DTZ: V Praze letos vznikne nejvíce kanceláří od „krizového“ roku 2008

Hlavní stránka / Zprávy dne / DTZ: V Praze letos vznikne nejvíce kanceláří od „krizového“ roku 2008

4.5.2015

DTZ: V Praze letos vznikne nejvíce kanceláří od „krizového“ roku 2008 PRAHA - Pražský trh kancelářských nemovitostí čeká podle poradenské společnosti DTZ náročný rok. S ohledem na rekordní objem nově dokončených administrativních objektů, z nichž mnohé vznikly spekulativně, lze očekávat pohyb na úrovni nájemného i neobsazenosti. V roce 2015 je v plánu dokončení 183 700 metrů čtverečních kanceláří, což je nejvíce od roku 2008. Neobsazenost za první čtvrtletí 2015 překročila hranici 17 procent a s ohledem na nově dokončované projekty v průběhu roku zřejmě dále poroste.

V průběhu prvního čtvrtletí 2015 byla zahájena výstavba tří projektů; Classic 7 Phase III (6300 m2) na Praze 7, Park Radlice (6400 m2) na Praze 5 a City Deco (13 200 m2) v Praze 4. Nejvíce kanceláří ve výstavbě se nachází na Praze 4 (101 400 m2), následuje Praha 8 (37 700 m2) a Praha 5 (33 400 m2). Celá třetina kanceláří ve výstavbě měla na konci prvního čtvrtletí 2015 zajištěné nájemce. Podle statistiky DTZ se v současnosti nachází v různém stádiu výstavby či rekonstrukce 206 300 metrů čtverečních kanceláří. Na předpronájmy čekají další pozastavené projekty s kapacitou 34 tisíc metrů čtverečních. Přetlak nabídky se odráží i na zdrženlivějším chování investorů, pro které jsou největší hrozbou neobsazenost a riziko snižování nájemného. A tudíž i možných výnosů.
 
Investoři jsou tak nuceni více rozlišovat jednotlivé části trhu a hledět více na mikrolokalitu. Existují totiž velké rozdíly mezi jednotlivými částmi Prahy. V lépe fungujících kancelářských lokalitách jako Anděl nebo Pankrác je stále lepší perspektiva pro udržení nájmů než v jiných částech Prahy. Například v Nových Butovicích nebo Karlíně lze s ohledem na nové, neobsazené projekty očekávat pokračující tlak na nájmy. Podle Lukáše Kaliny z oddělení Investmentu v DTZ ale nehrozí, že by investoři na kancelářské nemovitosti v Praze zanevřeli. Jednak – jak se už ukázalo v minulosti – se časem i nyní prázdné objekty pronajmou. Nicméně, i větší neobsazenost a tlak na nájmy je pro určitý typ investorů výhodou: jde o oportunistické investory, kteří se obecně snaží využít situace u určitých typů nemovitostí, kde současný majitel trpí silnou konkurencí, narůstající neobsazeností a dalšími vznikajícími problémy.
 
„Obecně se nedomníváme, že zvyšující se neobsazenost bude nějak ovlivňovat ceny – spíš budou ovlivněny přímo jednotlivé nemovitosti, které se nachází ve více konkurenčních lokalitách. Prime yield má stále tendenci klesat, což svědčí o přetrvávajícím silném zájmu investorů,“ dodává Lukáš Kalina. Podle DTZ se trh ještě letos dočká dalšího poklesu průměrných i nejvyšších nájmů, a to zejména v oblastech, které vykazují nejvíce neobsazených kanceláří. Netýká se to jen nově dokončených kanceláří, ale především starších objektů, jejichž majitelé nestačí reagovat na aktuální trendy na trhu: starším a neefektivním technologickým vybavením i třeba výší provozních poplatků.
 
V prvním čtvrtletí bylo nejvíce nových pronájmů uzavřeno v Praze 4 (61 %), následovala Praha 5 (19 %) a Praha 7 (8 %). Hlavním tahounem nové poptávky byly díky pronájmu společnosti Microsoft v budově BB Centrum Delta (11 600 m2) IT společnosti, následovaly výrobní a finanční firmy. Přestože realitní trh disponuje dostatečným apetitem a kapitálem, predikované snižování nájemného pražských kanceláří může negativně ovlivnit i vývoj hodnot části spektra komerčních nemovitostí v tomto segmentu. „Naproti tomu pozitivní vývoj valuací lze očekávat u technologicky vyspělých, moderních a plně obsazených kancelářských budov, které fungují v již etablovaných administrativních částech města s limitovanou možností budoucí výstavby konkurenčních projektů,“ dodává Pavel Krchňák z oddělení Valuation DTZ.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

83% (40)

8% (4)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

https://zaraz.org.ua

http://kompozit.ua

заказ воды
Všechna práva vyhrazena © 2018