Deloitte real index: Růst cen bytů zrychluje

Hlavní stránka / Zprávy dne / Deloitte real index: Růst cen bytů zrychluje

17.9.2016

Deloitte real index: Růst cen bytů zrychluje Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech vzrostly za druhé čtvrtletí 2016 o 6,1 procenta na 45 tisíc Kč/m2. Ceny bytů rostly v 10 krajských městech ze 14 krajů. Nejdražší byly opět byty v Praze (60 300 Kč/m2) a nejlevnější opět v Ústí nad Labem s cenou 11 400 Kč/m2. Celkem se za druhé čtvrtletí roku 2016 prodalo v Praze a krajských městech více než 6 400 bytů za 19,6 miliardy Kč. Údaje jsou založeny na datech portálu CenovaMapa.org, který zpracovává informace o skutečných prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Celkově se oproti průměru roku 2014 prodejní ceny v druhém čtvrtletí letošního roku zvýšily o 17,5 procenta. Průměrná cena bytu prodaného ve druhém čtvrtletí 2016 ve všech krajských městech včetně Prahy dosáhla 45 000 Kč/m2. Nejdražší byly byty v developerských projektech, kde v průměru metr čtvereční vyšel na 57 600 korun, naopak nejlevnější v panelových domech (34 000 Kč/m2). Mimořádné na růstu cen ve druhém čtvrtletí je jednak celkové číslo růstu – 6,1 procenta za celou ČR, ale navíc i fakt, že významný růst zaznamenalo tentokrát hned deset krajských měst. Nejvíce vzrostly prodejní ceny v Plzni (+14,4 %), Karlových Varech (+10,7 %) a Pardubicích (+9,9 %). Růst v Karlových Varech je ale například způsoben nízkými cenami (52 % průměru) a malým objemem prodejů. Naopak k poklesu cen došlo pouze ve čtyřech krajských městech, a to v Jihlavě (-3,5 %), Zlíně (-2,0 %), Českých Budějovicích (-1,6%) a Liberci (0,5 %).
 
„Co do objemu kupních cen uskutečněných prodejů v krajských městech opět vede Praha s podílem 64 procent a objemem prodejů 12,6 miliard korun. Kromě toho, že Praha trhu s byty dominuje, jsou velké rozdíly i mezi jednotlivými krajskými městy. Například ve třetím nejlidnatějším městě ČR, v Ostravě, se prodalo výrazně méně bytů než v mnohem menší Olomouci či Pardubicích,“ říká Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.
 
„Zvyšující se ceny nemovitostí v posledních třech čtvrtletích v Praze jsou podle našich dlouhodobých zjištění odrazem několika základních faktorů: Vyšší poptávkou po bytech a nízkými úroky hypoték, ale nyní zejména úbytkem volných nových bytů, neboť v Praze se v posledních třech letech zásadně zbrzdil proces povolování nových bytových projektů,“ připomíná Milan Roček, jednatel portálu CenovaMapa.org, který dlouhodobě sleduje vývoj skutečných prodejních cen nemovitostí i nabídkových cen nových bytů.
 
Jak zdůrazňuje, výstavba nových bytů v Praze zásadním způsobem ovlivňuje celý realitní trh, trend vývoje ceny novostaveb má zásadní dopad na trend vývoje cen také u starších bytů. „Praha prostě ovlivňuje celý trh, a ceny nových bytů zejména. Je vlastně zásadním ukazatelem trendu vývoje, a pokud je v Praze nedostatek nových bytů a jejich cena roste, vezou se s tímto trendem i ceny starých bytů, včetně bytů v panelových domech,“ dodává Milan Roček. Hlavní město drží s cenou 60 300 korun také prvenství v cenách za metr čtvereční, za něž se byty v druhém čtvrtletí prodávaly. Z jednotlivých městských obvodů se nejdynamičtěji vyvíjel trh Prahy 3 s více než osmiprocentním mezičtvrtletním nárůstem. Naopak největší pokles průměrných cen byl zaznamenán na Praze 2.
 
„Zvyšující se ceny nemovitostí v Praze jsou jen dalším důsledkem nestabilní situace v hlavním městě, především z hlediska legislativy a norem, která vede de facto ke stagnaci rozvoje města. Je ale nutné upozornit, že dopad na cenu bytů, respektive jejich nedostatek, který se bude dále stupňovat, je jen jedním z dopadů na Prahu,“ tvrdí Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů České republiky. Jak zdůrazňuje, development se zásadním způsobem promítá do celkové ekonomické stability města, ale také širšího regionu, respektive celé České republiky. „Jsme přesvědčeni o tom, že je potřeba situaci v Praze rychle stabilizovat a povzbudit rozvoj Prahy. Trend, který nyní vydané statistiky představují, je nutné zvrátit – podpořit výstavbu bytů, naplnit tak přirozenou poptávku po nich a zajistit další zdravý rozvoj hlavního města,“ dodává Kadeřábek.
 
„V druhém čtvrtletí se prodalo o téměř tisíc bytů více než ve čtvrtletí předchozím. Z toho téměř polovina bytů v Praze a polovina v krajských městech. V Celé republice bylo nejvíce prodejů uskutečněno v panelových domech, téměř 2500 z celkových 6400 prodejů. Výjimku tvoří Praha, kde díky rozvinutému developerskému trhu bylo nejvíce prodejů v developerských projektech. Z celkových téměř tři tisíce prodaných bytů v Praze se jich v developerských projektech prodalo 1300,“ říká Petr Hána, manažer oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

www.maxformer.com

альпари вход

54674.kapli.kiev.ua
Všechna práva vyhrazena © 2018