostl plošně, nejvíce však v Brně. Vyplývá to z informací poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

„Jihomoravský kraj je jediným regionem v České republice, kde podíl volných ploch přesáhl hranici 10 procent. V Brně se jen loni postavilo cca 140 tisíc metrů čtverečních nových průmyslových prostor. To znamená nárůst moderních průmyslových ploch v tomto regionu o 26 procent během jediného roku,“ říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmů v týmu průmyslových ploch Cushman & Wakefield v České republice. Podle jeho slov se volné kapacity daří průběžně pronajímat. „Jak se bude nepronajatost v České republice dále vyvíjet, bude letos záviset především na stabilitě poptávky,“ pokračuje dále.
 
Nová výstavba dosáhla v prvním čtvrtletí necelých 17 tisíc metrů čtverečních. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se jedná o značný propad (ve čtvrtém kvartále 2011 se postavilo zhruba 130 tisíc metrů). V meziročním srovnání však žádný výkyv nenastal – v roce 2011 se v prvním čtvrtletí postavilo téměř 14 tisíc metrů čtverečních. Zhruba 11 tisíc metrů čtverečních dodalo CTP v Teplicích a v Plzni, zbývajících šest tisíc metrů čtverečních dodalo VGP v Horních Počernicích.
 
„Momentálně staví developer CTP v Ostravě novou halu pro společnost ABB, další projekty se chystají v Olomouci, Brně a Plzni. Zahájení jejich realizace plánují jejich developeři na období do konce tohoto roku, ovšem v závislosti na podepsaných smlouvách o předpronájmu. Nepředpokládáme, že by výstavbu zahájili na spekulativní bázi. Předpokládáme, že výstavba moderních průmyslových ploch v tomto roce bude nižší než v roce minulém,“ informuje dále Jaroslav Kaizr.
 
Obdobně stabilní byl objem pronajatých prostor. V prvním kvartále letošního roku se pronajalo přes 155 tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových ploch. Ve stejném období předchozího roku to bylo přes 159 tisíc metrů čtverečních, v roce 2010 pak srovnatelných 141 tisíc metrů čtverečních.
 
„Největší zájem o pronájmy byl v Praze, kde se uskutečnila zhruba třetina všech transakcí. Podobně je na tom Plzeň, zájem o ostatní regiony byl slabší. Ve druhém čtvrtletí neočekáváme tak velký zájem o pronájmy jako ve stejném období minulého roku. Ve zbytku roku pak bude hodně záležet na stabilitě ekonomického prostředí u nás i v Evropě,“ říká Jaroslav Kaizr.
 
Zajímavou skutečností je podle jeho slov rozpohybování trhu s pozemky. Po několika letech totiž došlo na trhu s průmyslovými nemovitostmi k několika významným transakcím. „Developer Goodman koupil průmyslové pozemky v Mladé Boleslavi a staví zde na základě předpronájmu výrobní společnosti SAS novou halu o velikosti přibližně 21 tisíc metrů čtverečních. Obdobně i developer VGP nakoupil půdu v Plzni,“ dodal Jaroslav Kaizr. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Investiční trh   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

unc-mps.com.ua

https://steroid-pharm.com
Všechna práva vyhrazena © 2018