Evžen Korec: Kvůli chaosu v územním plánování ubývá pozemků pro výstavbu bytů

Hlavní stránka / Zprávy dne / Evžen Korec: Kvůli chaosu v územním plánování ubývá pozemků pro výstavbu bytů

8.2.2016

Evžen Korec: Kvůli chaosu v územním plánování ubývá pozemků pro výstavbu bytů V minulém roce se na pražském trhu prodalo rekordní množství nových bytů. V letošním roce se očekává překonání této hranice, zcela jiná situace však může být v dalších letech. Developeři se totiž musejí vyrovnat s až neuvěřitelným chaosem v územním plánování a nesmyslně složitým stavebně-povolovacím procesem. Tvrdí to generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL a.s. Evžen Korec.

Očekáváte v letošním roce překonání rekordních prodejů nových bytů z loňského roku, jaká jsou možná rizika, že se to nepodaří?
 
Loňský rok byl pro pražský trh s novými byty opravdu rekordní, developeři prodali celkem 7000 nových bytů. Příznivé okolnosti, které tomuto rekordu napomohly, přetrvávají i nyní. Česká ekonomika poroste solidním tempem i letos a úrokové sazby u hypoték budou stále velice nízké. Bude proto přibývat lidí, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení. Kombinace těchto faktorů přispěje k tomu, že letošní počet prodaných nových bytů opět překoná loňský rekord. Očekávám, že prodeje v Praze dosáhnou úrovně 8000 bytů. Možné riziko vidím v tom, že kvůli neuvěřitelnému chaosu v oblasti územního plánování v Praze rychle ubývá volných míst, kde se dá stavět.
 
S rostoucí poptávkou po nových bytech se začala mírně zvedat i jejich cena. Jaký očekáváte vývoj cen bytů?
 
Očekávám, že ceny bytů porostou zhruba o tři až pět procent. O jednotky procent bude zvyšovat ceny i EKOSPOL, ale růst cen našich bytů bude nižší, než bude průměrné zdražení za celý trh. Chceme, aby naše byty zůstaly dostupné pro všechny příjmové skupiny. Nejlevnější byty můžeme nabízet i proto, že se spokojujeme s nižším ziskem na jeden byt než ostatní developeři.
 
Pokud se i letos zachová tempo poptávky po nových bytech, nehrozí jejich nedostatek, přece se jen se v minulých letech začalo stavět méně bytů.
 
Máte pravdu, nyní se opravdu staví méně bytů. To však nezpůsobili developeři ani zájemci o nové bydlení, ale zastaralý územní plán, který se měl aktualizovat už v roce 2010. To se ale nestalo. Proto nejsou připraveny nové plochy pro přirozený rozvoj města, což může vést až k tomu, že se z Prahy stane mrtvé město.
 
Je v Praze dostatek pozemků pro výstavbu zejména větších bytových projektů?
 
Jak jsem již uvedl, volných míst, kde je možné stavět, kvůli neuvěřitelnému chaosu v oblasti územního plánování v Praze rychle ubývá. Hlavně malí developeři, kteří nemají dostatek připravených projektů z minula, budou mít velké problémy a v podstatě minimálně na čas zcela vypadnou z trhu. To naštěstí není náš případ, EKOSPOL je s půl milionem metrů čtverečních největším soukromým vlastníkem pozemků v Praze. Díky této dostatečné zásobě budeme schopni v příštích pěti letech zrealizovat projekty s 5000 byty v celkové tržní hodnotě 10 miliard korun. Na rozdíl od některých konkurentů u nich máme vypořádány všechny smluvní vztahy. Nic nám tak nebrání začít na nich kdykoliv připravovat nové bytové projekty.
 
 
Jak se zejména na přípravě dalších projektů projeví problémy kolem pražských stavebních předpisů? Proč si myslíte, že speciální předpisy pro Prahu nejsou potřeba?
 
Praha má jako jediné město v České republice privilegium tvořit vlastní stavební předpisy. Je však otázkou, zda si tuto výjimku po peripetiích spojených s přijímáním nové verze předpisů vůbec zaslouží. Nedůstojné několikaleté schvalování, které navíc nebylo dohodnuté s nadřízeným ministerstvem, totiž paralyzovalo přípravu staveb na celém území města. Proto si dokážu představit, že by se výstavba v Praze řídila podle celostátně platných předpisů, byť by byl přechod na ně složitý, protože projektanti a stavaři by museli zcela opustit něco, co dlouhá léta znají a používají. Rozdíl ale není tak velký, jak se stále zdůrazňuje. Podobný názor zastává například i Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
 
Jaké projekty momentálně realizuje EKOSPOL a jaké nové projekty chystáte?
 
V projektu Výhledy Barrandov nyní ve dvou moderních devítipodlažních bytových domech vyrůstá 269 bytů a hned na začátku února zahájíme stavbu 123 bytů v projektu Viladomy Dubeč. Do konce letošního roku plánujeme zahájit stavbu několik stovek bytů v různých projektech. EKOSPOL je dlouhodobým developerským lídrem a tuto pozici chceme potvrdit i letos. Prodeje bychom proto chtěli udržet minimálně na stejné úrovni jako loni a prodat zhruba 900 bytů. Podpoříme to hlavně tím, že do nabídky nově zařadíme na 700 nových bytů v několika vyhledávaných pražských lokalitách. Například hned na začátku ledna letošního roku jsme do prodeje uvedli další etapu EKOCITY Hostivař se 122 byty. Byty v tomto projektu byly v loňském roce nejprodávanější na pražském trhu. Jejich prodeje přepsaly několik rekordů a výrazně ovlivnily i cenové statistiky.
 
V poslední době jste se hodně zaměřili na nejlevnější byty. Budete v této politice i nadále pokračovat?
 
Nejprve bych chtěl zdůraznit, že konečná cena bytu je rozhodujícím kritériem pro všechny kupující bez ohledu na projekt či developera. EKOSPOL má však výhodu, že opravdu staví nejlevnější byty při zachování jejich vysoké kvality. Levné u nás v žádném případě neznamená méně kvalitní, ale naopak. Zakládáme si na tom, že levnější byty ve stejné kvalitě u konkurence nekoupíte. Našich bezkonkurenčních cen dosahujeme díky dokonalé ekonomické rozvaze už při zvažování koupě každého projektu či pozemku. Máme propracovaný a dlouholetou praxí ověřený kontrolní a zkušební plán, díky kterému dokážeme všechny činnosti při výstavbě co nejvíce zefektivnit. Kromě toho se spokojujeme s nižším ziskem na jeden byt než ostatní developeři. Kvalitu našich bytů ostatně dokládají četná ocenění, která nejen jako firma, ale i za jednotlivé projekty, opakovaně získáváme.
 
Mění se v poslední době nějak priority zákazníků EKOSPOLU pokud jde o výběr nového bytu?
 
Priority klientů EKOSPOLU se v poslední době nijak nemění. Zásadním kritériem při výběru bytu je jeho cena při zachování vysoké kvality. Dalšími hledisky při výběru bytu jsou dobrá dopravní dostupnost na metro a do centra, občanská vybavenost a dostatek velkých zelených ploch.
 
 
Jak byste charakterizoval nejprodávanější byt v Praze?
 
Největší zájem je dlouhodobě o menší byty, s dispozic jednoznačně vedou byty 2+kk. Ty se na celkových prodejích podílí více než jednou třetinou. Garsonky a malometrážní byty v Praze kupují klienti nejen pro vlastní bydlení, ale také jako výhodnou investici či zajištění na stáří. Investice do bytu se nyní vyplatí i s hypotékou, protože příjem z pronájmu dobře zvoleného bytu bude vyšší než splátka hypotéky,
 
S bytovou výstavbou rovněž hýbají požadavky na energetické úspory. Jak se díváte na povinnost stavět pouze nízkoenergetické byty a jak se tento požadavek projeví na ceně nových bytů?
 
Požadavek EU na postupné snižování energetické náročnosti prostřednictvím zavedení normy vyžadující stavbu energeticky úsporných budov je dalším příkladem toho, že unijní úředníci rozhodují o něčem, čemu vůbec nerozumí a jsou pod tlakem lobbistů. Zavedením této unijní normy z trhu zmizí nejlevnější byty a dojde k navýšení jejich ceny zhruba o 15 procent. U bytu za 2,5 milionu korun to představuje nezanedbatelných 375 tisíc korun. Lidé tak přijdou o možnost koupit si levnější, přesto velmi kvalitní bydlení. Zájem o tyto nízkoenergetické domy a byty je zcela marginální, v současné době se v nízkoenergetickém standardu staví méně než pět procent bytů. Volná soutěž ukázala, že tyto byty na trhu vůbec neuspívají. Nařízením Bruselu ale dojde k pokřivení trhu a z dosud minoritní nabídky se stane majorita a standard. Jde o diktát Bruselu, který kupujícím vezme možnost volby.
Též je velmi pravděpodobné, že k šetření energií v nízkoenergetických bytech vůbec nedojde. Systém totiž počítá s tím, že se v nízkoenergetickém bytě od začátku podzimu do konce jara, tedy po tři čtvrtiny roku, vůbec neotevírají okna a probíhá jen řízená ventilace s rekuperací. Ta ale neumožňuje rychlou výměnu vzduchu v případě, že například něco připálíme na sporáku. Nehledě na to, že většina lidí bude stejně i v nízkoenergetických bytech větrat okny, jak jsou dlouhá léta zvyklí. Slibovaných úspor se však v takovém případě nikdy nedočkají. Jediným „přínosem“ těchto bytů tak bude jejich vyšší cena.
 
Jste známý nejen jako úspěšný developer, ale také jako majitel ZOO v Táboře. Jaké s ní máte další plány, chystáte v ní letos nějaké investice?
 
Jednou z největších investic letošního roku v řádu stovek tisíc korun bude vybudování nového výběhu pro stádo zubrů, který bude mít plochu 5000 metrů čtverečních. Jeho součástí bude i malý lesík. Právě se zubry máme velké plány. Na konci minulého roku jsme do Tábora přivezli čtyřletou zubří samici Karlu, která by se měla stát základem budoucího stáda. Skupinu zubrů bychom totiž chtěli rozšířit tak, abychom byli schopni odchovávat jedince vhodné pro vypouštění do volné přírody. Na pečlivě vybraných místech by tak žili zubři odchovaní v české zoo a ne jako dosud dovezení ze zahraničí. Nastartovat tento program návratu zubra, který dlouhá staletí býval přirozeným vládcem českých lesů, do české přírody je jedním z hlavních úkolů letošního roku. Tento plán je zcela v souladu s naší zoo, protože ZOO Tábor se specializuje na chov a rozmnožování ohrožených druhů zvířat. To se netýká jen zvířat žijících někde na druhém konci planety, ale i fauny mizící z české přírody. Do naší koncepce zoo zapadá i další plán rozšířit počet chovaných vzácných sov. Množství chovaných zvířat chceme pravidelně rozšiřovat, pro nové přírůstky ale musíme vždy nejdříve připravit adekvátní prostory. Na ochranu zvířat přispívají i všichni klienti EKOSPOLU, kteří si u něj koupí nový byt. EKOSPOL je totiž generálním partnerem ZOO Tábor.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  - © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

список богатых людей мира

viagraon.com

profvest.com
Všechna práva vyhrazena © 2018